نقش قیمت و فساد اداری در قاچاق کالا از ونزوئلا به کلمبیا

اقتصاد پنهان- دکتر حبیب اله فصیحی- کشور ونزوئلا با ۹۱۲۰۵۰ کیلومترمربع مساحت و حدود ۳۰ میلیون نفر جمعیت در شمال امریکای جنوبی قرار داشته و با کشورهای کلمبیا، برزیل و گویان مرز خشکی دارد. همچنین از جانب شمال با ۲۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی، مجاور دریای کارائیب قرار گرفته است.

ونزوئلا کشوری نفت خیز و از اعضای سازمان اوپک است که با تولید 2.5 میلیون بشکه در روز، نهمین کشور تولیدکننده نفت در جهان به شمار می رود.
در ونزوئلا قیمت کالاهای مختلف و از جمله سوخت بسیار پایین تر از کشورهای دیگر امریکای لاتین است(جدول 1) و این موضوع یکی از دلایل وجود معضل قاچاق کالا از این کشور به کشورهای همسایه و از جمله کشور کلمبیاست. حجم سالانه تجارت قاچاق از ونزوئلا به اکوادور 5 میلیارد دلار برآورد شده است.1

جدول شماره 1
کالا قیمت در ونزوئلا قیمت در کلمبیا تفاوت
یک گالن بنزین یک سنت 3 دلار 300 برابر
یک کیلوگرم آرد ذرت 5 سنت 0.95 دلار 19 برابر
یک قالب صابون 7 سنت 5.21 دلار 75 برابر
یک بسته پودر شوینده 28 سنت 5.91 دلار 21 برابر

در مرز دو کشور، قاچاقچیان مقابل چشمان نیروهای کنترل مرزی و گمرک دو طرف، محموله های چند تنی را عبور می دهند و ماموران هم چشم بر این صحنه ها می بندند چرا که حق و سهم خود را قبلاً از قاچاقچی گرفته اند! بیشترین هزینه ای که قاچاقچیان متحمل می شوند، پرداخت رشوه به پلیس، ماموران دولت و باندهای مافیایی است. به طور متوسط برای حمل هر محموله قاچاق در 8 مورد باید رشوه پرداخت1. اغلب ماموران حکومتی نیز خود عامل قاچاق هستند. گفته فرماندار ایالت تاچیرای2 ونزوئلا در این مورد جالب است که می گوید: « در تمام ایالت، من 5 نفر پیدا نمی کنم که در مبارزه با قاچاق با من همراه باشند، همة ماموران حکومتی در اینجا خود قاچاقچی اند! »

پانویس

1. http://www.bloomberg.com march 12, 2015
2. Tachiera