هفت قلم های قاچاق لوازم آرایشی

خراسان جنوبی، مهدیه محمدیان - اگر «چتر باز» جنس نیاورد که مغازه ها خالی است آن ها نباشند بازار جنس چندانی ندارد، برخی شرکت ها از شهرهای اطراف به اسم کار قانونی اجناسی می آورند که هیچ فرقی با کالای قاچاق ندارد و برای بیشتر مشتری ها جنس قاچاق و غیر قاچاق تفاوتی ندارد فقط قیمت برایشان مهم است این تنها بخشی از گفته های تعدادی از فروشندگانی است که در استان خراسان جنوبی لوازم آرایشی می فروشند.

به گزارش اقتصاد پنهان، این اظهار نظرها از سوی تعدادی از فروشندگانی که آن طور که به نظر می رسد تعدادشان هم کم نیست اعلام می شود.

 

**«چتربازها» و لوازم آرایشی قاچاق

یکی از فروشندگان لوازم آرایشی در بازار بیرجند می گوید: نیاز بازار برای خرید لوازم آرایشی زیاد است و ما هم باید نیازشان را تامین کنیم و «چتربازها» هم بهترین منبع تهیه این کالاها هستند.

به گفته «غلامی» وقتی بین جنسی که «چترباز» برایمان می آورد با کالای ارائه شده توسط شرکت های به ظاهر قانونی تامین کننده لوازم آرایشی، فرقی وجود ندارد چرا باید آن کالای مشابه را از شرکت ها گران تر بخریم این در حالی است که برای مشتری جنس قاچاق و غیر قاچاق فرقی نمی کند.

فروشنده دیگری هم بی توجهی بیشتر مشتری ها نسبت به سلامت کالاها را مورد اشاره قرار می دهد و می افزاید: کمتر مشتری درباره سلامت و استاندارد بودن لوازم آرایشی می پرسد حتی بسیاری از آنان تفاوت کالای قاچاق را از غیر قاچاق نمی دانند وقتی این مسئله مهم برای مشتری اهمیتی ندارد برخی فروشندگان هم با تهیه جنس ارزان بدون توجه به استاندارد بودن آن فقط به دنبال سود بیشتر هستند.

 

**برچسب اصالت سلامت یا پلمب کالا !

توجه به سلامت کالا موضوع مهمی است که رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم آرایشی، بهداشتی و تجهیزات پزشکی بیرجند هم بر آن تاکید می کند و درباره نحوه تشخیص لوازم آرایشی قاچاق، بهترین و تنها گزینه را داشتن برچسب اصالت سلامت برای کالای خارجی عنوان می کند و می گوید: این برچسب سبز رنگ با نشان سیب سبز مشخصه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تایید سلامت کالا است.

به گفته «کمیلی» متاسفانه بیشتر مشتری ها با این برچسب آشنایی ندارند حتی برخی آن را به عنوان پلمب کالا می شناسند. وی به خریداران توصیه می کند: اجناس مورد نظرشان را از واحدهای صنفی معتبر و دارای پروانه بخرند.

 

**آمار قاچاق را قبول نداریم

وقتی این سوال را مطرح می کنم که دلایل افزایش 600 درصدی قاچاق لوازم آرایشی در 5 ماه ابتدای امسال در استان چیست، وی این آمار را تکذیب می کند و می گوید: آمار را قبول ندارم.

رشد 600 درصدی یعنی یک ششم اجناس فروشگاه ها قاچاق است در حالی که بیش از 90 درصد لوازم آرایشی موجود در فروشگاه های معتبر لوازم آرایشی که پروانه کسب هم دارد، دارای برچسب اصالت سلامت یا همان شناسه مورد تایید کالا است و در بازرسی های میدانی و مستمر این موضوع ثابت شده است.

به گفته «کمیلی» این کالاها از مبادی قانونی که همان گمرکات مجاز است وارد استان می شود و از سال گذشته که داشتن اصالت سلامت کالا اجباری و از امسال به طور کامل اجرایی شده است اعضای تحت پوشش اتحادیه از خرید کالای قاچاق خودداری می کنند.

وی می افزاید: با توجه به اجرای این طرح همه کسانی که در بحث کالای قاچاق فعالیت می کردند مثل چتربازان که برای فروشگاه های لوازم آرایشی جنس می آوردند به قاچاق اجناسی مثل پوشاک روی آورده اند چون با توجه به مسائل به وجود آمده، فروشگاه ها رغبتی به خرید کالاهای قاچاق ندارند.

وی با بیان این که در حال حاضر فقط تعداد محدودی از فروشگاه های لوازم آرایشی، کالای قاچاق عرضه می کنند درباره نحوه برخورد قانونی با متخلفان می گوید: گشت های مشترک در صورت مشاهده موارد تخلف بعد از اخطار به واحد صنفی متخلف نسبت به جمع آوری اجناس قاچاق و در مراحل بعد پلمب آن اقدام می کنند.

وی درباره اقدامات انجام شده در این خصوص می افزاید: از ابتدای امسال تا کنون تخلف چندانی در این زمینه مشاهده نشده و در مواردی بعد از تذکر به فروشنده، اجناس قاچاق جمع آوری شده است سال گذشته هم چند مورد واحد صنفی متخلف اخطار گرفت یا پلمب شد.

