کمیسیون استان یزد در یک نگاه

کمیسیون استان یزد در یک نگاه

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد

دوشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و... در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور استان یزد در ردیف استان‌های سطح 2 قرار گرفته است.

مسؤولان کمیسیون
استاندار و رییس کمیسیون:
جانشین رییس:
دبیرکمیسیون: ترحمی
جانشین دبیر و مسؤول دبیرخانه: احسان ناظمی


وضعیت جغرافیایی استان
استان یزد در مرکز ایران مابین عرض‌هاى جغرافیایى 29 درجه و 35 دقیقه تا 33 درجه و22دقیقه شمالى و طول جغرافیایى 52 درجه و 48 دقیقه تا 56 درجه و 39 دقیقه شرقى از نصف‌النهار مبدأ قرار گرفته است.

استان یزد در قلمرو سلسله جبال مرکزى ایران واقع شده و از پستى و بلندى و چاله‌‌ها و کفه‌‌هاى کویرى متعدد تشکیل شده است. این ناهموارى‌ها عمدتاً به پنج گروه کوه‌‌ها و تپه‌هاى پاى‌کوه، دشت‌ها و جلگه‌ها، بیابان‌ها، مناطق شور و کویرها و تپه‌هاى ماسه‌اى تقسیم مى‌شوند.رشته‌کوه شیرکوه، مانند دیوارى، ‌ قسمت‌هاى مرکزى استان یزد را از بخش غربى استان جدا مى‌کند. این ارتفاعات که همواره از برف و یخ پوشیده شده‌‌اند، در ادامه حیات شهرهاى بزرگ یزد، تفت و مهریز نقش مهم و اساسى دارند. از ارتفاعات دیگر استان یزد، به کوه خرانق در مرکز استان یزد نیز مى‌توان اشاره کرد.

 

جمعیت استان یزد به تفکیک شهرستان‌های تابعه
براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، استان یزد دارای 1138533 نفر جمعیت است که نسبت به سرشماری سال 90 به میزان 1.17 رشد داشته است.

 

جمعیت شهرستان‌های استان

نام شهرستانجمعیت شهری(نفر)جمعیت روستایی(نفر)
ابرکوه 31376 15270
اردکان 63604 14154
بافق 33882 7994
بهاباد 7652 7679
تفت 17337 27808
خاتم 21257 13901
صدوق 18576 14616
مهریز 28483 15643
میبد 73393 9447
یزد 595904 50883

 

کشور های هم مرز و استان های همجوار
استان یزد از شمال و غرب به استان اصفهان، از شمال شرقى به استان خراسان، از جنوب غربى به استان فارس و از جنوب شرقى به استان کرمان محدود مى‌شود.

 

تقسیمات استان طبق آخرین تقسیمات کشوری
استان یزد در حدود 74513کیلومترمربع وسعت دارد که تقریباً 4.5 درصد از وسعت کل خاک کشور را در بر مى‌گیرد. طبق آخرین تقسیمات کشورى این استان، داراى 10 شهرستان، ‌ 20 شهر، 21بخش و 45 دهستان است و شهرستان‌هاى آن شامل: ابرکوه، اشکذر، اردکان، بافق، بهاباد، خاتم، تفت، مهریز، میبد و یزد است.

 

طول نوار مرزی استان به تفکیک شهرستان‌های مرزی

ردیفشهرستاناستان هم‌مرزطول نوار مرزی [km]
1 مهریز کرمان 74
2 بافق کرمان 93
3 بهاباد کرمان 102
4 بهاباد خراسان جنوبی 54
5 اردکان خراسان جنوبی 140
6 اردکان اصفهان 315
7 میبد اصفهان 55 
8 ابرکوه فارس 166
9 خاتم فارس 168
10 خاتم کرمان 169

 

ظرفیت های اقتصادی استان در صنعت، معدن، کشاورزی، دامپروری، بنگاه‌های اقتصادی و تعاونی
یزد به عنوان اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان، شهر بادگیرها، شهر دوچرخه‌ها و شهر قنات، قنوت و قناعت دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل های خوب اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت، گردشگری و غیره است.

