کمیسیون استان تهران در یک نگاه

کمیسیون استان تهران در یک نگاه

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران

سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و ...در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهران در ردیف استان‌های سطح ویژه قرار گرفته است.

استاندار و رییس کمیسیون: انوشیروان محسنی بندپی
جانشین رییس: 
دبیرکمیسیون: سیدمهدی محمدی
جانشین دبیر و مسؤول دبیرخانه: سیدهمایون عباسی


جغرافیای استان
استان تهران به مرکزیت شهر تهران، با وسعتی حدود 12٬981 کیلومتر مربّع، بین 34 تا 36٫5 درجهٔ عرض شمالی و 50 تا 53 درجهٔ طول شرقی واقع شده‌است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب‌غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است. جمعیت این استان طبق سرشماری سال 1395 بالغ بر 13٬267٬637 نفر بوده‌است که 12٬452٬230 در نقاط شهری و 814٬698 در نقاط روستایی ساکن هستند.

این استان از شمال به استان مازندران از جنوب به استان قم از جنوب غربی به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است. این استان در دامنه جنوبی البرز مرکزی قرار دارد و از جنوب به دشتهای حاصلخیز منتهی می گردد. آب و هوای تهران گرم و خشک می باشد و از غرب تحت نفوذ بادهای باران زای غربی است. این استان دارای زمستان های سرد و خشک است.

این استان دارای16 شهرستان، 44 شهر و17 بخش، 37 دهستان، 1900 روستا است.

تهران با 5 استان همجوار است.

ردیفاستان هم‌جوارمرز مشترک km
1 مرکزی 89
2 البرز 156
3 سمنان 256
4 مازندران 170
5 قم 113

 

نیروی کار شاغل

عمده مردم استان شهرنشین هستند که بخش زیادی از آنها در دستگاه‌های دولتی، واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی و بخش خدمات مثل واحدهای صنفی و کشاورزی مشغول به کار بوده که متوسط درآمد آنها از متوسط کشوری بالاتر است.

اقوام و طوائف
همه اقوام و طوائف ایرانی در استان تهران سکونت دارند که این تجمع به دلیل مهاجرت‌پذیری استان است. همچنین حدود یک میلیون نفر تبعه خارجی که عمدتاً از افغانستان - عراق و پاکستان مهاجرت نموده‌اند در استان ساکن می باشند. براساس براورد تقریبی جمعیتی، حدود 60% فارس، 30% ترک، 5% اقوام شمال ایران، 4% لر و کرد و سایر اقوام. توضیح اینکه عمده ساکنین تهران شیعه بوده و اهل تسنن و سایر ادیان به صورت اقلیت در سطح تهران و سایر شهرستانها سکونت دارند.

شبکه عظیم ادارات در استان تهران امکان دسترسی به مراکز عالی تصمیم‌گیری کشور را به راحتی فراهم کرده است و همچنین منابع و ذخایر طبیعی گسترده و بکارگیری صنایع پیشرفته بمنظور بهره برداری از آنها و دسترسی به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مراکز توزیع و سایر مزایای فوق الاشاره موجب تمایل به سرمایه گذاری وسیع در سطح استان گردیده که در نتیجه منجر به جذابیت فوق العاده برای ایجاد سرمایه گذاری های جدید گردیده است.

ظرفیت‌های اقتصادی
استان تهران به عنوان یکی از قطب های صنعتی تولیدی و کشاورزی و دامپروری (دام و طیور) است. بیش‌تر این صنایع در امتداد سه محور غربی، جنوبی و شرقی متراکم شده است. هم‌چنین 44 درصد کارگران کارگاه‌های صنعتی کل کشور در استان تهران کار می‌کنند.

یکی از ارکان اصلی اقتصاد استان تهران صنایع ماشینی وابسته است که بیش‌تر آن‌ها به مونتاژ و تولید کالاهای مصرفی اشتغال دارند. توسعه این صنایع بیش‌تر در امتداد راه‌های ورودی به تهران به ویژه در مسیر تهران - کرج، تهران - دماوند، تهران - ساوه و تهران - قم است.

صنایع استان را برحسب نوع تولیدات:

• صنایع غذایی: شامل کارخانه قندسازی، روغن نباتی، لبنیاتِ پاستوریزه، فرآورده‌های گوشتی، تصفیه قند، بیسکویت‌سازی، نان ماشینی، نوشابه‌سازی،‌ کنسرو و مرباسازی و ... سهم این صنایع از کل صنایع مشابه آن‌ها در سطح کشور نزدیک به 30 درصد است.

