یادداشت/محن قائمی نسب

بازی با جان آدمی!

اقتصاد پنهان- محسن قائمی نسب-قاچاق واژه ای بین المللی است که تمامی کشورهای جهان با آن دست به گریبان هستند، اما نه به این شوری که در کشور ما آش اقتصاد را شور کرده است! به دلایل مختلف، عمده قاچاق در کشورهای جهان به قاچاق انسان، مواد مخدر، سلاح و مواد منفجره محدود میشود، اما در کشور ما از شیر مرغ تا جان آدمی قاچاق می شود.

16استان از 31 استان کشور، هم مرز با 15 کشور همسایه است که آنچه برای ما قاچاق محسوب میشود برای آنان قابل فهم نبوده، بلکه به دلیل وجود بحران های اقتصادی کشور ها ،آنان از این طریق کسب درآمد کرده و قاچاق کالا های مختلف به کشورمان را نوعی تجارت پر سود می دانند که حاضر نیستند بسادگی از آن دل بکنند! و قاچاقچیان بخاطر منافع نامشروع خود وجدان و شرافت خود را هم زیر پا گذاشته اند! قاچاق کالا در همه بخش های اقتصاد ما وجود دارد و در حوزه محصولات غذایی و فرآورده های کشاورزی و سموم کشاورزی نیز کشور درگیر قاچاق است، اما نکته مهم و قابل توجه در بخش مواد غذایی اینست که قاچاق این فراورده ها مستقیما با سلامت جامعه در ارتباط است، بخش مخاطره آمیز آن کالاهای تولید شده در کشورهای دیگر است که تاریخ مصرف آنها سپری شده و در بازارهایی به صورت فله فروخته شده سپس تاریخ مصرف آنها تغییر داده شده و به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و این کالاها از سد پایش کننده وزارت بهداشت،  درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد نمی گذرند.
این در حالی است که هرکالای خوراکی وارداتی که فروخته می شود باید برچسب نشان سلامت داشته باشد،  و هرکالایی که این برچسب را نداشته باشد قاچاق هست و مورد تایید سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد نیست،
بخش قابل توجهی از محصولات شکلات و آدامس به این دلیل که نسبت به حجمشان ارزش قابل توجهی دارند و قاچاق آنها راحت است هم به صورت مسافری و هم به صورت های دیگر به طور گسترده ای به کشور قاچاق می شوند به منظور پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا های سلامت محور ، یعنی کالا های تقلبی ، جعلی ، فاسد ، غیر بهداشتی ، غیر استاندارد ، تاریخ مصرف گذشته و به طور کلی کالا های مضر به سلامت مردم که بهداشت و سلامت جامعه را به خطر می اندازند ،بر هر شخص از افراد جامعه تکلیف است تادر راستای حفظ سلامت خود و همنوعانش از خرید ومصرف فراورده های غذایی ،دارویی ، آرایشی ، بهداشتی ،لوازم و تجهیزات پزشکی و مکمل های دارویی قاچاق خوداری نماید. چرا که عوارض ناشی از مصرف اینگونه داروهای قاچاق خیلی زود دامنگیر فرد می شود .
تقلب در تولید و عرضه این دارو های قاچاق ، حتمی است .اغلب این دارو ها و مکمل های خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی ، تقلبی هستند لیکن در پوششی شکیل و جذاب و با برند های معروف قاچاق و به بازار عرضه می شوند و در اختیار مشتریان قرار می گیرند .بسیاری از این کالا های قاچاق فاقد ماده موثر هستند  و بعضا نیز دارای ترکیبات خطرناک و نامربوطی هم هستند . گاهی نیز با این که تاریخ واقعی اعتبار مصرف یک کالا مدت هاست سپری گردیده  ، همان داروی فاسد را در لفافی جدید و با تاریخی معتبر ، آنچنان ماهرانه بسته بندی و مجددا به بازار عرضه می کنند که حتی متخصصان تولید دارو هم امکان شناسایی و جعلی  بودن آن به راحتی نمی توانند تشخیص دهند .
بر اساس برخی گزارش های سازمان غذا و دارو که متولی کنترل کیفیت مواد غذایی و بهداشتی در کشورمان می باشد، بیش از 90% اقلام بهداشتی و مواد غذایی که بصورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور می شوند، تقلبی و با جعل مارک برندهای معتبر تولید می شود، که در خطر ساز بودن آن برای سلامتی تردیدی نیست! اکنون که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برنامه های بنیانی برای کنترل کیفیت مواد غذایی و بهداشتی در دستور کار قرار داده و به موفقیت های قابل توجهی هم رسیده، همکاری بیش از پیش مصرف کنندگان را می طلبد که به جان خود رحم کنند و هنگام خرید از بهداشتی بودن و اصیل بودن کالا اطمینان حاصل نموده و سپس اقدام به خرید نمایند!