نام استان یزد با صنعت و فعالیت‌های تولیدی و صنعتی همراه است و صنعتگران این استان از گذشته های دور در تامین کالاهای مورد نیاز کشور، نقش شاخص و قابل توجهی داشته‌اند.

سختکوشی، دلسوزی و قناعت با جوهره مردم این استان کویری آمیخته شده و زمینه ساز فرهنگ بالا و رشد یافته‌ای به لحاظ کار و تولید گردیده است و این زمینه خوب فرهنگی همراه با مزیت های نسبی دیگری مانند مدیران و کارفرمایان کاردان و با تجربه، رشد مطلوب آموزش عالی، غنای معادن، قرار گرفتن در مرکز کشور و امکانات زیربنایی و خدمات مناسب در زمینه راه، راه آهن، فرودگاه، انرژی، مخابرات و غیره بستر مناسب را برای توسعه صنعت در استان فراهم نموده است.

بطور کلی صنعت غالب در استان یـزد از گذشته، صنایع نساجی بوده و لیکن با توسعه صنعت به ویژه از ابتدای برنامه اول توسعه تاکنون تقریباً در همه شاخه های صنعت مانند کاشی و سرامیک، سیم و کابل و صنایع فلزی، واحدهای قابل توجهی در استان به بهره برداری رسیده و هم اینک مشغول فعالیت می باشند.

یزد، استانی صنعتی است که صنعت بافندگی آن از شهرت زیاد و صنعت شیرینی‌سازی در استان از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده‌اند که از مرزهای ایران فراتر رفته است.

بیشترین تولیدات واحدهای صنعتی شهر را منسوجات، کاشی و سرامیک و فرش ماشینی تشکیل می‌دهد . واحدهای صنعتی استان یزد عمدتاً در شهرک‌های صنعتی یزد و میبد متمرکز شده‌اند.

همچنین یزد دارای معادن زیادی است که مهم‌ترین آن‌ها معادن سنگ آهن چادرملو و چغارت، معدن سرب و روی کوشک هستند.

در بخش تعاونی هم‌اکنون پنج هزار و 369 تعاونی در استان یزد با عضویت 618 هزار نفر و سرمایه‌گذاری بیش از شش هزار و 500  میلیارد ریال  در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات شکل گرفته و 41 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

شرکت شهرک‌های صنعتی یزد در سال 1364 تأسیس و کار مکان یابی محل‌های مناسب برای ایجاد شهرک های صنعتی را در استان شروع نمود و در حال حاضر در استان 34 شهرک و نواحی صنعتی وجود دارد.

استان یزد همراه با دیگر نقاط ایران از دیرباز جزء کانون های فعال در زمینه تولید انواع صنایع دستی بوده است و عمده ترین صنعت دستی استان فرشبافی است.

هم اکنون در استان یـزد قریب 65  هزار دار قالی برپاست که 130 هزار نفر بافنده به این هنر دیرینه اشتغال دارند و حاصل آن تولید سالانه پنج مترمربع به ازای هر بافنده است. از این تولیدات 5 درصد مصرف داخلی استان، 45 درصد آن به مصرف خارج استان و 50 درصد راهی بازارهای جهانی می‌گردد.

از دیگر صنایع دستی استان سرامیک‌سازی است که بر 3 بخش عمده سفالگری، کاشی سازی، کاشی‌گری و سرانجام چینی‌سازی تقسیم می‌شود.

به برکت انقلاب اسلامی از سال 57 تاکنون شاهد پیشرفت‌ها و افتخارات در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و غیره هستیم؛ همچنین استان صنعتی و معدنی یزد، دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوب برای سرمایه‌گذاری است. وجود واحدهای صنعتی، معدنی، کارخانجات و واحدهای بزرگ تولیدی نظیر فولاد، فولاد آلیاژی، فیبر نوری شهید قندی، ماشین آلات نساجی، کاشی و سرامیک، سنگ آهن و زغال سنگ، این استان را به قطب صنعتی و معدنی کشور تبدیل و بستر و زمینه لازم را برای سرمایه گذاری در این بخش  فراهم نموده است.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی، راهکار اساسی برای توسعه و رونق اقتصادی جامعه و ایجاد اشتغال است و می‌تواند به عنوان اهرمی برای توسعه و رشد اقتصادی به کار گرفته شود و سرمایه‌گذاری خارجی می تواند به اصلاح نظام مدیریت و تبادل تجربیات اقتصادی و به کارگیری فناوری نوین منجر شود.

