استاندار قزوین:

قاچاق کالا و ارز پدیده شبکه ای محسوب می‌شود

قاچاق کالا و ارز پدیده شبکه ای محسوب می‌شود

اقتصاد پنهان- استاندار قزوین گفت: قاچاق کالا و ارز یک پدیده شبکه ای محسوب شده و برای مقابله با آن باید این مساله به طور مداوم مورد رصد و پایش قرار گیرد.

سه شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، عبدالمحمد زاهدی شامگاه دوشنبه در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین، تصریح کرد: متاسفانه برخی‌ها تصور می‌کنند که قاچاق کالا و ارز متعلق به استان های مرزی است در حالی که مبدا و مقصد چنین کالاهایی، استان های مرکزی کشور هستند.
وی اضافه کرد: عامل اصلی قاچاق، نیاز به یک کالا و همچنین کیفیت پایین آن در کشور باز می گردد که همین عامل باعث می شود تا به دنبال جایگزینی آن با کالاهای خارجی باشیم.
زاهدی در ادامه به فرهنگ غلط تمایل جامعه به کالاهای خارجی اشاره کرد و یادآور شد: برخی ها معتقدند که کیفیت کالای خارجی نظیر ندارد که این موضوع نیازمند کار فرهنگی است.
استاندار قزوین با اشاره به مباحث سیاسی طرح شده مربوط به قاچاق، تاکید کرد: برخی از کشورهای همسایه عزم چندانی را برای مبارزه با این پدیده نشان نمی دهند که همین مساله بر شدت ورود کالاهای غیررسمی به کشور دامن می زند.
زاهدی در تشریح رونق تولید و مبارزه با قاچاق کالا، گفت: به علت طولانی شدن مسیر نظام بروکراسی، گاهی اوقات با اطاله زمان در حوزه سرمایه گذاری روبرو هستیم و بخشنامه ها و مقررات روزانه نیز موانع متعددی را برای صادرات و رونق تولید ایجاد می کنند.
به گفته این مقام عالی استان قزوین، اگر به طور جدی خواهان رونق تولید در کشور هستیم باید به آسان سازی مسیر سرمایه گذاری و صادرات اقدام کنیم تا فعالان حوزه اقتصادی نیز در این زمینه پا به عرصه میدان بگذارند.
استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط قاچاق کالا در این استان اشاره کرد و یادآور شد: گرچه قزوین یک استان مرزی به حساب نمی آید، اما این منطقه در مسیر ترانزیت قاچاق قرار داشته و همواره نیز شاهد حمل و نقل کالاهای متعدد در آن هستیم.
زاهدی اضافه کرد: عوامل انتظامی مستقر در استان ما متناسب با موضوع قاچاق ایجاد نشده اند و لازم است نسبت به تجهیز و تقویت امکانات این حوزه اقدام به عمل آید.
زاهدی در حوزه مبارزه با قاچاق دام نیز خاطر نشان کرد: باید اقدامات موجود را از حالت استانی به شهرهای همجوار نیز انتقال دهیم و با هماهنگی و تعامل بیشتر، هرگونه شبکه نقل و انتقال غیرقانونی در این زمینه را مسدود کنیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18652