استاندار سمنان تأکید کرد:

ضرورت استفاده از تجهیزات نظارتی مدرن و هوشمند در مبارزه با قاچاق

ضرورت استفاده از تجهیزات نظارتی مدرن و هوشمند در مبارزه با قاچاق

اقتصاد پنهان- استاندار سمنان پرهیز از روش‌های سنتی و استفاده از تجهیزات نظارتی مدرن را لازمه اثرگذاری مبارزه با پدیده قاچاق در کشور عنوان کرد.

چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علیرضا آشناگر در کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد: هوشمندسازی تجهیزات کنترلی مبادی ورودی و خروجی کشور، شفاف‌سازی در حوزه صادرات و واردات، استفاده از سیستم‌ها و سامانه‌های هوشمند ثبت کالا، پرهیز از روش‌های سنتی و قدیمی در حوزه نظارت و استفاده از تجهیزات مبتنی بر دانش  روز دنیا، در مبارزه با پدیده قاچاق بسیار تاثیرگذار است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به کیفیت تولیدات داخلی گفت: ارتقاء کیفیت کالاها و تولیدات داخلی، رغبت مردم به استفاده از محصولات ایرانی را افزایش می‌دهد.

رییس کمیسیون  برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ادامه داد: ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی نیازمند این مهم است تا صاحبان سرمایه و مدیران بخش کیفی محصولات و تولیدات داخلی، با به روز کردن خط تولید کارخانه‌ها و استفاده از تکنولوژی‌های نوین، افزایش کیفیت تولیدات ملی را در دستور کار قرار دهند.
وی افزود: قاچاق کالا به عنوان آفت اصلی تولید داخلی، با ترویج اشتغال ناسالم و تضعیف فرصت‌های شغلی سالم، اقتصاد ملی را نشانه گرفته است و به صورت جدی زمینه رقابت و حیات را از تولیدات ملی می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه استان‌های مرزی کشور، خط مقدم مبارزه با قاچاق کالا هستند گفت: تفاوت قیمت سوخت در کشور با آن سوی مرزها به دلیل تخصیص یارانه، یکی از دلایل عمده رغبت متخلفان برای قاچاق سوخت است.
استاندار سمنان با بیان اینکه نظارت‌ها در بخش عرضه سوخت در استان باید به صورت مستمر ادامه داشته باشد، گفت: کیفیت سوخت و همچنین میزان عرضه آن در استان به صورت جدی بررسی و کنترل شود.
آشناگر بیان کرد: هوشمندسازی تجهیزات کنترلی مبادی ورود و خروج کشور، شفاف‌سازی در حوزه صادرات و واردات، استفاده از سیستم‌ها و سامانه‌های هوشمند ثبت کالا، پرهیز از روش‌های سنتی و قدیمی در حوزه نظارت و استفاده از تجهیزات کنترلی روز دنیا، در مبارزه با پدیده قاچاق بسیار تاثیرگذار است.
استاندار سمنان مقبولیت و محبوبیت کالاهای ساخت داخل را در گرو افزایش کیفیت و ارتقاء خدمات پس از فروش آن دانست و گفت: دولت تمامی توان خود را برای کنترل مبادی ورودی و خروجی کشور به کار گرفته است اما عملکرد اطلاعاتی و نظارتی قبل از وقوع پدیده قاچاق، از کارآمدترین روش‌های پیشگیری در این حوزه است.

آشناگر بر افزایش انواع مبارزه کارآمد با قاچاق کالا در استان تاکید و گفت: شفاف‌سازی عملکردها در تمام بخش‌ها و فرهنگ‌سازی برای ترویج استفاده بیشتر مردم از کالای ایرانی به همراه افزایش کیفیت کالای ایرانی از راهبردهای اصلی در مبارزه با قاچاق کالاست.
استاندار از عملکرد اداره کل اطلاعات استان در کشفیات اخیر بخصوص کشف سوخت قاچاق قدردانی کرد.

همچنین در این جلسه حسن اسلامی‌راد،  مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری و دبیر کمیسیون  برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان افزایش 4.5 برابری میزان کشفیات کالای قاچاق در استان در مقایسه با سال گذشته گفت: پرونده‌های مربوط به کالاهای مکشوفه در 9 ماهه امسال هم در مقایسه با مدت مشابه پارسال سه و نیم برابر افزایش دارد و به رقم 652 فقره رسیده است.
به گفته مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری سمنان، تنها یک فقره پرونده مربوط به قاچاق لوازم یدکی ارزشی حدود 32 میلیارد تومان دارد که با محکومیت متهمان، این رقم به نفع دولت دریافت شده است.
وی افزود: در بخش مبارزه با قاچاق سوخت هم فقط در دو پرونده محکومان نزدیک به 32 میلیارد تومان جریمه شده‌اند.
دبیر کمیسیون استان گفت: در بخش قاچاق دام بر اساس یک آمار رسمی، بیش از 10 هزار رأس دام کشف شده است که به همین علت برنامه‌های مقابله‌ای به صورت هدفمند اجرایی خواهد شد.
اسلامی راد از انهدام گروه‌های مختلف کالایی قاچاق به ارزش 5 میلیارد و 700 میلیون تومان نیز خبر داد و گفت: ارزش ریالی کالاهایی که در 9 ماهه نخست امسال به انبارهای اموال تملیکی تحویل شده است به حدود 36 میلیارد تومان می‌رسد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری سمنان با اشاره به 5 هزار و 878 مورد بازرسی از اصناف استان در 9 ماهه نخست امسال گفت: در این مدت 629 قاچاقچی دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.
مقابله جدی‌تر با دانه‌درشت‌ها و افزایش پرونده‌های با ارزش بیش از 100 میلیون تومان از 18 پرونده به 38 پرونده، موضوع دیگری بودکه اسلامی راد به آن اشاره کرد.
اسلامی‌راد گفت: در بخش فرهنگ‌سازی برای استفاده از کالای ایرانی و مقابله با کالای قاچاق با همکاری رسانه‌های استانی و افزایش 2.5 برابری اقدامات تأثیرگذار تنها در بخش صدا و سیمای مرکز استان در قالب تولید گزارش‌های خبری، برنامه‌ها و مسابقات فرهنگی و تولید سریال به توفیقات خوبی دست یافته‌ایم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18720