سرمایه‌گذاری در این استان طی سال‌های اخیر شتاب گرفته و رونق چشمگیری یافته است؛ به طوریکه طی این مدت، گروه‌های اقتصادی خارجی از کشورهای مختلف از جمله ترکیه، آلمان، ایتالیا، هند و پاکستان سرمایه گذاری مناسبی در استان داشته‌اند.

تسهیل در صدور مجوز سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، شناسایی ظرفیت‌های این بخش، مذاکره با هیئت‌های خارجی و آمادگی کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در استان از اقدامات و فعالیت های صورت گرفته برای رشد سرمایه‌گذاری در استان است.

هم اینک بیش از سه هزار و 200 واحد تولیدی و صنعتی در استان یزد فعالیت دارند و تعدادی طرح  بزرگ و کوچک صنعتی در این استان در دست اجراست.

توسعه و رونق سرمایه‌گذاری در بخش صنایع کم آب خواه از سیاست‌های محوری استان است که سازمان‌های ذیربط در راستای رفع موانع فراروی سرمایه‌گذاری تلاش می‌کنند.

 

• قابلیت‌ها و مزیت‌های بخش صنعت و معدن
1. قابلیت ایجاد و توسعه صنایع معدنی و فولاد از طریق تکمیل زنجیره تولید آن.
2. وجود زیرساخت ‌های نسبتاً مناسب در راستای توسعه صنعتی به ‌ویژه صنایع معدنی و فولاد.
3. وجود معادن غنی و ذخایر عظیم سنگ‌آهن، سرب و روی، فسفات، عناصر نادر خاکی، طلا، قلع و تنگستن، مس، تیتانیوم، اورانیوم،کروم و سنگ‌های ساختمانی.
4. استقرار صنایع بزرگ کاشی و سرامیک و تبدیل شدن به قطب تولید کاشی و سرامیک کشور.
5. برخورداری از سابقه دیرینه در تولیدکارگاهی به‌ ویژه صنایع نساجی و سرامیک.
6. وجود مراکز آموزش عالی، پژوهشکده‌های مرتبط با بخش و توان تخصصی و نیروی انسانی مستعد.
7. وجود بخش خصوصی توانمند با میل بالای سرمایه‌گذاری.
8. وجود زمینه‌های مستعد گسترش صنایع جانبی و تبدیلی بخش کشاورزی (مواد لبنی، محصولات باغی،گیاهان دارویی و ...).
9. وجود قابلیت‌‌های انسانی و زیر ساختی جهت استقرار صنایع نوین و مبتنی بر فناوری‌های برتر.

 

• بخش کشاورزی
کشاورزی در مناطق کویری چون استان یزد، علاوه بر نقش معیشتی و اقتصادی که در جامعه دارد، عامل اساسی استمرار حیات نیز به‌شمار می‌رود، به طوری‌که با کم‌رنگ شدن کشاورزی در روستاها، پایگاه‌های مقاومت در برابر کویر از بین رفته و کل حیات جامعه به خطر خواهد افتاد. به‌همین دلیل بخش کشاورزی در استان یزد از اهمیت خاصی برخوردار است.

بهره‌برداران سخت‌کوش یزدی به پرورش و نگهداری 3 میلیون و 738 هزار واحد دامی اشتغال دارند که نتیجه آن تولید 252.910 تن محصولات دامی می‌باشد. ازموارد شاخص در استان انحصار در پرورش بلدرچین و گرایش رو به تزاید در زمینه تولید و پرورش شترمرغ، کبک و حتی قرقاول می‌باشد. ضمن این‌که پرورش و تولید اسب به ‌ویژه اسب اصیل در سال‌های اخیر در استان از رونق خوبی برخوردار گردیده است.