 

**مسیرهای قاچاق لوازم آرایشی

مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری هم به قرار گرفتن خراسان جنوبی در مسیر عبور کالا به کشور اشاره می کند و می گوید: خراسان جنوبی جزو استان های مبدا ورود و همچنین توزیع کننده کالا به کشور نیست و به دلیل داشتن حدود 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان فقط در مسیر عبور کالا قرار گرفته است .

«حسنی مقدم» می افزاید: به طور عمده قاچاق کالاهای آرایشی و بهداشتی توسط رهگذران، مسافران و به ویژه چتربازان، مالکان و رانندگان اتوبوس هایی که از سیستان و بلوچستان و مسیر نهبندان – بیرجند قصد عزیمت به مشهد را دارند و یا از مبداء بندر عباس - کرمان- خراسان جنوبی (فردوس) به طرف خراسان رضوی ( مشهد مقدس) تردد می کنند، انجام می شود.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در ادامه سخنانش با بیان این که بیشترین کشفیات در ایستگاه های بازرسی علی آباد بیرجند، شهید حسینی سهل آباد نهبندان، قاینات و دیهوک طبس بوده است می گوید: میزان کشفیات لوازم آرایشی و بهداشتی در 5 ماه سال گذشته 8 هزار و 698 قلم بود که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه امسال که 57 هزار و 69 قلم است افزایش 656 درصدی یعنی 6 برابری دارد. وی از جمله دلایل قاچاق کالاهای آرایشی بهداشتی در خراسان جنوبی به وجود تقاضا در داخل استان، پایین بودن قیمت کالاهای خارجی نسبت به کالاهای داخلی بدون توجه به کیفیت، ضعف صنعت و تولید داخلی، نبود اشتغال پایدار، سودآور بودن قاچاق کالا، تجهیز نبودن ایستگاه های بازرسی به امکانات و تجهیزات پیشرفته و الکترونیکی، وجود تبلیغات گسترده درسایت ها و فضای مجازی برای کالاهای خارجی اشاره می کند.

جایی برای اغماض نیست

وی پیامدهای قاچاق این کالاها را اختلال در الگوی مصرف جامعه، ایجاد تنش در رقابت‌های بازار داخلی، کاهش فرصت‌های شغلی، اشاعه الگوهای ناسازگار فرهنگی، تضعیف فرهنگ کار و ایجاد معضلات امنیتی می داند.

وی با تاکید بر این که کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به دنبال استفاده از ظرفیت دستگاه های امنیتی و انتظامی برای مقابله هرچه موثرتر با قاچاق این کالاها است تصریح می کند: در ارتباط با این تخلف ها جایی برای اغماض وجود ندارد و با آن به شدت برخورد می شود.

وی ادامه می دهد: همچنین از ظرفیت های فرهنگی و تبلیغاتی موجود در استان برای مبارزه با پدیده قاچاق که از تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی ) است نیز حداکثر بهره برداری خواهد شد.

 

**آماری از کشفیات اقلام قاچاق

در همین رابطه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم به تشریح فعالیت های این معاونت در خصوص مقابله با قاچاق اقلام آرایشی، بهداشتی و دارویی در6 ماه اول 94می پردازد و انجام 93 مورد بازرسی از واحدهای مربوط را از آن جمله برمی شمرد.

دکتر «کبری ناصری» آمار کشفیات را در این مدت یک هزار و 727 عدد اعلام و برگزاری 25 مورد گشت مشترک، 26 مورد بازدید کارشناسی و 248 فقره نمونه برداری از محموله های قاچاق گمرک بیرجند را از دیگر فعالیت های انجام شده در این مدت برمی شمرد.

وی برپایی غرفه قاچاق کالا در نمایشگاه هفته سلامت، برگزاری کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور و همچنین هر هفته یک جلسه داخلی در خصوص پیشگیری و مبارزه با قاچاق این کالاها و انعقاد قرار داد انجام اقدامات فرهنگی مشترک با کمیسیون پیشگیری و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالای استان را از اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی عمومی این معاونت در راستای پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور می داند.

به گفته وی برنامه ریزی به منظور کنترل و بازرسی از آرایشگاه های زنانه در قالب گشت مشترک و همچنین تعامل هرچه بیشتر با آموزش و پرورش به منظور فرهنگ سازی در مدارس، چاپ و توزیع بروشور و بنر، اطلاع رسانی در خصوص مضرات کالاهای قاچاق و مجازات ها و قوانین مرتبط با آن، استفاده از ظرفیت صدا و سیمای استان برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و شرکت در کارگاه های آموزشی برگزار شده از سوی اصناف از دیگر اقدامات برای مقابله با قاچاق لوازم آرایشی در استان است.

مقایسه آمار کشفیات اقلام آرایشی، بهداشتی و تجهیزات پزشکی در محل های ایست و بازرسی استان با فروشگاه های لوازم آرایشی و داروخانه ها به عنوان مراکز عرضه کالاهای سلامت محور نشان دهنده تفاوت فاحش میزان ورود و همچنین توزیع این اقلام در استان است هر چند بسیاری از این اقلام کشف شده در بدو ورود به استان معدوم می شود اما میزان اقلام قاچاقی که در مراکز توزیع عرضه می شود هم کم نیست و برای ریشه کن شدن این معضل باید در وهله اول با تجهیز ایستگاه های بازرسی به امکانات و تجهیزات پیشرفته و الکترونیکی از ورود آن کالاها به استان جلوگیری و با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی، استفاده نکردن از این گونه کالاها را در بین اقشار مختلف جامعه نهادینه کرد.