کمیسیون استان قزوین در یک نگاه

کمیسیون استان قزوین در یک نگاه

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین

سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و... در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین در ردیف استان‌های سطح 3 قرار گرفته است.

مسؤولان کمیسیون
استاندار و رییس کمیسیون: عبدالمحمد زاهدی
جانشین رییس: 
دبیرکمیسیون: محمد شفیعی
جانشین دبیرو مسؤول دبیرخانه: 


وضعیت جغرافیایی
استان قزوین با مساحتی معادل 15821 کیلومتر مربع از سمت شمال به استان مازندران و گیلان و از سمت غرب به استاهای زنجان و همدان، از سمت جنوب به استان مرکزی و از سمت شرق به استان البرز محدود می باشد.

اقوام و مذاهب
موقعیت جغرافیایی استان باعث شده است تا اقوام مختلفی ( از جمله لر، تات، ترک، کرد ) متناسب با انگیزه های اقتصادی و اجتماعی خود  وارد آن شوند و تنوع قومی- فرهنگی قابل توجهی را در سطح استان پدید آورند.

جمعیت
جمعیت کل استان  قزوین برابر سرشماری سال 1395 یک میلیون و 300 هزار نفر اعلام شده که 75 درصد آن شهری و 25 درصد روستایی است.

تقسیمات استان
استان قزوین دارای 6 شهرستان، 25 شهر، 19 بخش، 46 دهستان و 1272 آبادی دارای سکنه می باشد. همچنین در استان قزوین 631 روستای دارای جمعیت قانونی می باشد.

وضعیت اقتصادی
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در سال 96، نرخ بیکاری در سطح ملی 12.1 درصد و در سطح استان این نرخ 10.7 درصد است. نرخ مشارکت اقتصادی در سطح ملی 40.3 درصد و در سطح استان 39.2 درصد بوده است. سهم اشتغال صنعت در استان 35.5 درصد، کشاورزی 19.6 درصد و خدمات 45 درصد است.

اقتصاد پنهان در استان
در شرایط کنونی با عنایت به شرایط جغرافیایی و وجود راههای متعدد مواصلاتی، استان قزوین بعنوان شاهراه، چند استان از جمله استان های غربی کشور را به یکدیگر متصل می کند، لذا تردد قاچاقچیان در این مسیرها بصورت مستمر وجود داشته و علیرغم تلاشهای صورت گرفته در خصوص ناامن شدن نسبی راههای استان برای قاچاقچیان، لیکن همچنان تمامی محورهای این استان به به صورت ویژه مورد استفاده قاچاقچیان قرار دارد.

ایست و بازرسی‌ها
ایستگاه ایست و بازرسی ثابت در استان وجود ندارد ولی با عنایت به وجود سه عوارضی در محورهای مواصلاتی استان، بعضاً ایست و بازرسی های موقت برقرار می گردد.

میزان گرایش مردم استان به مصرف کالای خارجی
متأسفانه نگرش عامه مردم در سطح استان نسبت به کالای خارجی مثبت و عموماً مورد استقبال مردم قرار می گیرد. کالاهای خارجی که در سطح استان عرضه می شوند عموماً دارای گارانتی می باشند اما جمع کثیری از شهروندان استان اقدام به خرید کالا از شهرهای مرزی به خصوص بانه می نمایند که تمامی این کالاها فاقد گارانتی می باشند.

مصادیق آشکار قاچاق
به جز وجود دستفروشان در معابر عمومی بویژه در بخش کالاهای سلامت محور که مشکلات و خطراتی برای سلامت استان ایجاد کرده است و از سوی شهرداری ها در حال اقدام و پیگیری برای ساماندهی دستفروشان می باشد، مصادیق آشکار دیگری از قاچاق در استان وجود ندارد.

معابر و مسیرهای ورود و خروج کالای قاچاق در سطح استان
یکی از شاخص‌های مهم و درخور توجه استان قزوین وجود بیش از 1368 کیلومتر راه اصلی و فرعی و روستایی است.

عمده ترین محورهای مواصلاتی استان عبارتند از:
قزوین- رشت - انزلی
قزوین- زنجان- ارومیه و تبریز
قزوین- همدان- کرمانشاه
قزوین- بوئین زهرا - ساوه
قزوین- کرج

ارتباط با کمیسیون
نشانی: قزوین،  استانداری قزوین
کدپستی: 
شماره پیامک: 10009656028
تلفن تماس: 33682937   028
نمابر: 33682937   028
پست الکترونیک: qazvin@epe.ir
موقعیت مکانی:

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18655