 

•  افتخارات بخش کشاورزی
1. اولین تولیدکننده روناس در کشور
2. اولین تولیدکننده گوشت بلدرچین درکشور
3. سومین تولیدکننده پسته کشور
4. چهارمین تولیدکننده بادام کشور
5. دومین تولیدکننده محصولات گلخانه‌ای کشور

 

• قابلیت‌ها و مزیت‌های بخش خدمات پولی و مالی
1. وجودبخش خصوصی توانمند و بالا بودن میل متوسط به پس‌انداز در استان.
2. وجودشبکه بانکی گسترده و بالاتر بودن نسبت تعداد شعب به ویژه بانک‌ها و مؤسسات پولی و اعتباری خصوصی به جمعیت در مقایسه با کشور.
3. بالا بودن ضریب نفوذ بیمه و گستردگی شبکه بیمه در استان در مقایسه با کشور.
4. وجود بورس منطقه‌ای فعال در استان.

 

نیروی کار شاغل در بخش‌های مختلف

شاخص‌ها و نماگرهای نیروی انسانی در سال96
عنوان شاخص یا نماگر واحد مقدار/تعداد درصد تغییر
نرخ مشارکت اقتصادی(نرخ فعالیت) درصد 42.2 1.4
نرخ مشارکت اقتصادی مناطق شهری   42 1.4
نرخ مشارکت اقتصادی مناطق روستایی   43.3 1.1
نرخ بیکاری   12.8 0.0
نرخ بیکاری(مردان)   8.6 -0.4
نرخ بیکاری(زنان)   27 0.0
نرخ بیکاری مناطق شهری   13.4 0.1
نرخ بیکاری مناطق روستایی   9.1 0.6-
نرخ بیکاری جوانان(15-24 ساله)   30.7 5.5
سهم شاغلان در بخش کشاورزی   8.4 0.1
سهم شاغلان در بخش صنعت   46.6 1.2
سهم شاغلان در بخش خدمات   44.9 1.4-
سهم شاغلان بخش عمومی از کل شاغلان   16.3 0.4-
سهم شاغلان بخش خصوصی از کل شاغلان   83.7 0.4

 

ایست و بازرسی‌های استان

ردیفایست و بازرسیموقعیت مکانی
1 شهید مدنی شهرستان مهریز جاده کرمان-یزد
2 فراغه شهرستان ابرکوه جاده فارس-یزد
3 خاتم‌الانبیاء شهرستان خاتم جاده کرمان- یزد-فارس
4 ساغند شهرستان اردکان جاده یزد-خراسان


 

گمرکات استان
اداره کل گمرک استان در شهرک صنعتی استان در فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر، جنب منطقه ویژه اقتصادی استان واقع شده است.

 

شاخصها و نماگرهای بازرگانی در سال96
عنوان شاخص یا نماگر واحد مقدار/تعداد درصد تغییر
مقدارکل واردات تن 36403 7.6
ارزش کل واردات هزار دلار 131821 13.9
مقدار صادرات غیر نفتی تن 2108530 14.5
ارزش صادرات غیر نفتی هزار دلار 527962 13.2
مقدار صادرات محصولات کشاورزی تن 8427 51.6
ارزش صادرات محصولات کشاورزی هزار دلار 24958 31.2-
مقدار کالاهای صنعتی تن 2084142 14.6
ارزش صادرات کالاهای صنعتی هزار دلار 490062 15.5
مقدار صادرات مواد معدنی تن 15962 1.7-
ارزش صادرات مواد معدنی هزار دلار 12942 122.7

 

ارتباط با کمیسیون استان

نشانی: یزد، میدان امام حسین علیه‌السلام، ساختمان استانداری، حوزه سیاسی، امنیتی و اجتماعی
تلفن تماس: 36238752 035
دفتر دبیر کمیسیون: 31112216 035
نمابر: 31112269 035
موقعیت مکانی

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18746