کمیسیون استان اصفهان در یک نگاه

کمیسیون استان اصفهان در یک نگاه

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان

يکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و ...در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور اصفهان در ردیف استان‌های سطح 2 قرار گرفته است.

مسؤولان کمیسیون
استاندار و رییس کمیسیون: عباس رضایی
جانشین رییس: حیدر قاسمی
دبیرکمیسیون: سیدمجتبی ایزدی
جانشین دبیر و مسؤول دبیرخانه: مجید قاسمی


وضعیت جغرافیایی استان
استان اصفهان با مساحت 107045 کیلومتر مربع معادل 6.75 درصد از مساحت کل کشور بین 30درجه و 40دقیقه و 34 درجه 27 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 38 دقیقه و 55 درجه و 36 دقیقه طول شرقی در بخش مرکزی ایران قرار گرفته است. 
میانگین طولی آن 5،535 کیلومتر و عرض استان برابر 405 کیلومتر است.
این استان از شمال به استان های مرکزی، قم، سمنان، از جنوب به استان های فارس، کهگیلویه از شرق به استان های یزد و خراسان و از غرب به استان لرستان و چهار محال و بختیاری محدود می‌شود.

جمعیت استان اصفهان طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 برابر با 5120835 نفر می‌باشد. این استان دارای 24 شهرستان، 107شهر، 50بخش، 127 دهستان، 3514 آبادی است.

ظرفیت‌های اقتصادی استان
از نظر اقتصادی استان اصفهان در سطح کشور از موقعیت ممتازی برخوردار است به گونه ای که 3.2 درصد اراضی زیر کشت آبی و دیم کشور و 6.5 درصد از کل واحد های کشاورزی را به خود اختصاص داده است.
در تولید چند محصول به خصوص گندم آبی، بالاترین میزان عملکرد در واحد سطح کل کشور را داراست.
استان اصفهان با حدود 10 هزار واحد تولیدی صنعتی پس از استان تهران و از نظر تعداد واحدهای صنعتی بزرگ در سطح کشور در رتبه دوم قرار دارد.
علاوه بر آن، این استان از نظر میزان اشتغال، ارزش افزوده و ارزش تولیدات صنعتی با استخراج سالیانه بیش از 17میلیون تن مواد معدنی (رتبه سوم) و حدود 7.5 میلیون تن سنگ تزئینی (رتبه اول) در مجموع در کل کشور پس از استان تهران در رتبه دوم قرار دارد.
در استان اصفهان 178 رشته از لحاظ تولید صنایع دستی ثبت شده است و بیش از 60 رشته در حال تولید و ارائه به بازار می¬باشد. در مواردی شامل خاتم سازی، مینا کاری، مینیاتور سازی، نمد سازی، خراطی، قلم کاری، نقره سازی، قالی‌بافی و ... این استان مقام نخست کشور را دارا است.
استقرار صنایع مادر و بزرگ در سطح ملی همچون ذوب آهن، فولاد مبارکه، پالایشگاه، دی ام تی، داروسازی پتروشیمی، هواپیما و هلیکوپترسازی، صنایع و مراکز نظامی، راه‌های فرعی و اصلی مناسب، فرودگاه بین المللی، خطوط راه‌آهن و ... این استان را در سطح کشور جهت سرمایه گذاری و ترانزیت مطرح نموده است.

نرخ بیکاری برآورد شده در تابستان سال 93 برابر با 13.8 بوده که این نرخ در مناطق روستایی 14.8 و در مناطق شهری 6.8 است. علیرغم وجود پتانسیل‌های اقتصادی و سرمایه گذاری که ذکر گردید متأسفانه به علت نوسانات و چالش‌های اقتصادی، برخی از واحدهای تولیدی نظیر نساجی متضرر و بعضا تعطیل شده‌اند و می توان سطح معیشت مردم را در سه طبقه خوب، متوسط و ضعیف طبقه‌بندی نمود.

مشخصات و وضعیت ایستگاه‌های  ایست و بازرسی استان

نام ایستگاهشهرستانموقعیتوضعیترسمیتدستگاه حاضر
شهید امامی شهرضا 35 کلیومتری شرق  شهرستان در میسر اصلی  مواصلاتی کشور و محور ترانزیت جنوب-شمال فعال مصوب تعزیرات، گمرک
شهید شرافت نائین منتهی الیه  شرقی استان اصفهان در محور یزد به نائین در مسیر ترانزیت  جنوب - شمال فعال مصوب تعزیرات، گمرک
شهید رئیسیان سمیرم در فاصله  4 کلیومتری شهرستان سمیرم حد فاصل  سمیرم-شهرضا  در مسیر محورهای  مواصلاتی جنوب  به اصفهان و خط تلاقی محورهای فرعی در حوزه جنوب و جنوب‌ غرب اصفهان فعال مصوب -
شهید رشیدی خور و بیابانک در منتهی الیه شرقی استان اصفهان و در مسیر راه‌های مواصلاتی اصلی و فرعی استان اصفهان، یزد و سمنان در سه‌راهی جندق فعال غیرمصوب -
شهید سالاری فریدن در فاصله 60کیلومتری شهرستان فریدن و در منتهی الیه غرب استان اصفهان در مسیر راه‌های مواصلاتی اصلی و فرعی استان‌های اصفهان، لرستان و چهار محال و بختیاری در گردنه بلطاق فعال غیرمصوب -

