معاون فرهنگی و پژوهش ستادمرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز:

مدیریت و اصلاح الگوی مصرف اثربخش ترین تدبیر برای کاهش تقاضای کالای قاچاق

اقتصاد پنهان- معاون فرهنگی و پژوهش ستاد گفت: با تدوین این نقشه راه و اولویت های پژوهشی تمام تلاش را برای مدیریت و اصلاح الگوهایی مصرفی بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی ایرانی به عمل می آوریم.

به گزارش اقتصاد پنهان، «سید محمدرضا عبادی» در یازدهمین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن ارائه گزارش اقدامات مصوبات پیشین، بر ضرورت همسویی اقدامات دستگاه های فرهنگی در زمینه فرهنگ سازی و تبلیغات و اطلاع رسانی از پیامدهای مخرب قاچاق کالا تاکید کرد.
وی با بیان این نکته که اولویت اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید به سمت اصلاح الگو مصرف ایرانی - اسلامی هدایت شود، از نهایی شدن الگوی تفاهم‌نامه‌های بین دستگاهی در راستای تحقق سیاست‌های فرهنگی و پژوهشی مبارزه  با قاچاق کالا و ارز خبر داد.
وی با اشاره به نظر سنجی های صورت پذیرفته در خصوص آگاهی از موضوع قاچاق کالا و ارز گفت : ادراک و شناخت عمومی در خصوص انواع کالاهای قاچاق و روند ورود و توزیع این کالاها در کشور بسیار محدود است. وی همچنین تاکید کرد: درصد قابل توجهی از جامعه هیچ اطلاعی در خصوص عوامل و زمینه‌های مؤثر بر ورود غیرقانونی کالاهای خارجی قاچاق به کشور ندارند.
رییس کارگروه فرهنگی اجتماعی ستاد با اشاره به اینکه نوعی بدبینی و اختلال در روندهای مدیریت کنترلی کشور علیه قاچاق کالا و ارز در بین مردم رایج است،گفت: از دید عموم جامعه نقش بازیگران داخلی در فرآیند قاچاق برجسته‌تر از عوامل خارجی است .
به گفته وی، مهمترین بازیگران و کنشگرانی که عمل آنها فرایند قاچاق را تسهیل می‌کند از نظر مردم ناشی از فساد اداری است.
عبادی همچنین با بیان اینکه ازدید این نظرسنجی مهمترین عواقب قاچاق کالا  «لطمه خوردن اقتصاد و تولید ملی» و «دلسردی و ناامیدی تولیدکنندگان داخلی» است، افزود: بر اساس نظر سنجی انجام شده مردم معتقدند برخورد با باندهای بزرگ واردکننده کالاهای قاچاق و مأموران و کارکنان دولتی‌ای که با قاچاقچیان کالا و اجناس همدست هستند، چندان جدی نیست.
وی در ادامه از فرهنگ و تمایل مردم به مصرف کالاهای خارجی که بخشی از سبک زندگی جامعه ایران را تشکیل می‌دهد ابراز تاسف کرد و گفت: از دید مردم تأثیر عوامل رسانه‌ای، تربیتی و آموزشی در فرایند مدیریت قاچاق کالا بسیار مهم است.
عبادس عدم امکان تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق برای مردم را یکی از مهمترین معضلات مبارزه با قاچاق دانست وگفت:  دستگاه های متولی باید به سرعت در این خصوص چاره اندیشی کنند.
در این جلسه مقرر شد که بسته جامع ساماندهی عرضه کالا داخلی در ایام نوروز توسط دستگاه های متولی اعم از سازمان صنعت ،معدن و تجارت ، ناجا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و وزارت ارشاد اسلامی تهیه و در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
در ادامه جلسه نمایندگان سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پلیس آگاهی، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، معاونت اجتماعی ناجا، سازمان غذا و دارو و سایر نمایندگان حوزه های مختلف ستاد به ارائه نظرات خود در خصوص اولویت های پژوهشی پرداختند و مصوب شد پس از ابلاغ سیاست های فرهنگی و پژوهشی به دستگاه‌های عضو، اعضا  بر اساس وظایف و ماموریت‌های ذاتی و قانونی خود، نسبت به تنظیم تفاهم نامه های تخصصی اقدام لازم را انجام دهند.