یادداشت

پدافند اقتصادی ، مدیریتی استراتژیک در مبارزه با قاچاق کالا(۲)

اقتصاد پنهان- مصطفی آقا علی؛جانشین دبیر و مسوول دبیرخانه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین - قاچاق کالا یکی از موضوعاتی است که اقتصاد و بخش هایی از اقتصاد را تحت شعاع قرار می دهد و در کشورهایی که در بخش های مختلف تفاوت قیمتی با دیگر کشورها داشته باشند یا هزینه تولید در آنها بالا باشد بیشتر دیده می شود در این ارتباط در کشورمان به لحاظ اینکه در یک اقتصاد نه چندان کارآمد قرار داریم و دچار مشکلات هستیم و نتوانستیم اصول درست اقتصادی را در مسائل مختلف محقق کنیم، قطعا نسبت به کالاهای مختلف نیاز قابل توجهی در بازار وجود دارد که بخشی از نیازهای داخل از طریق مبادی غیررسمی مثل قاچاق تامین می شود.

به نظر می رسد که باید روی موضوع قاچاق تمرکز جدی داشت و آسیب شناسی کرد و براساس آسیب شناسی آن خلاهایی را که وجود دارد به نحو مقتضی جبران کنیم تا این پدیده به حداقل برسد و در زمینه اقتصادی مشکلاتی ایجاد نکند.
در حال حاضر در ارتباط با حامل های انرژی و سوخت، پدیده قاچاق را داریم. خروج کالا از کشور نیز بدون حساب و کتاب و به صورت قاچاق انجام می شود.
مساله‌ای که در ارتباط با ورود کالا به کشوراست، این است که ورود کالا به کشور، بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی صورت می گیرد و یا از مبادی غیررسمی به صورت قاچاق وارد می شود.
برای حل مشکل واردات قاچاقی کالا باید به نظام قیمتی کالا، قوانین دست و پاگیر در ارتباط با تسهیلات واردات کالا، تسهیل واردات کالا از مبادی رسمی  و رقابتی شدن قیمت توجه داشته باشیم.
همان طور که حمله به تاسیسات و زیرساخت های حیاتی یک کشور باعث آسیب پذیری آن و از بین رفتن منابع خواهد شد و پدافند غیرعامل در پی آن است که با استفاده از اصول و علوم نوین آسیب پذیری این تاسیسات را به حداقل برساند در پدافند اقتصادی نیز بایستی با همت مضاعف و کار جهادی،هدف گزاری دقیق،برنامه ریزی مناسب،قوانین بازدارنده و فرهنگ سازی در پی مصونیت بخشی اقتصاد کشور باشیم چرا که قاچاق کالا اگر چه به صورت پنهان صورت می پذیرد اما آثار مخرب آن به صورت آشکار در جامعه نمود خواهد داشت.
درارتباط با پدیده صادرات وخروج کالا ازکشورهم تا زمانی که نظام قیمتی نامتعادل باشد، همچنان با مشکل قاچاق مواجه خواهیم بود. اگر نظام قیمتی نامتعادل باشد منجر به بروز پدیده خروج یا ورود کالا می شود. به هر حال قاچاق براساس یک انگیزه اقتصادی انجام می شود.
اگر هزینه کسانی که این کار را می کنند پایین باشد، قطعا این موضوع یک شیوع و عمومیتی پیدا می کند. اما اگر هزینه ای که در این ارتباط وجود دارد، قابل توجه باشد برای کسانی که توجه به این موضوعات دارند، به این لحاظ که ریسک این قضیه خیلی بالا است و هزینه ای که باید پرداخت کنند خیلی بالا است نسبت به این قضایا اقدام نمی کنند.قاچاق  یک پدیده چندوجهی است.
