آسیب شناسی اجمالی قاچاق کالا در مناطق آزاد کشور

آسیب شناسی اجمالی قاچاق کالا در مناطق آزاد کشور

اقتصاد پنهان- عبارات و مفاهیمی که در طی زمان و به وسیله کشورهای مختلف برای مناطق آزاد به‌کار گرفته شده‌اند، یکسان نبوده و به‌همین دلیل با وجود شباهت نسبی در مفهوم، در کشورهای مختلف اصطلاحات گوناگونی برای منطقه آزاد مطرح شده‌اند.

دوشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۴0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در کشور ما عبارت های«منطقه آزاد تجاری-صنعتی» و «منطقه ویژه اقتصادی»، دربردارنده تمام یا بخشی از مفاهیم مربوط به 15 اصطلاح مختلفی هستند که تاکنون برای 3 هزارو 500 مورد از مناطق آزاد در بیش از 135 کشور جهان به کار رفته است.
با اینکه ادبیات موجود، تشکیل نخستین مناطق آزاد را به قرن ها قبل نسبت می‌دهد، اما در حقیقت تا دهه 1960 مناطق آزاد اقتصادی در اقتصاد جهانی نقش چندانی ایفا نمی کردند. موفقیت های چشمگیر حاصل از ایجاد مناطق آزاد برای رشد و توسعه اقتصادی کشورهای ایجادکننده، به‌ویژه از نظر ورود تکنولوژی، توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، ارز آوری، توسعه منطقه ای و مانند آن، مشوق ایجاد و گسترش اینگونه مناطق مختلف جهان اعم از کشورهای توسعه‌یافته و یا توسعه‌نیافته بوده و کشور ما نیز در این راستا به تشکیل مناطق آزاد مبادرت کرده و گسترش آن ها را نیز در برنامه دارد.

معاونت فرهنگی وپژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 94 گزارشی راهبردی با موضوع«آسیب شناسی اجمالی قاچاق کالا در مناطق آزاد کشور» منتشر کرد و در آن تلاش کرد تا چگونگی قاچاق کالا در مناطق آزاد کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.
متن کامل گزارش راهبردی در اداره کل پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجود بوده و در صورت نیاز، از طریق مکاتبه با این اداره کل قابل دسترسی است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/9833