فرهنگ سازی، موثر ترین راه مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان بیرجند با حضور حسنی مقدم دبیر کمیسیون استان در محل سالن جلسات فرمانداری بیرجند برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان،  حسنی مقدم مدیر کل امنیتی و انتظامی و دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی در این جلسه با اشاره به شگرد های گسترده قاچاق گفت: باید تمام این شگرد ها را پوشش دهیم و با آن مبارزه کنیم.

به گفته حسنی مقدم، با فرهنگ سازی می توان مردم را آگاه کرد که استفاده از کالای قاچاق چه ضررهایی به جامعه می رساند. 

وی در ادامه جلسه در خصوص عرضه پوشاک دست دوم افزود: پوشاک دست دوم به صورت کلی قاچاق است و هیچ گونه توجیحی در خوصوص عرضه این نوع کالاهای پذیرفته نیست.

ناصری فرماندار شهرستان بیرجند در جلسه برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان بیرجند، مبارزه با قاچاق کالا و ارز را پایه اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: قاچاق کالا، تولید و عرضه قانونی و سالم کالا را دچار مشکل و چرخه اقتصادی را با مخاطره مواجه می‌کند و هیچ کشوری نسبت به قاچاق کالا چشم پوشی و مماشات نمی کند.
ناصری با بیان اینکه اقتصاد شریان اصلی جامعه بوده و قاچاق کالا این شریان حیاتی را هدف قرار داده است، یادآور شد: باید در برنامه‌هایی که در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم پایبند باشیم و باید با مبادی قاچاق کالا به شدت برخورد شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از ورود کالاهای قاچاق، فرهنگ‌سازی در استفاده نکردن از این نوع کالاها در جامعه است، گفت: اگر آثار سوء و تبعات ورود این نوع کالاها بر اقتصاد و اشتغال جامعه برای مردم تبیین شود دیگر مردم رغبتی برای استفاده از این نوع کالاها نخواهند داشت و در نتیجه کاهش تقاضا خود سبب جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق می‌شود و رسانه ها نقش مهم در این عرصه دارند.
فرماندار بیرجند اضافه کرد: بیشتر کالاهای قاچاق قابل شناسایی هستند و نخستین حرکت برای مبارزه با قاچاق ، بالابردن فرهنگ عمومی است.
ناصری با اشاره به اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده از تولیدات داخلی است که اگر مردم به این موضوع توجه کنند خود عامل موثری در مقابله با پدیده قاچاق است.
وی به طرح جلوگیری از تردد و فروش کالا توسط خودروهای سیار درسطح شهر بیرجند و میادین اشاره کرد و افزود: این موضوع در کمیسیون تنظیم بازار استان نیز مطرح شد و استاندار بر اجرای این طرح تأکید داشته و برای رسیدن به نتیجه باید شهرداری و نیروی انتظامی به جد پیگیر این موضوع باشند.
فرماندار بیرجند از شهرداری خواست تا کنترل و نظارت لازم بر فعالیت روز بازارها داشته باشند تا مردم با اطمینان خاطر خریدهای خود را انجام دهند.