قاچاق کالا سبب خروج بی‎حاصل ارز و فرار سرمایه داخلی می‎شود

اقتصاد پنهان- جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان خوسف در استان خراسان جنوبی در محل سالن جلسات فرمانداری و با حضور اعضاء کمیسیون شهرستان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسه فرماندار و رییس کمیسیون شهرستان خوسف با اشاره به اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستور رهبری است، گفت: به منظور ثبت اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی و ابلاغ سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری نیاز است که برنامه‎ریزی صحیح و دقیقی داشته باشیم.

فرجامی فرد با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز به اقتصاد و تولید داخلی ضربه می‎زند، تصریح کرد: کاهش اشتغال، کاهش تولید را در پی‎دارد و سبب درآمد نامشروع برای قاچاقچیان می‎شود که جزو تولید ناخالص ملی حساب نمی‎شود و خود به خود توسعه کشور را به عقب می‎راند و انگیزه سرمایه‎گذاری را کاهش می‎دهد.

فرماندار خوسف ابراز امیدواری کرد، با جنبش و عزم ملی و تعامل و همدلی بتوانیم در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز گام برداریم.

فرجامی‎فرد افزود: باید از قاچاق ارز و کالا جلوگیری کنیم و با هماهنگی و همکاری همه دستگاه‎های عضو کمیسیون و تکلیف شرعی و قانونی با این پدیده شوم برخورد و مبارزه کنیم.

وی با اشاره به اینکه قاچاق کالا به اقتصاد و اشتغال مملکت آسیب می‌رساند، گفت: قاچاق کالا ثبات اقتصادی ما را به خطر می‎اندازد.

فرماندار خوسف ادامه داد: باید با آموزش و فرهنگ‌سازی، تقاضا برای مصرف کالای خارجی را کاهش دهیم.

فرجامی‎فرد اضافه کرد: قاچاق کالا علاوه بر اینکه هزینه‎های زیادی بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می‎کند، درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت را نیز کاهش می‎دهد و از طرفی سبب خروج بی‎حاصل ارز، فرار گسترده سرمایه، افزایش بیکاری و کاهش تولیدات صنعتی داخلی می‎شود.

وی گفت: مردم باید بدانند که قاچاق چه آسیب‌های جبران‎ناپذیری برای جامعه دارد.

رییس کمیسیون برنامه‎ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان خوسف خاطرنشان کرد: مبارزه با این پدیده شوم که تهدیدی جدی برای سلامت تولید و اقتصاد کشور بوده، یک تکلیف شرعی و وظیفه‎ای همگانی است.

فرجامی‎فرد افزود: باید با برنامه‎ریزی بر پایه اطلاعات صحیح بحث قاچاق را مدیریت کرد و در صورت برنامه‎ریزی صحیح، در امر مبارزه با قاچاق موفق خواهیم بود.

وی تصریح کرد: قاچاق کالا در حوزه اقتصادی می‎تواند در کوتاه مدت سبب پایین آمدن میزان اشتغال، تضعیف تولید ملی، بالا آمدن نسبت قیمت تولید و کالا و ایجاد در آمد نامشروع شود.

فرماندار خوسف گفت: قاچاق کالا که با هدف سود اندازی انجام می‎شود، در حقیقت یک اقدام و حرکت هدف‎دار از سوی دشمنان برای ضربه‎زدن به ارزش‎های فرهنگی کشور و ایجاد تغییر در سبک زندگی مردم است.

فرجامی‎فرد ادامه داد: ساختار  برنامه‎های راهبردی و پیشگیری در حوزه مقابله با قاچاق کالا و ارز باید همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و مستند به قوانین و مقررات بخشی و فرابخشی باشد.

وی تأکید کرد: باید بر اساس برنامه راهبردی روشن، زمانبندی شده و مشخص در زمینه پیشگیری و کاهش قاچاق کالا حرکت کنیم.

رییس کمیسیون برنامه‎ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان خوسف خاطرنشان کرد: قاچاق کالا و ارز پاشنه آشیل تحقق اقتصاد مقاومتی است و برنامه‎های مبارزه با قاچاق کالا باید همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی باشد.