چند خبر از قوه قضاییه؛

کاهش پرونده های مرتبط با قاچاق

کاهش پرونده های مرتبط با قاچاق

اقتصاد پنهان- کاهش ۴۵ درصدی قاچاق کالا در استان بوشهر، تشکیل ۸۰۴ پرونده مبارزه با قاچاق کالا در کهگیلویه و بویراحمد و مختومه شدن ۱۳۰ پرونده قاچاق در تعزیرات استان گلستان از جمله خبرهای قوه قضاییه در حوزه قاچاق است.

سه شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۳0 کامنتچاپ مطلب


به گزارش اقتصاد پنهان، رییس کل دادگستری بوشهر از کاهش 45 درصدی پرونده های قاچاق کالا و حمل کالای قاچاق در محاکم قضایی خبرداد.
«حیدر بحرانی» در این باره اظهار کرد: در سال 92، ورودی پرونده های حمل کالای قاچاق 406 مورد بوده است که نسبت به سال گذشته 31 درصد کاهش یافته است.
وی در گفت و گو بامیزان، گفت: همچنین در سال گذشته 63 پرونده قاچای کالای بالای 100 میلیون ریال وارد دستگاه قضایی استان شده که نسبت به سال 93 ، 21 درصد کاهش یافته است.
رییس دادگستری بوشهر ترویج فرهنگ مصرف کالای خارجی، به وجود آمدن ذهنیت منفی نسبت به کیفیت کالاهای داخلی، وجود فرهنگ فرار از پرداخت عوارض گمرک و واسطه‌گری و دلالی را از مهم ترین علل فرهنگی و اجتماعی وقوع جرم در بخش کالا و ارز عنوان کرد.
این مسوول عالی قضایی اضافه کرد: بیکاری، سودآوری قاچاق، پایین بودن ریسک و خطر قاچاق، همچنین تمایل به ثروت‌اندوزی و منافع فردی نقشی موثر در قاچاق کالا و ارز دارند.
بررسی‌ها نشان می‌دهند پایین آمدن انگیزه تحصیلی جوانان در شهر‌ها، نواحی مرزی و ساحلی نیز در بروز اتفاق نقش دارند.
وی همچنین گفت: کمبود درآمد ، توسعه نیافتن بخش اقتصادی ناحیه‌ای و منطقه‌ای، فرسایش تدریجی مشاغل سنتی و خانوادگی و کمبود امکانات شغلی از مهم‌ترین علل رخداد قاچاق کالا و ارز است.
بحرانی افزود: در سطح کلان هم عواملی مانند رشد و گسترش اقتصاد زیرزمینی و غیر رسمی، نقصان و ناکارآمدی در نظام بانکی به منظور مبارزه با پول‌شویی وجوه حاصله از قاچاق و افزایش میزان بیکاری و ضعف در فرصت‌های شغلی موثر هستند.
وی اصلاح نگرش و تقویت باورهای دینی، ترویج و تقویت ارزش‌ها، هنجار‌ها، اخلاق و رفتار دینی و ارتقای آگاهی‌های عمومی و اختصاصی در خصوص جرایم و آسیب‌های اجتماعی را ضروری خواند و گفت: باید عملیات روانی مروجان این جرم خنثی شود. نیازهای مشروع مرتبط با جرم شناسایی و تامین شود، فرایند تامین نیازهای محرک جرم اصلاح و نیازهای کاذب حذف یا جایگزین شود.
مقام ارشد قضایی استان بوشهر تاکید کرد: در این میان مهارت‌های اساسی زندگی باید به افراد آموزش داده شود و انسجام و سرمایه اجتماعی ارتقا یابد. همچنین نقش و جایگاه خانواده در پیشگیری از وقوع جرم تقویت شود.

