میزان و روش‌های تاثیرفساد اداری در قاچاق کالا

میزان و روش‌های تاثیرفساد اداری در قاچاق کالا

اقتصاد پنهان -یکی از موانع جدی بر سر راه ترقی و پیشرفت کشورها به‌خصوص کشورهای در حال رشد، فساد اداری است؛ زیرا فساد، بهره‌گیری مؤثر از منابع مالی را به شدت کاهش داده و هزینه‌های رشد را افزایش می‌دهد.

سه شنبه، ۰۲ شهريور ۱۳۹۵0 کامنتچاپ مطلب

طبق تعریف بانک جهانی و سازمان شفافیت بین‌الملل، فساد اداری «سوء‌استفاده از قدرت عمومی یا به‌ عبارتی اختیارات دولتی برای رسیدن به منافع شخصی» است .برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که فساد اداری آن دسته از فعالیت‌های کارکنان و مسئولان دولتی هستند که در درجه نخست، به منافع عمومی لطمه می‌زنند و ثانیاً، هدف از انجام آن، فایده رساندن به عامل (کارمند اقدام کننده) یا به شخص ثالثی باشد که عاملی را برای این کار اجیر کرده است. اما این فساد اداری چگونه به قاچاق کالا ارتباط پیدا می‌کند؟ پاسخ این پرسش در نحوه فعالیت بخش‌هایی است که با تجارت خارجی مرتبط می‌باشند و مهم‌ترین آن‌ها گمرکات یک کشور هستند. در همه کشورهای جهان یکی از انواع فساد اداری، فساد در گمرکات است. در واقع، فساد اداری مهم‌ترین علت وقوع جرایم قاچاق گمرکی تلقی می‌گردد.
متن کامل گزارش در اداره کل پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجود بوده و در صورت نیاز، از طریق مکاتبه با این اداره کل قابل دسترسی است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/10712