معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

تسهیل تجارت رسمی سبب کاهش قاچاق کالا و ارز در کشور می شود

تسهیل تجارت رسمی سبب کاهش قاچاق کالا و ارز در کشور می شود

اقتصاد پنهان- معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تجارت رسمی در کشور باید به فراخور مبارزه با قاچاق کالا و ارز تسهیل شود تا شاهد کاهش این پدیده شوم باشیم.

سه شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی پورکاظم شایسته امروز (سه شنبه) در نشست توجیهی - آموزشی فرمانداران و مدیران نظارتی، اقتصادی و اجرایی دستگاههای اجرایی متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مبارزه با پدیده شوم قاچاق نیازمند همکاری مردم و تمام بخش های اجرایی است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و تاثیرات مخرب قاچاق کالا بر اقتصاد کشور مبارزه جدی، اصولی و ریشه ای در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت به طوری که در سال 92 قانونی در مجلس در این زمینه مصوب شد.
معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: با ابلاغ این قانون حجم قاچاق با روند کاهشی از 25 میلیارد دلار سال 92 در سال گذشته به 13 میلیارد دلار رسید.
شایسته تصریح کرد: در همه کشورهای جهان قاچاق مشاهده می شود اما تفاوت آن در ایران با سایر کشورها در تنوع آن است به طوری که دام، سوخت و انواع کالاها از جمله اقلام قاچاق محسوب می شوند.
وی بیان کرد: هرچه توان اقتصاد داخلی تقویت شود شاهد کاهش پدیده قاچاق به عنوان آسیب زننده اقتصاد و درآمد کشور خواهیم بود.
معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه خلاء قانونی در مبارزه با قاچاق وجود ندارد گفت: ضروریست برخی قوانین نظیر ظن به قاچاق اصلاح شوند.
وی تمرکز بر پیگیری و کاهش تقاضا، مقابله موثر و بازدارنده و مدیریت تقاضا را از مهمترین اقدامات این ستاد در مقابله با قاچاق عنوان کرد.
شایسته یکی از چالش های مهم در حوزه قاچاق کالا و ارز را عدم ترویج مصرف کالای ایرانی و فرهنگ سازی در این حوزه عنوان کرد و گفت: متاسفانه میزان بالای اعتماد به کالاهای خارجی و عدم فرهنگ سازی در حوزه مصرف کالای داخلی سبب شده شاهد افزایش ورود کالاها از مبادی غیر رسمی به کشور باشیم.
وی درآمد بالا و تمایل مردم به مصرف کالاهای خارجی را از علل انجام قاچاق عنوان کرد و افزود: راه اندازی سامانه های مناسب در بخش های مختلف برای نظارت و کنترل از مهمترین راهکارها برای مبارزه با قاچاق محسوب می شود.
معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خاتمه بر برخورد قاطع قضایی در مرحله اجرای احکام در پرونده های قاچاق تاکید کرد.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/17537