**804 پرونده مبارزه با قاچاق کالا در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هفت ماهه گذشته 804 فقره پرونده به ارزش 105 میلیارد ریال در زمینه مبارزه با قاچاق کالا در این استان تشکیل شد.
«سید احمد نشاطی» در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد از تدوین طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن به استان ها خبر داد و اظهار کرد: یکی از مکانیسم ها و کارکردهای اساسی برای اجرای مطلوب این طرح در استان بومی کردن آن متناسب با شرایط موجود است.
وی افزود: از آنجا که در این طرح جامع برخی مباحث و دستورالعمل های اجرایی در آن به صورت عام پیش بینی شده ضرورت بازنگری و تناسب سازی آن با شرایط، ویژگی ها و کمبودهای در هر منطقه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
نشاطی با بیان اینکه طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای یک افق پنج ساله تهیه و تدوین شده است، عنوان کرد: این طرح دارای سه فصل مهم شامل کلیات، وضع موجود قاچاق کالا و نیز فصل راهبردها است.
وی ابراز کرد: طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز با 44 راهکار و 147برنامه اجرایی یکی از بهترین و پایدارترین طرح ها برای پیشگیری از این معضل اجتماعی در جامعه خواهد بود.
نشاطی خواستار هماهنگی، تعامل و همکاری بیش از پیش دستگاه های مختلف اجرایی، امنیتی و انتظامی در استان برای اجرای هرچه مطلوب تر این طرح جامع شد.
دبیرکمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از مشکلات و دغدغه های اساسی برای مبارزه جدی با این پدیده را نبود نمایندگی فروش اموال تملیکی دانست و گفت: مقدمات لازم و نهایی برای راه اندازی این نمایندگی انجام شده است.
نشاطی تصریح کرد: با تشکیل و راه اندازی نمایندگی این سازمان تمام این امور شامل جمع آوری، نگهداری، اداره و فروش اموالی که به سبب قانون به تملک، تصرف، تحت توقیف و یا مدیریت دولت درمی آید در این شعبه جمع آوری و به آن رسیدگی و ساماندهی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: نداشتن ایست بازرسی و نبود انبار برای جمع آوری و نگهداری کالاهای سریع الفساد از مهمترین دغدغه های موجود در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان بود که با توجه به پیگیری ها و رایزنی های انجام شده این مشکل نیز تا هفته آینده رفع می شود.

**130 پرونده قاچاق در تعزیرات گلستان مختومه شد
مدیرکل تعزیرات حکومتی گلستان گفت: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه تعداد 135 فقره پرونده مربوط به جرایم قاچاق کالا و ارز تشکیل و تعداد 130 فقره پرونده مختومه شد.
«حسین حسن‎پور» اظهار کرد: در ماه جاری 19 فقره پرونده تخلفاتی قاچاق کالا و ارز به تعزیرات حکومتی گلستان ارسال شد.
وی، عمده‎ترین کشف تخلفات را در زمینه چای خشک خارجی، انواع داروهای غیرمجاز، لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع البسه، پوشاک زنانه و بچگانه، کیف و کفش، سیگار و تنباکوی خارجی اعلام کرد و افزود: این تخلفات توسط ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پلیس آگاهی و نیروی انتظامی گلستان کشف و به منظور رسیدگی به اداره کل تعزیرات استان ارسال شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی گلستان در گفت‎وگو با فارس تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه تعداد 135 فقره پرونده مربوط به جرایم قاچاق کالا و ارز تشکیل و تعداد 130 فقره پرونده مختومه شد.
حسن‎پور بیان داشت: 109 قلم کالای خارجی در حق دولت ضبط و به میزان 943 میلیون و 371 هزار و 70 ریال جزای نقدی در حق دولت صادر شد.
وی از تسریع رسیدگی به پرونده‎های قاچاق در استان خبر داد و گفت: شعب رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی گلستان با دقت و سرعت به پرونده‎های قاچاق رسیدگی و اقدام به صدور رای قانونی می‎کنند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی گلستان از قاچاق به عنوان یک پدیده شوم یاد کرد و افزود: پدیده شوم قاچاق یکی از معضلات جدی بوده که باید با این پدیده مخرب باید مجدانه و بدون اغماض برخورد شود.
حسن‎پور با اشاره به اینکه ورود کالای قاچاق خسارت جبران‎ناپذیری به اقتصاد کشور و استان وارد می‎کند، یادآور شد: تعزیرات حکومتی یکی از ابزارهای کارآمد در برخورد با کالای قاچاق محسوب می‎شود و تاکنون این سازمان در برخورد با پدیده شوم قاچاق بسیار مطلوب عمل کرده است.
وی در پایان تأکید کرد: با متخلفان قاچاق کالا و ارز برابر قوانین موضوعه جدید برخورد قاطعانه صورت می‎گیرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/2167