پور ابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی:

آمار ۹۸ درصدی ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی صحت ندارد

اقتصاد پنهان- نایب رییس کمیسیون حمایت از تولیدات داخلی با اشاره به اخباری مبنی بر اینکه ۹۷ تا ۹۸ درصد کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می شود، گفت: گزارشی مبنی بر اینکه ۹۸ درصد قاچاق کالا از مبادی رسمی است، وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد پنهان محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با رد ادعادی ورود 98 درصدی قاچاق کالا از طریق مبادی رسمی کشور گفت: ممکن است و شاید بخشی از قاچاق کالا به دلیل عدم اجرای دقیق قانون از طریق مبادی رسمی صورت گیرد، اما اینکه بگوییم 97 تا 98 درصد کالای قاچاق شده در ایران از طریق مبادی رسمی است، درست نیست.

وی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید قانون جلوگیری از ورود قاچاق کالا به داخل کشور را اجرایی کند و با بازرسیهای سیستماتیک و سیستمهای الکترونیک واردات و صادرات کالا و کدهای رهگیری از قاچاق کالا از طریق گمرک جلوگیری کند.

نماینده شاخص اقتصادی مجلس تاکید کرد: انتظار ما جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور است که اگر حتی مواردی از طریق رسمی وارد کشور می شود، جلوی آن گرفته شود.

در حالی که طی روزهای گذشته علیرضا جمشیدی، معاون وزیر دادگستری از ورود سالانه 22 تا 23 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور خبر داد و اعلام کرد که 97 تا 98 درصد کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور شده و اساسا کشف نمی‌شود اما حبیب الله حقیقی رییس ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز نظر وی را رد می کند و تاکید کرد که این آمارها ناشی از عدم اطلاع و اشراف بر موضوع بوده و اساسا دور از واقعیت است.

وی در واکنش به اظهارات مطرح شده از سوی برخی مسئولان درباره مبارزه با قاچاق کالا تصریح کرد: «ای کاش این مسؤولان به ارائه آمار در حوزه خود می پرداختند.»

وی، آمار قاچاق را در سال 1392 را 25 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: از این میزان 17.8 میلیارد دلار حجم قاچاق ورودی و 7.2 میلیارد دلار قاچاق خروجی بود.

حقیقی ادامه داد: میزان قاچاق در سال گذشته براساس آخرین جمع بندی ها از 25 میلیارد دلار به 19.8 میلیارد دلار کاهش یافت که 15.4 میلیارد دلار مربوط به قاچاق ورودی و 4.4 میلیارد دلار قاچاق خروجی بوده است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز گفت: سال گذشته نسبت به سال پیش از آن، قاچاق کالا در مبادی ورودی 9 درصد و در مبادی خروجی نیز 47 درصد کاهش یافته است.