دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین :

قاچاق کالا و ارز سدی در برابر رشد و توسعه کشور است

قاچاق کالا و ارز سدی در برابر رشد و توسعه کشور است

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین، قاچاق کالا و ارز را سدی در برابر رشد و توسعه کشور خواند و بر تشدید مبارزه با این معضل تاکید کرد.

دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۳0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان،«ایوب رحیمی» در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین، قاچاق کالا را به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد و گفت: در بخش داخلی قاچاق آندسته از کالاهایی که از سوی دولت یارانه دارند را شاهد هستیم.
به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه هرجا موضوع یارانه مطرح باشد، امکان فساد و تخلف نیز وجود دارد، اظهار امیدواری کرد با طراحی فرایندی مناسب در عرضه کالاهای یارانه ای به مردم امکان قاچاق این دسته از کالاها کاهش یافته و از بین برود.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین همچنین با بیان اینکه قاچاق کالاهای خارجی در کشور ضمن آسیب زدن به تولید ملی، عواقب و تهدیدات امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی را با خود به دنبال دارد، اظهارکرد: باید با انجام کارهای فرهنگی مردم را نسبت به عواقب آن آشنا کرد تا آنان رغبتی برای مصرف کالای قاچاق نداشته باشند.
این مسوول با اشاره به اینکه باید در خصوص مصرف کالای قاچاق در جامعه آسیب شناسی کنیم، افزود: با این کار قدم بزرگی برای مبارزه با پدیده قاچاق برخواهیم داشت.
وی همچنین خاطرنشان کرد: باید با برنامه ریزی های مختلف هزینه و ریسک انجام قاچاق را برای قاچاقچیان بالا ببریم.
رحیمی با بیان اینکه باید فعالیت ما در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به گونه ای باشد که تدابیر و تجربیات ما مورد استفاده سایر استان ها نیز قرار بگیرد، افزود: باید از همه ظرفیت ها و امکانات خود به منظور مبارزه با قاچاق استفاده کنیم و در این راستا ضروری است ادارات و دستگاه های مربوطه تلاش و انسجام بیشتری میان یکدیگر داشته باشند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین، مهمترین وظیفه مسوولان را خدمتگزاری به مردم خواند و در پایان گفت: باید در اجرای طرح ها و برنامه های خود منافع عمومی که همان منافع مردم هستند را در نظر بگیریم و اگر گره ای در کارها وجود دارد، آن را با سرعت برای حل مشکلات جامعه از میان برداریم.
در ادامه این نشست، راهکارهای مربوط به طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط اعضای ستاد مورد بررسی قرار گرفت.

**لزوم بومی‌سازی طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای استان قزوین
همچنین جانشین دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین در این جلسه گفت: طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور برای اجرا در استان قزوین باید بومی‌سازی شود.
«مصطفی آقاعلی» عنوان کرد: در این کمیسیون هشت کمیته و هشت کارگروه تشکیل شده است که برای اجرای طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر یک از این کمیته‌ها و کارگروه‌ها باید با ارائه پیشنهادات تخصصی و کارشناسی در راستای تصویب طرح جامع استانی گام بردارند.
وی افزود: این طرح باید به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تنظیم و اجرایی شود.
جانشین دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین اظهار کرد: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی راهبردی، بهره‌گیری از قوانین و امکانات دستگاه‌ها، ایجاد تعامل و هم‌افزایی میان آن‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده و استفاده از سرمایه انسانی در راستای جلوگیری از قاچاق کالا و ارز اقدام می‌کند.
آقاعلی ادامه داد: این ستاد نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از کسب و کار و تولیدات داخلی دارد که در هر یک از استان‌های کشور کمیسیون این ستاد در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد شده است.
وی عنوان کرد: از گذشته کشور ما با معضل قاچاق کالا و ارز روبه‌رو بوده است و در کشورهای در حال توسعه همچون کشور ما قاچاق ریزترین کالاها نیز صورت می‌گیرد که مطلوب نیست.
جانشین دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی مدون و ترسیم نقشه راه صحیح وضعیت مطلوب را تبیین و برای رسیدن به این وضعیت با ارائه راهکارهای تلاش کنیم.
آقاعلی ادامه داد: برنامه‌های اجرایی این کمیسیون تا پایان سال مشخص شده است و در حال اجرا است اما سیستماتیک نیست و اطلاع‌رسانی نمی‌شود که باید برای آگاهی مسئولان از اقدامات صورت گرفته در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام شود.
وی با اشاره به راهکارهای ارائه شده از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: 44 راهکار برای مبارزه با این معضل ارائه شده است که از این تعداد 25 راهکار در استان قزوین قابلیت اجرا دارد چراکه بقیه راهکارها مربوط به مناطق مرزی، ساحلی و غیره است.
جانشین دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین عنوان کرد: برای اجرای طرح جامع باید مسائل مختلف حوزه قاچاق کالا و ارز از طریق طرح جامع موجود در کمیته‌ها و کارگروه‌های این کمیسیون بررسی و پیشنهادات مطلوب برای بومی‌سازی آن ارائه شود.
آقاعلی خاطرنشان کرد: اعضای این کمیته و کارگروه‌ها باید در جلسات حضور فعال داشته و در صورت غیبت موجه عضو، فردی با اختیار تام باید در جلسه حضور یابد و در صورت اختصاص وظایف به حوزه مربوطه به طور کامل و دقیق اجرایی نماید.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/2126