با شبکه های اصلی عرضه پوشاک دست دوم برخورد جدی خواهد شد

اقتصاد پنهان- جلسه کارگروه پیشگیری و مبارزه با عرضه پوشاک دست دوم و قاچاق در سطح عرضه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی به ریاست حسنی مقدم دبیرکمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و با حضور اعضاء کارگروه در محل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری برگزار شد .

به گزارش اقتصاد پنهان، حسنی مقدم دبیر محترم کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از اقدامات و تلاش های صورت پذیرفته ، هدف از تشکیل جلسه را بررسی مشکلات موجود در ارتباط با پیشگیری و مبارزه با عرضه پوشاک دست دوم و قاچاق در سطح عرضه و پیگیری ابلاغیه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و گفت:  با هماهنگی ها و پیگیری های صورت گرفته از سوی کمیسیون استان، طرح جمع آوری و برخورد با مراکز عرضه پوشاک دست دوم با محوریت این کمیسیون در سال 93 با مشارکت دستگاه های عضو کمیسیون و یگان های کاشف اعم از پلیس آگاهی ، پلیس اماکن عمومی ، تعزیرات حکومتی، صنعت معدن تجارت، بازرسی و نظارت اتاق اصناف، دانشگاه های علوم پزشکی، مجامع صنفی و اتحادیه اجرا شد.
دبیر کمیسیون استان اظهار داشت : این قبیل پوشاک دست دوم یا  "اصطلاحا  تاناکورایی"  کاملا  آلوده است، با توجه به نظر کارشناسان بهداشت به دلیل مخاطرات بهداشتی استفاده از این نوع پوشاک هرگز توصیه نمی شود و با توجه به انجام آزمایشات گوناگون به عمل آمده از این قبیل پوشاک قاچاق، مشاهده شده که آلودگی های مختلف بهداشتی ، پوستی ، ویروسی و .... داشته که سلامت جامعه را شدیدا به مخاطره می اندازد.
وی در ارتباط با تاثیرات مخرب استفاده از این نوع کالاها گفت : خسارات وارده ازاین پدیده شوم و خطرناک برسلامت خانواده ها به ویژه کودکان و سالمندان بسیار زیاد بوده و  به دلیل ارزان بودن این قبیل پوشاک و اقلام دست دوم ، مشاهده  شده  خیلی از خانواده ها  هزینه های گزافی را برای درمان  بسیاری از بیماری هایی که منشاء اصلی انتقال آنها  همین پوشاک  دست دوم می باشد، متحمل می شوند.
حسنی مقدم در ادامه گفت: موضوع برخورد و جمع آوری این قبیل کالاها در جلسات مختلف مورد پیگیری واقع شد  و اعضاء کارگروه می بایست با فروشگاه های عرضه لباس دست دوم برخورد می کردند ولی متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نپذیرفته است .
دبیرکمیسیون استان افزود : در ارتباط با فروشندگان پوشاک  دست دوم حاشیه چهارشنبه بازار نیز با توجه به اتمام مهلت یک ماهه به فروشندگان مذکور ، از ابتدای آذرماه می بایست نسبت به برخورد قانونی و جمع آوری آن اقدام می شد ولی متاسفانه شاهد فعالیت بیش از پیش فروشندگان مذکور هستیم.
وی در ارتباط با برخورد با باندهای قاچاق این نوع کالا خاطر نشان کرد : برخورد جدی با سرشبکه های عرضه پوشاک دست دوم باید قبل از ورود به داخل استان باشد تا  از برخورد و بوجود آمدن هرگونه اصطکاک در سطح عرضه و جامعه جلوگیری شود .
دبیر کمیسیون با بیان اینکه در حال حاضر بخش اعظمی از کالاهای دست دوم در آرین شهر عرضه می شود، گفت : بیشتر پوشاک دست دوم از استان سیستان بلوچستان وارد استان می شود.
حسنی مقدم گفت : در حال حاضر در سطح شهر بیرجند چهار مرکز عرضه پوشاک دست دوم وجود دارد که می بایست  صنعت ، معدن و تجارت استان با همکاری مجمع امور صنفی  نسبت به برخورد قانونی با واحدهای صنفی متخلف  و جمع آوری کالای مذکور اقدام کند.