• صنایع نساجی و چرم: شامل ریسندگی و بافندگی پنبه‌ای و پشم، تریکو،‌ کف‌پوش، فرش ماشینی، موکت، پتو، حوله، تهیه انواع پوشاک، کفش، چرم، کیف و چمدان که به تازگی تولید برزنت و الیاف نیز جزء این رشته از صنایع درآمده است. سهم این رشته از کل صنایع هم‌رشته خود در کشور نزدیک به 50 درصد است.
• صنایع کانی غیرفلزی: این دسته از صنایع، مصالح ساختمانی و لوازم بهداشتی خانه‌ها و شیشه، تهیه و تولید می‌کنند که کارخانه سیمان از جمله آن‌هاست. قابل ذکر است در سطح استان تعداد 4 کارخانه سیمان که شامل (سیمان شمال،سیمان تهران،سیمان فیروزکوه،سیمان فراز فیروزکوه) که فعال می باشند.این صنایع 28 درصد صنایع کانی غیرفلزی کشور هستند.

• صنایع فلزی: این رشته از صنایع، اتومبیل و مینی‌بوس، وانت، لوازم خانگی مانند بخاری، کولر، اجاق‌گاز، یخچال، ماشین ‌لباس‌شویی و مانند آن‌ها و هم‌چنین مخازن تحت فشار، لوله پروفیل، و پنجره و بسیاری دیگر از فرآورده‌های فلزی را تولید می‌کنند و در غرب تهران (دو سوی مسیر تهران - البرز) و شرق تهران (به سوی جاده تهران - آب‌علی) قرار دارند.
• صنایع سلولزی: شامل مؤسسه‌هایی است که به تولید کاغذ، مقوا، کارتن، کیسه و پاکت کاغذی، کاغذهای بهداشتی و تولیدات چوبی مانند نئوپان، فیبر، کبریت و مداد اشتغال دارند.
• صنایع شیمیایی و دارویی: شامل کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی است که به تولید دارو، مواد بهداشتی، مواد ضدعفونی‌کننده، لاستیک و پلاستیک، رنگ‌های ساختمانی و صنعتی، پاک‌کننده‌های جامد و مایع، فرآورده‌های نفتی، روغن موتور و سموم دفع آفات نباتی اشتغال دارند. در سطح استان قریب به 350 جایگاه عرضه فرآورده های نفتی وجود دارد و دارای 3 انبار ذخیره فرآورده های نفتی شامل(انبار ری،شمال شرق و شمال غرب) که از موقعیت استراتژیک برخوردار هستند.
• صنایع برق و الکترونیک: شامل مؤسسه‌هایی است که به مونتاژ وسایل برقی و الکتریکی، تولید کابل، باطری و لامپ اشتغال دارند. تولیدات این صنایع در سطح استان، نسبت به دیگر گروه‌های صنعتی چشم‌گیر نیست، اما در مجموع کل کشور سهمی بسیار بالاتر از صنایع مشابه خود را در بر می‌گیرد.

از معدن‌های کل کشور نیز 4 درصد آن در محدوده استان تهران است. معادن استان تهران را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

• معادن فلزی: شامل مس، سرب، مولیبدن، منگنز و آهن است؛ تقریباً همه منگنز استخراجی کشور از معادن منگنز استان تهران به دست می‌آید که در جنوب و جنوب غربی آن قرار دارند.
• معادن غیرفلزی: در برگیرنده ذخایر سنگ آهک و دولومیت است.
• معادن خاک‌نسوز: شامل کائولن (خاک‌‌چینی) است که 51 درصد تولید کل کشور از این استان استخراج می‌شود. معدن‌های سنگ‌ گچ استان نیز دارای ذخایری بزرگ است؛ معادن خاک صنعتی در بخش‌های شرق و جنوب شرقی استان کشف شده است.

استان تهران با احداث شهرک‌های صنعتی دولتی زیر مجموعه شرکت شهرک‌ها شامل شهرک‌های فیروزکوه، دماوند2، خوارزمی، چرم‌شهر و سالاریه، نصیرآباد، پیشوا، شمس‌آباد، پایتخت، عباس‌آباد و پرند در منطقه‌های مختلف صنعتی توانسته است خدمات ارزنده‌ای در جوار کلان شهر تهران به صنعتگران کشور عرضه نماید.
در استان تهران حدود 330 هزار واحد صنفی دارای پروانه هستند، بیش از  433 اتحادیه صنفی در سطح استان مشغول به فعالیت بوده که حدود 15 درصد کل واحدهای صنفی کشور را شامل می‌شود.
 

معابر استان
استان تهران دارای 20 شاهراه اصلی و فرعی ورودی و خروجی است و 35% بزرگراه‌های کشور در مسیر تهران هستند. 

اتوبان تهران کرج، جاده مخصوص کرج، جاده قدیم تهران کرج، جاده اشتهارد به شهریار (به شهرستان‌های قدس، ملارد، شهریار)، بزرگراه‌های تهران ساوه، قم تهران (به شهرستانهای رباط کریم، اسلامشهر، شهر ری) و جاده قدیم قم تهران (به شهر ری و پاکدشت)

 

ارتباط با کمیسیون
نشانی: تهران، خیابان فلسطین جنوبی، نبش کوچه لقمان ادهم، پلاک 2.312
کدپستی:
شماره پیامک: 10009656021
تلفن تماس:9-66489047   021
نمابر: 66463419   021
پست الکترونیک: tehran@epe.ir
موقعیت مکانی:

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18702