درکمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی مطرح شد:

بومی سازی تمامی بخش نامه ها و دستوالعمل ها متناسب با شرایط استان

اقتصاد پنهان- استاندارخراسان جنوبی در کمیسیون هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز این استان گفت: تمامی بخش نامه ها و دستورالعمل هایی که از مرکز در این زمینه به استان واصل می شود باید متناسب با نیازها ، اقتضائات و نیازهای استان بومی سازی شده و مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش اقتصاد پنهان، جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی در محل سالن جلسات استاندار و رییس کمیسیون استان و با حضور اعضاء اصلی کمیسیون برگزار شد.
 وجه اله خدمتگزار در این جلسه بابیان اینکه در بازدید از اصناف و بازاریان ، حرمت ، عزت و کرامت مردم به شدت مورد توجه قرار گیرد، گفت: دستگاه های متولی در این زمینه امر آموزش را به بازرسین و کسانی که مقرر است کار بازدید از اصناف و اماکن تجاری را به انجام برسانند بطور جد مورد توجه قرار دهند.
وی ضمن تاکید بر مبارزه با تمامی صور قاچاق ، گفت: عمده توجه مسوولان و متولیان امر باید برخورد با متخلفان و کسانی باشد که به صورت شبکه ای به کار قاچاق پرداخته و بازار را مورد اختلال قرار می دهند.
وی با بیان اینکه مسوولان در این زمینه به هیچ وجه نباید به دنبال افزایش پرونده های مربوط به جرایم خصوصاً در سطح خرد باشد ، گفت: این امر علاوه بر اینکه روند بررسی پرونده ها را طولانی می کند ممکن است فرد و یا افرادی را که دچار تخلف های جزئی شده اند را ماه ها از کاسبی و پرداختن به امور معشیتی خود باز دارد و هزینه های زیادی را به آنها تحمیل نماید.
وی برخورد ارشادی در این زمینه را مورد تاکید قرار داد و یادآورشد: در صورت مشاهده تخلف در واحدهای صنفی متولیان امر حتی الامکان سعی کنند با برخوردهای ارشادی و با بکارگیری ادبیاتی مناسب نسبت به مرتفع ساختن تخلف ایجاد شده اقدام کنند.
وی تصریح کرد: در صورت برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در استان حتی الامکان کالای تولیدی درون استانی مورد استفاده قرار گیرند و مرغوبیت، کیفیت و قیمت محصولات ارائه شده در این نمایشگاه نیز بطور جد مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مسوولان برپایی نمایشگاه قبل از برپایی آن با هماهنگی فرمانداران شهرستان های تابعه استان ، نظرات اصناف و بازاریان را نیز اخذ نمایند ، گفت: این امر ضمن تکریم بازاریان و اصناف می تواند به همکاری مطلوب و مناسب بین مسوولان و شرکت کنندگان در بازار بیانجامد که در نهایت مردم از آن برخوردار خواهند شد.
مقام عالی دولت در استان، سلامت و امنیت غذایی مردم را مورد تاکید جدی قرار داد و افزود: در صورت مشاهده تخلفی که با سلامت و امنیت غذایی مردم در ارتباط است بدون اغماض باید برخوردهای قانونی با متخلفین به انجام برسد.
خدمتگزار، به نزدیک شدن به ایام نوروز اشاره کرد و افزود: اداره کل صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه های متولی در این زمینه نسبت به تهیه مایحتاج مردم در شب عید اقدامات و برنامه ریزی های لازم را صورت دهند.
وی بازدید از داروخانه ها و مراکز بهداشتی - درمانی را مورد تاکید قرار داد و افزود: با توجه به حساسیت های موجود در مباحث دارویی و نیز ارتباط مستقیم آن با سلامت جامعه اقدامات باید در این زمینه با جدیت بیشتری دنبال شوند.
وی بر همپوشانی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی متولی در این زمینه تاکید کرد و افزود: دستگاههای اجرایی ضمن ملاک قرار دادن قانون و مقررات با رویکردی مثبت مسائل مربوطه را مورد بررسی قرار دهند تا موانع احتمالی مرتفع شود.
وی کنترل بازار را مورد تاکید جدی قرار داد و افزود: مسائل و مشکلاتی که در این زمینه به وجود می آیند باید در کمترین زمان ممکن احصاء و بررسی شده و تصمیمات لازم اخذ گردد چرا که ممکن است کم توجهی یا بی توجهی به این امر باعث بوجود آمدن خسارات فراوانی به مردم شود.

 در ادامه این جلسه محمد رضا حسنی مقدم  دبیر کمیسیون برنامه ریزی، ساماندهی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد: در سال جاری تاکنون 34 جلسه و 15 نشست تخصصی در ارتباط با پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان برگزار شده است.

وی از تشکیل 251 ‌فقره پرونده قاچاق کالا و ارز در 10 ماهه سال جاری خبر داد و افزود: ارزش ریالی پرونده های قاچاق کالا در استان بیش از 41 میلیارد و 371 میلیون ریال بوده است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: در این مدت 12 هزار قلم لوازم آرایشی، 41 هزار 712 عدد پوشاک ، 36 هزار و 27 متر پارچه، 362 قلم مواد محترقه، 11 هزار و 307 قلم دارو، یک هزار و 835 تکه لوازم خانگی و 2 هزار و 646 عدد کیف و کفش قاچاق در استان کشف شده است.

حسنی مقدم ادامه داد: در 10 ماهه سال جاری 971 هزار و 910 نخ سیگار، 113 هزار و 653 لیتر سوخت، 85 هزار و 962 کیلو برنج و 186 هزار و 900 کیلو مواد خوراکی قاچاق در استان کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه در طی 10 ماهه امسال یک هزار و 532 فقره پرونده زیر 100 میلیون تومان و تعداد هفت فقره پرونده بالای 100 میلیون تومان داشته‌ایم، بیان کرد: همچنین در این راستا 495 دستگاه خودرو در استان توقیف شده و ارزش ریالی این پرونده‌ها بیش از 63 میلیارد و 483 میلیون ریال بوده است.

به گفته وی بعد از انتخابات جلسه و کارگاه آموزشی با محوریت قبح استفاده از کالای خارجی و قاچاق با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور 200 نفر از ائمه جمعه و جماعات استان برگزار می‌شود.