ایستگاه شهید امامی شهرستان شهرضا: این ایستگاه  در فاصله  35 کلیومتری شرق  شهرستان شهرضا در میسر اصلی مواصلاتی کشور و محور ترانزیت جنوب - شمال  قرار دارد  این ایستگاه با گرایش امنیتی نقش اصلی مبارزه  با قاچاق کالا و ارز  را بر عهده دارد و از جمله  ایستگاه‌های مصوب  استان است و شعبات ویژه  تعزیرات  حکومتی  و گمرک استان  نیز در این ایستگاه  دایر  و مشغول انجام وظایف محوله  هستند. این ایستگاه آلوده‌ترین  محور حمل کالای قاچاق  و مواد مخدر و قاچاق انسان در کشور است.

ایستگاه شهید شرافت شهرستان نائین: ایستگاه  ایست و بازرسی شهید شرافت نائین در منتهی الیه  شرقی استان اصفهان در محور یزد به نائین  و در مسیر راه‌های مواصلاتی اصلی کشور از جمله مسیر ترانزیت جنوب - شمال  قرار داشته، از این محور روزانه  حجم  بسیار بالایی از کالاها عبورداده می شود  و به استان‌های مختلف کشور  حمل می‌شود.  این ایستگاه در مسیر حمل مواد مخدر و کالای قاچاق قرار داشته  و سالیانه  مقادیر زیادی  مواد مخدر و کالای قاچاق در این ایستگاه  کشف و ضبط می‌شود. شعبه ویژه تعزیرات حکومتی و نمایندگی گمرک استان در این ایستگاه دایر و مشغول انجام وظیفه هستند.

ایستگاه شهید رئیسیان شهرستان سمیرم: ایستگاه  ایست و بازرسی شهید رئیسیان  سمیرم در فاصله 4 کلیومتری شهرستان سمیرم حد فاصل سمیرم - شهرضا  واقع است این ایستگاه به در مسیر محورهای مواصلاتی جنوب به اصفهان  و خط تلاقی محورهای فرعی در حوزه جنوب و جنوب غرب اصفهان بدلیل آلودگی مسیر به قاچاق کالا و مواد مخدر از اهمیت بسیار زیادی در کنترل حمل و نقل کالای خارجی برخوردار است ضمن اینکه  وجود این ایستگاه نقش مؤثری در کاهش سرقت‌های مسلحانه‌ی احشام و منازل شهرستان داشته است.

ایستگاه شهید رشیدی سه راهی جندق: ایستگاه ایست و بازرسی شهید رشیدی در شهرستان جدید التاسیس خور و بیابانک و در منتهی الیه شرقی استان اصفهان و در مسیر راههای مواصلاتی اصلی و فرعی استان اصفهان، یزد و سمنان قرار دارد. این ایستگاه در سه‌راهی جندق مستقر بوده و محورهای نائین-طبس و نائین-دامغان و اردکان-چوپانان-جندق را تحت کنترل قرار می‌دهد و با توجه به موقعیت ویژه‌ی استقراری و استراتژیک آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از جمله ایستگاه‌های غیرمصوب به شمار می‌رود.

ایستگاه شهید سالاری شهرستان فریدن: ایستگاه ایست و بازرسی شهید سالاری در تاریخ 91.12.15 فعالیت خود را آغاز نموده و در شهرستان فریدن به فاصله 60کیلومتری شهرستان فریدن و در منتهی الیه غرب استان اصفهان و در مسیر راه‌های مواصلاتی اصلی و فرعی استان‌های اصفهان، لرستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این ایستگاه در گردنه بلطاق مستقر بوده و محورهای اصفهان و لرستان را تحت کنترل قرار می‌دهد و با توجه به موقعیت ویژه استقراری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از جمله ایستگاه‌های غیرمصوب استان به شمار می‌رود.


ارتباط با کمیسیون
نشانی: اصفهان، خیابان مشتاق سوم، بعد از پل تاریخ شهرستان، ساختمان مدیریت و برنامه ریزی استان، طبقه همکف، کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان
کد پستی: 8158184411
شماره تماس: 35- 03132607031 داخلی 227 و 229  
موقعیت مکانی

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18696