معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

نسبت کشفیات به قاچاق کالا در ایران ۲۷ درصد است

نسبت کشفیات به قاچاق کالا در ایران ۲۷ درصد است

اقتصاد پنهان- معاون هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه نسبت کشفیات به قاچاق کالا در ایران قبل از قانون سال ۱۳۹۲ یک درصد بود، گفت: اکنون این نسبت در کشور به ۲۷ درصد رسیده و ۱۳ میلیارد دلار کالای قاچاق در جامعه در حال چرخش است.

چهارشنبه، ۱۹ تير ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی پورکاظم شایسته روز سه شنبه در پنجمین نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی، اظهار کرد: باید به سمت نظام سیستمی برای مقابله و مبارزه با قاچاق حرکت کنیم و اقدامات دستی و فیزیکی حذف شود.
وی با بیان اینکه قاچاق کالا به صورت نظام یافته از مرزهای مختلف کشور انجام می‌شود و قاچاقچیان از راه‌های پیچیده و سازمان یافته اقدام می‌کنند، گفت: البته با فرهنگ سازی و کمک نظام رسانه‌ای می‌شود با قاچاق برخورد کرد؛ توجه جدی خانواده‌ها به تولیدات ایرانی و افزایش هزینه‌ها و ریسک به قاچاقچیان از راهکارهای مؤثر در کاهش قاچاق کالا است.
معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه کشورهای همسایه برای مبارزه با قاچاق هزینه نمی‌کنند، گفت: بر اساس کنواسیون بین المللی آنها باید در این خصوص هزینه کنند، زیرا فعلاً فقط ایران خسارت‌های مالی و جانی در این خصوص متحمل می‌شود.
شایسته همچنین با تاکید بر لزوم رسیدگی فوری به پرونده‌های قضائی قاچاق در کشور ادامه داد: در مجموع 2 هزار پرونده قضائی وجود دارد که به خاطر صدور حکم جزای نقدی معطل مانده است که از این تعداد 52 پرونده به ارزش یکهزار میلیارد تومان تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال 1392 شمسی 25 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور انجام شده که این مقدار در سال 1396 به 13 میلیارد دلار کاهش یافته است، افزود: پارسال یکهزار پرونده بالای 500 میلیونی تومانی قاچاق در کشور تشکیل شده است اما هنوز گزارش سال 1397 نهایی و منتشر نشده است.
وی گفت: کشف پرونده‌های ملی و مهم با ارزش بیش از پنج ملیارد ریال نسبت به پارسال افزایش یافته است.
شایسته در خصوص وضعیت پرونده‌های قضائی قاچاق کالا در آذربایجان شرقی نیز گفت: 3 هزار و 500 پرونده تعزیراتی و قضائی در این استان تشکیل شده و 52 میلیارد تومان حجم جرایم صادر شده است.
معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین ادامه داد: آذربایجان شرقی در انهدام کالای قاچاق در کشور پیشتاز بوده و مقام اول را دارد و بر اساس قانون نیز نباید کالای قاچاق کشف شده به بازار داخلی وارد شود.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به افزایش کشفیات کالای قاچاق در این استان گفت: این آمار مبارزه جدی تر با قاچاق کالا را نشان می‌دهد و البته موقعیت جغرافیایی استان نیز برای قاچاقچیان وسوسه انگیز است.
محمدرضا پورمحمدی ادامه داد: مرزهای جنوبی و غربی کشور برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز خوب تجهیز و مکانیزه شده و این موضوع قاچاق را دشوار کرده است.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به برخی مسائل و مشکلات اقتصادی جامعه گفت: این مشکلات ماهیت صرف اقتصادی ندارند و برخی مربوط به اقتصاد سیاسی و تابعی از مسائل سیاسی است.

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20124