سامانه شناسه کالا

سامانه شناسه کالا

سامانه شناسه کالا به منظور تولید، تخصیص و مدیریت شناسه کالا و مرتبط کردن آن‌ با شناسنامه کالا (اطلاعات توصیفی کالاهای تولیدی و وارداتی) در سراسر زنجیره تأمین تهیه و پیاده سازی شده است.

يکشنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

 سامانه شناسه کالا به‏‌گونه‌ای است که فرآیندهای درخواست و صدور شناسه کالا را در برگرفته و امکان استعلام شناسه کالا را برای سامانه‌های مرتبط فراهم می‌نماید.

اغلب واردکنندگان گروه‌های کالایی از تاریخ 1396.3.31 ملزم به اخذ و نصب شناسه کالا بوده و کلیه فرآیندهای تجاری اعم از ثبت سفارش، ترخیص، انبارش و حمل تنها با شناسه کالا امکان‌پذیر می شود. 

تولیدکنندگان نیز مشمول این فرآیند هستند. بدین منظور واردکنندگان و تولیدکنندگان بایستی ابتدا در سامانه جامع تجارت ایران به نشانی www.ntsw.ir ثبت نام و پس از اخذ نام کاربری و رمز عبور با اظهار شماره کارت بازرگانی، شماره صنفی و یا معرفی شرکت، احراز صلاحیت شوند و سپس جهت اخذ شناسه کالا (دریافت/ثبت شناسه کالا بعد از تکمیل اطلاعات شناسنامه کالا)، از همین درگاه اینترنتی اقدام نمایند.

هدف از راه‌اندازی سامانه شناسه کالا

  • جمع آوری و استفاده سیستمی از اطلاعات کالا
  • ایجاد زبان مشترک و قابل درک برای تمام سامانه‌های تجاری


همچنین به منظور اجرایی شدن سامانه، دستورالعمل‌های اجرایی با عنوان ثبت شناسنامه، اخذ و نصب شناسه کالا (10 گروه کالایی) از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و برخی از آن‌ها ابلاغ شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18613