جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی/دستورالعمل هیأت دولت مبنای مبارزه با قاچاق دام زنده خواهد بود

جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی/دستورالعمل هیأت دولت مبنای مبارزه با قاچاق دام زنده خواهد بود

اقتصاد پنهان- جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی به ریاست استاندار برگزار شد.

چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی، که در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سخن می‌گفت با بیان این مطلب، افزود: دستگاه‌های ذی ربط در حوزه مبارزه با قاچاق دام زنده باید دستورالعمل جدید هیأت دولت در این زمینه را مبنای اقدامات خود قرار دهند.
 معتمدیان، با بیان اینکه اختلاف قیمت گوشت قرمز در داخل و خارج از کشور یکی از مهمترین دلایل قاچاق گوشت به خارج از کشور و استان است، افزود: دستگاه‎های ذی‌ربط از جمله دامپزشکی باید با برنامه‌های مناسب، جلوی خروج محموله‌های بدون مجوز از استان را بگیرند تا بتوان به یک ثبات قیمت در گوشت در استان دست یافت.
وی، کنترل انبارهای کالا در استان را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: اداره کل صنعت، معدن و تجارت باید اشراف و کنترل لازم در خصوص انبارهای خصوصی و دولتی داشته باشند و سامانه های مربوطه را با جدیت دنبال کنند تا اطلاعات مورد نظر در آنها بارگذاری گردد.
رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، با تاکید بر اینکه دستورالعمل هیات دولت مبنای کار در زمینه مبارزه با قاچاق دام زنده خواهد بود، افزود: کشفیات دام زنده از سوی نیروی انتظامی باید از سوی سازمان اموال تملیکی تعیین تکلیف و ساماندهی شود.
استاندار، با بیان اینکه بخش اعظمی از مباحث مرتبط با قاچاق کالا و موضوعات مرتبط با بازار، روانی است، افزود: مرکز صدا و سیمای استان باید بسته عملیات روانی مرتبط با این مهم را تدوین و در بازه زمانی مشخص اجرایی نماید تا بتوان عملیات روانی موجود را کنترل و مدیریت کرد.
معتمدیان، با تاکید بر اینکه مردم به هیچ وجه نگران تأمین کالای اساسی خود نباشند افزود: با توجه به افزایش سهمیه‌ای که برای استان اخذ شده به زودی اقلام مورد نیاز وارد استان خواهد شد؛ از این رو مردم در تأمین کالای اساسی مورد نیاز خود هیچگونه نگرانی نداشته باشند.
وی، خروج کالای اساسی یارانه‌ای از استان را از دیگر مباحث مهم استان دانست و تصریح کرد: متولیان امر باید با شناسایی و برخورد با متخلفین در این زمینه، جلوی خروج کالای اساسی یارانه‌دار از استان را بگیرند.

در این جلسه حسنی مقدم دبیر کمیسیون با اشاره به دستورالعمل و ضوابط ابلاغی در خصوص دام قاچاق، گفت: برای امر مبارزه با قاچاق دام  ضوابط خوبی تعریف، تدوین و ابلاغ شده است و در حال حاضر ساماندهی بحث دام نسبت به گذشته بهتر صورت می‌گیرد؛ امید است با ساماندهی مباحث مربوط به دام بتوانیم در حفظ و نگهداری این سرمایه بهتر عمل کنیم.

حسنی مقدم در ادامه افزود: قاچاق دام به صورت کلی، کلان و سازمان‌یافته در استان صورت نمی‌گیرد و بعضا در مسیرهایی ممکن است به صورت موردی وجود داشته باشد و می‌بایست مرزبانی، انتظامی، جهاد کشاورزی و همه دستگاه‌های مسئول برای مبارزه با قاچاق دام نیز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
دبیر کمیسیون استان با اشاره به دلایل قاچاق کالا و سوخت، خاطر نشان کرد: در سال گذشته و سالجاری به دلیل اختلاف قیمت با کشورهای همسایه، ما شاهد قاچاق بخش عظیمی از سرمایه ملت از جمله سوخت و ... هستیم که هنوز هم استمرار دارد و در ماه‌های اخیر هم به دلیل افزایش قیمت ارز، قاچاق سوخت در استان‌های مرزی به صورت برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود.
حسنی مقدم به ظرفیت اقدامات کمیسیون در رابطه با قاچاق سوخت اشاره نمود و گفت: با اقدامات انجام شده تا حدودی این مشکل را مرتفع شده است که این اقدامات کافی نیست. همچنین با توجه به اینکه خراسان جنوبی یک استان مرزی است و جایگاه ویژه‌ای دارد بنابراین نیازمند نظارت بیشتری در حوزه حمل و نقل سوخت است تا کاهش قاچاق آن را داشته باشیم.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری افزود: اولویت کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر پایه پیشگیری قرار گرفته و در این زمینه نیز اتفاقات خوبی رخ داده است.

نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که به دلیل اینکه کالاهای اساسی در کشور بر اساس نرخ‌های تعیین شده است امکان اینکه این کالاها به کشورهای همسایه منتقل شود و قاچاق معکوس صورت گیرد وجود دارد البته در این زمینه کمیسیون استان با هماهنگی تمامی دستگاه‌ها در مرز کنترل لازم را انجام داده و هیچ مشکلی در استان وجود ندارد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19839