تدوین راهبردهای پژوهشی و مدل‌های مشارکت مردمی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

تدوین راهبردهای پژوهشی و مدل‌های مشارکت مردمی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- دومین جلسه شورای پژوهشی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور ارائه راهبردهای پژوهشی بر مبنای سندهای بالا دستی و با هدف تعیین عناوین پژوهشی تا سال ۱۴۰۴ با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر کشور برگزار شد.

چهارشنبه، ۱۹ تير ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسه عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری و نایب رییس شورای پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تبیین راهبردهای پژوهشی به عنوان یکی از ضروری‌ترین اقدامات این ستاد به ترسیم نهایی نقشه راه پژوهش با چشم‌اندازی برای سال 1404 پرداخت.

هندیانی اظهار داشت: عناوین پژوهشی مورد نیاز لازم است با سند راهبردی نیز انطباق داده شود تا بتوان بر اساس آن نقشه راه پژوهش را تعیین کرد.

کریم کشوری، معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع و دبیر اجرایی شورای پژوهش  نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت اولویت‌های پژوهشی، گفت: شورای پژوهش ستاد باید اولویت‌های پژوهشی را تعیین کند و موضوعات پژوهشی را در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی قرار دهد.

وی با بیان اینکه دوماهنامه « اقتصاد پنهان» نیز باید تقویت شود، بر پیاده‌سازی آیین‌نامه جدید وزارت علوم در زمینه نشریات علمی و پژوهشی در این خصوص تأکید کرد.

مدیرکل نوسازی، پژوهش و توسعه منابع انسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با بیان اهمیت و وضعیت سازمان‌های مردم‌نهاد اظهار داشت: مشارکت‌های مردمی به دلیل عملکرد نامناسب بخش دولتی و استفاده‌های موردی از ظرفیت آن‌ها، همراهی قابل قبولی با بخش‌های دولتی ندارند لذا باید ضمن بررسی مدل‌های مختلف مشارکت مردمی متناسب با موضوع، مدل‌های برتر و قابل اجرا انتخاب شود و نحوه مشارکت‌های مردمی بر اساس نظریه و مدل یکپارچه‌ای در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی شود.

کاردان، عضو شورای پژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این رابطه با بیان اینکه اصولا مبارزه فرهنگی با قاچاق باید بر سه حوزه مسئولین، مردم و قاچاقچیان متمرکز باشد، گفت: مردم کالای قاچاق را نمی‌شناسند و باید کدهای رهگیری و سامانه‌های مربوط به آن با جدیت پیگیری شوند، اگر نسبت به هرکدام از این مبانی کم‌توجهی شود کل مشارکت‌ها نیز زیر سؤال می‌رود.

در ادامه دکتر همدانی، یکی دیگر از اعضای شورای پژوهش ستاد نیز به تشریح فرآیند بررسی عناوین پژوهشی پرداخت و گفت:  در پی مکاتبات انجام شده  حدود 600 عنوان پیشنهادی از سوی 26 دستگاه و وزارتخانه‌ی مرتبط، کمیسیون‌های استانی و واحدهای ستاد مرکزی دریافت شد که با توجه به شاخص‌های دهگانه موجود در اداره پژوهش مورد غربالگری قرار گرفت و به  168 عنوان تقلیل یافت.

وی افزود: با انتخاب شیوه وزن‌دهی، امتیاز بندی، طبقه‌بندی و رتبه‌بندی، عناوین دریافت شده در 10 قالب پژوهشی ارائه و مقرر شد تا اساتید حاضر نظرات خود را اعلام نمایند.

دکتر  مزینی، استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز ضمن اشاره به دیدگاه‌های موجود در این زمینه، گفت: یک دیدگاه معتقد است که ابتدا باید علم‌سنجی، نیازسنجی و تبیین وضعیت موجود پژوهش در این حوزه انجام پذیرد و سپس بر اساس راهبردهای ستاد و برنامه سالانه به تعیین عناوین پرداخت.

وی افزود: دیدگاه دوم نیز بر این باور است که  اولویت‌های کوتاه‌مدت تعیین شوند و سپس نهادی مثل شورای پژوهش مسؤولیت گزینش موضوعات را بر اساس نیازهای ستاد بر عهده بگیرد.

در ادامه دکتر صرامی، دکتر بازرگانی، دکتر قلاوند، دکتر محمدی‌مقدم و دکتر رضایی با تأکید بر موضوعات راهبردی و کاربردی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

شایان ذکر است شورای پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور ارائه راهبردهای پژوهشی بر مبنای اسناد بالا دستی و با هدف تعیین عناوین پژوهشی تا سال 1404 با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر کشور در محل این ستاد برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20123