دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده

دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ ۹۷.۱۱.۱۴ هیأت وزیران در خصوص «دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده»، طی نامه شماره ۱۵۴۹۶۱ در تاریخ ۹۷.۱۱.۲۱ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ گردید.

سه شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

شماره 154961/ت56252هـ                                                      1397.11.21

وزارت کشور، وزارت جهادکشاورزی، وزارت دادگستری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی

هیأت وزیران در جلسه 1397.11.14 به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده را به شرح زیر تصویب کرد:

 

دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده

ماده1- در این دستورالعمل اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌­روند:
الف. گروه (الف): استان­های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، خراسان­ رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، همدان، قم، لرستان، اردبیل، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد.

ب. گروه (ب): سایر استان­­های کشور.

پ. پنجره واحد کشاورزی: زیرساخت نرم­افزاری یکپارچه­سازی و تبادل اطلاعات زنجیره تأمین و توزیع نهاده و محصولات کشاورزی که در وزارت جهادکشاورزی ایجاد شده است.

ت. سامانه قرنطینه: سامانه یکپارچه قرنطینه و امنیت­ زیستی سازمان دامپزشکی کشور به نشانی اینترنتی www.e.ivo.ir

ث. سامانه پایش بیماری­های دامی: سامانه پایش و مراقبت بیماری­های دامی سازمان دامپزشکی کشور ( GIS ) به نشانی اینترنتی www.gis.ivo.ir

ج. سامانه هویت دام: سامانه ثبت درخواست هویت­دار کردن دام به نشانی اینترنتی www.abc.org.ir

چ. گواهی سلامت دام: گواهی صادرشده از سامانه پایش بیماری­های دامی مبنی بر اعلام وضعیت سلامت دام.

ح. گواهی بهداشتی حمل دام: گواهی صادرشده از سامانه قرنطینه دارای شناسه رهگیری.

خ. دام زنده: اعم از دام­های سنگین شامل گاو، گاومیش و شتر و دام­های سبک شامل گوسفند و بز (در همه گروه­های سنی).

د. شناسه ملی دام: شناسه (15) رقمی هویت دام موضوع تبصره (2) ماده (2) آیین­نامه اجرایی ماده (10) قانون نظام جامع دامپروری کشور موضوع تصویب­نامه شماره 83379/ت45910ک مورخ 1390/4/21.

ذ. پلاک: پلاک گوش حاوی یا فاقد رمزینه ( RFID ) قابل رؤیت روی گوش دام و انواع ریزتراشه (میکروچیپ) حاوی شناسه ملی دام با قابلیت استعلام برخط یا به وسیله پیامک.

ر.سامانه بارنامه برخط: سامانه الکترونیکی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای کشور که به صورت لحظه­ای برای ناوگان حمل و نقل اقدام به صدور، اصلاح و ابطال بارنامه می­کند و امکان استعلام از طریق سامانه را برای دستگاه­های مسؤول فراهم می­‌نماید.

 

ماده2- ضوابط نگهداری دام زنده به شرح زیر است:
الف. مالکان دام زنده موظفند آمار و اطلاعات دام­های خود را مطابق با زمان­بندی و سازوکار اعلامی وزارت جهادکشاورزی به صورت مستمر در سامانه پنجره واحد کشاورزی ثبت، پلاک­گذاری و تغییرات آن را به­روز نمایند.
تبصره- فرصت اجرای اقدامات این بند برای دام سنگین شش ماه و برای دام سبک یک سال از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب­نامه است.

ب. نگهداری دام زنده صرفاً با نصب پلاک معتبر و ثبت مشخصات دام زنده از طریق سامانه پایش بیماری­های دامی و سامانه هویت دام در پنجره واحد کشاورزی مجاز است.
تبصره ـ مدت زمان مجاز برای ورود اطلاعات مربوط به مشخصات و هویت دام حداکثر پنج روز است.


ماده3- هرگونه خرید و فروش و جابه­جایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است و خریدار و فروشنده موظفند خرید و فروش خود را در سامانه هویت دام ثبت کنند.
تبصره- فرصت اجرای اقدامات این ماده برای دام سنگین شش ماه و برای دام سبک یک سال از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب­نامه است.

 

ماده4- ضوابط جابه­جایی و حمل و نقل دام زنده به شرح زیر است:
الف. مالکان یا مباشران حمل محموله­های دام زنده از مبدأ تمامی استان­های کشور به مقصد استان­های گروه (الف) و بالعکس و همچنین جابه­جایی درون استان­های گروه (الف) موظفند در هنگام تردد، نسبت به اخذ سند حمل بار (بارنامه برخط) از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای کشور و گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشور اقدام کنند.
تبصره- استان­‌های گروه (ب) شش ماه پس از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب­ نامه مشمول ضوابط این ماده خواهند بود.

ب. مسئولان انتقال دام زنده و تحویل­‌گیرندگان در مقصد (مانند کشتارگاه­ها، پرواربندی­ها و دامداری­ها) موظفند تأیید تخلیه دام­های تحویلی را در سامانه قرنطینه ثبت کنند.

پ. تمامی شرکت­ها و مؤسسات حمل و نقل موظفند قبل از صدور بارنامه از سامانه قرنطینه به صورت برخط استعلام و پس از حصول اطمینان از وجود گواهی بهداشتی حمل دام نسبت به صدور بارنامه اقدام کنند.

ت. تمامی شرکت­ها، مؤسسات حمل و نقل، رانندگان و مباشران حمل دام زنده موضوع بند (الف) این ماده موظفند پیش از حمل دام زنده، اطلاعات ثبت­شده در سند حمل مربوط را با محموله مطابقت دهند و در صورت عدم انطباق از نظر تعداد، نوع دام، مبدأ، مقصد و سایر اطلاعات، از حمل آن خودداری کنند.

ث. عشایر در زمان و مسیر معین کوچ منطبق بر تعداد مندرج در دفترچه عشایری معتبر صادرشده از تشکل­های عشایری مورد تأیید وزارت جهادکشاورزی، صرفاً برای جابه­ جایی دام­های خود از شمول ضوابط حمل دام مستثنا هستند.

 

ماده 5-تمامی ضوابط مندرج در این تصویب­نامه در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیز لازم­‌الاجرا است.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهوری

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18821