یادداشت / ابوالحسن ماهرویی

کالاهای قاچاق را بشناسیم؟

کالاهای قاچاق را بشناسیم؟

اقتصاد پنهان- در ماده دوم قانون مقررات صادرات و واردات، کالاها از لحاظ ورود و صدور به سه دسته مجاز، مشروط و ممنوع تقسیم شده است. نوع و مشخصات هر دسته از آن ها به موجب آیین نامه ای است که وزارت بازرگانی هرساله تهیه و به تصویب هیئت وزیران می رساند.

دوشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در ماده دوم قانون مقررات صادرات و واردات، کالاها از لحاظ ورود و صدور به سه دسته مجاز، مشروط و ممنوع تقسیم شده است. نوع و مشخصات هر دسته از آن ها به موجب آیین نامه ای است که وزارت بازرگانی هرساله تهیه و به تصویب هیئت وزیران می رساند.
انواع کالا از نظر ورود، خروج
1-کالاهای مجاز: کالایی مجاز است که ورود یا صدور آن با رعایت ضوابط، نیاز به کسب مجوز ندارد.
2-کالاهای مشروط: کالایی مشروط است که ورود یا صدور آن با کسب مجوز امکان پذیر است. وزارتخانه ها و سازمان هایی که ورود یا صدور کالاها موکول به موافقت آن هاست باید نظر کلی خود را درباره صدور یا ورود کالاهای مذکور تا 15 آذر ماه هر سال برای اجرا در سال بعد به وزارت بازرگانی اعلام دارند.  
3-کالاهای ممنوع: کالای ممنوع کالایی است که صدور یا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام یا به موجب قانون ممنوع گردد.
انواع کالاهای قاچاق از نظر قانون
الف) انسان: درباره قاچاق انسان، دو مفهوم مختلف در اسناد بین المللی وجود دارد. آن دو مفهوم Trafficking و Smuggling است.  Smuggling  اشاره به انتقال غیرقانونی مهاجران جهت تحصیل منافع مادی است درحالی که Trafficking همان انتقال انسان است با این تفاوت که موضوع این انتقال قربانیانی هستند که به منظور نگهداری در شرایط شبیه بردگی یا فحشای اجباری انتقال داده می شوند.
ب) فلزات گران بها: ورود وخروج طلا، نقره و پلاتین درصورتی مجاز است که از بانک ملی مرکزی و براساس آیین نامه پول و اعتبار رسید داشته باشد. 
ج) فرآورده های سوختی: قاچاق سوخت وفرآورده های نفتی یکی از اقلام مهم خروجی ازکشوراست. انگیزه اصلی این قاچاق تفاوت قیمت این فرآورده ها بین ایران و کشورهای ترکیه، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان، امارات و سایرکشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد.
د) خودرو: وارد کردن انواع خودرو سواری، راه سازی وحفر معدن بدون مشخصات راهنمایی و رانندگی قاچاق محسوب می شود.
ﻫ) چای و سایر محصولات کشاورزی: مجوز ورود چای صرفا برای مخلوط نمودن و فروش چای وارده با چای داخلی صادر می شود. واردات چای غیر از این روش قاچاق می باشد. برنج، پنبه، موز و انواع مرکبات نیز از جمله کالاهای قاچاق در حوزه کشاورزی هستند.
و) اجناس دخانی: با توجه به جمعیت مصرف کنندگان سیگار درکشور، شرکت دخانیات      نمی تواند بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار کند و این تفاوت فاحش در تولید سیگار از جمله عوامل اصلی قاچاق سیگار، توتون و تنباکو شده است.
ز) ارز: ارز علاوه بر پول نقد شامل کلیه وسایل پول پرداخت های خارجی است. پول های معتبر درسطح بازارهای جهانی که معمولاً نوسانات کمتری از نظر ارزش دارند ارز جهانی هستند. 
ح) سلاح و مهمات: انواع اسلحه و مهمات به جهت مخاطرات فراوان برای امنیت کشور؛ وارد کردن انواع سلاح و متعلقات تخلف و قاچاق می باشند.
ط) تجهیزات ماهواره: به موجب قانون ورود انواع وسایل دریافت ماهواره شامل: رسیور، ال ان بی، آنتن و ... ممنوع، حمل و خرید و فروش آن ها جز کالاهای قاچاق به حساب می آیند.
ی) فرآورده های جنگلی: حمل چوب و زغال حاصل از درختان بدون پروانه حمل از سازمان جنگلبانی ممنوع و قاچاق می باشد.
ک) فرآورده های دریایی: منابع آبزی جز ثروت ملی محسوب و استحصال آن ها به قصد عدم تحقیق و بدن مجوز شیلات (مانند خاویار) خلاف قانون و قاچاق می باشد.
ل) پرندگان شکاری و وحوش و حیوانات نادر: پرندگان شکاری و وحوش کمیاب، معیار سلامت اکو سیستم های طبیعی هستند. حضور و تعداد این موجودات در هر زیست گاهی، نمود چگونگی چرخه حیات در آن جا است. بنابراین خرید و فروش آن ها قاچاق محسوب می گردد.
م) دارو: دارو کالایی است که ورود و خروج آن از کشور مشروط به موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد. واردات و صادرات و خرید و فروش آن بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جرم محسوب می شود.
ن) اموال فرهنگی و آثارتاریخی: اشیاء تاریخی از جمله کتاب، ظروف، لباس، وسایل و ادوات جنگی وکشاورزی، سکه وخیلی چیزهای با ارزش دیگر است که خرید وفروش آن ها به هر نحو جرم است.    
س) مشروبات الکلی: ورود، در معرض دید قراردادن و نگهداری مشروبات الکلی به علت بعد مذهبی آن جرم و پیگرد قانونی دارد. در آیه 219 سوره بقره به صراحت اشاره شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18664