در ایران مجموعه ای از کالاهای ممنوعه وجود دارد که با فرهنگ و اعتقادات ما ناسازگار است و به هیچ عنوان نیاز نیست که به اینها حتما بها بدهیم. اما این دسته از کالاها به صورت قاچاق وارد کشور می شوند. اما در مورد کالاهایی که مصرف عمومی بیشتری دارند اگر سیاست گذاری درست انجام نشود حتما قاچاق صورت می گیرد. مثل گوشی موبایل؛ مصرف گوشی موبایل در کشور مشخص است، میزان تولید داخل مشخص است، اگر تعداد گوشی مورد نیاز کشور از مسیر درست وارد نشود، حتما به مسیر قاچاق کشیده می شود.
تقریبا وضعیت قاچاق کشورمان نسبت به کشورهای همسایه در یک رنج متعادلی قرار دارد، اما میزان قاچاق کالا در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته خیلی بالا است و حتما باید کنترل شود و براساس نظام اقتصادی و ورود و خروج کالا، باید سعی شود که این پدیده به حداقل برسد.
اما نقشه راه در این حوزه کدام است؟
همدلی و همزبانی،نقشه راه مقابله با قاچاق کالا!
انتخاب شعار سال 94 توسط رهبرمعظم انقلاب یعنی ،همدلی و همزبانی میان دولت و ملت  در واقع نشان از نگاه عمیق و همه جانبه ایشان در شرایط ویژه داخلی و بین المللی دارد.
درحقیقت این  شعار ها علاوه بر این که  هدف و راهبرد را تعیین می کند، موجب  وحدت ملی برای رسیدن به پیشرفت و تعالی می شود. مقام معظم رهبری  در این سال‌ها با زیر نظر داشتن دقیق مسائل کشور و نیازسنجی واقعی  نام‌ هایی  انتخاب کرده‌اند که نیاز روز کشور بوده  است.
این نگاه همه جانبه و کوشش برای حرکت در مسیر یک گفتمان مشترک می تواند عبور از گردنه تاریخی پیش روی نظام و مردم در سال 94 را بسیار آسان تر  کند. تردیدی نیست که ثمره  همدلی و همزبانی وحدت خواهد بود و البته وحدت کلید  پیروزی و رسیدن به قله های پیش رو است.
از دیگر سو این  نامگذاری ها  تنها یک شعار برای نامیدن یک سال نیست، بلکه تعیین هدف و راهبرد رسیدن به آن است. بدین معنا که نامگذاری یک سال بر اساس یک هدف مشخص سبب انسجام نیروها و وحدت آحاد جامعه برای حرکت به سوی هدفی خاص شده و هدفگذاری موجب  جلوگیری از هدر رفت وقت و نیرو می شود.
به دنبال هدفگذاری برنامه ریزی مطرح می باشد، زیرا برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی و تاکتیک و ابتکار عمل وجود داشته باشد.
از این رو نامگذاری امسال به نام  « دولت و ملت همدلی و همزبانی»  صرفا یک نامگذاری نیست بلکه هدفی است که در پی آن فرهنگ سازی و برنامه ریزی باید انجام گیرد و بدنبال آن از سوی افراد جامعه و مسولان کشور با هر نقش و هر مسئولیتی قدمی رو به جلو برداشته شود.
«پیشرفت اقتصادی»، «اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی»، «جهش‌های علمی به‌معنای واقعی»، «عدالت قضایی و اقتصادی» و از همه مهمتر، «ایمان و معنویت» آرزوهای بزرگی هستند که به فرموده رهبر معظم انقلاب تحقق آن مشروط به همکاری، همدلی و صمیمیت دوسویه دولت و ملت است ، از جمله  افق های پیش رو و آرزوی های دست یافتنی رهبری معظم انقلاب در سال 94 برای ملت، پیشرفت اقتصادی است،یکی از موانع پیشرفت اقتصادی قاچاق کالا است، چرا که  پیشرفت اقتصادی به رونق تولید و چرخش چرخ کارخانه ها و صنایع تولیدی محقق می شود و این مهم با حجم گسترده قاچاق کالا به کشور با مشکل مواجه کرده است و این معضل سبب گردیده اقتصاد کشور دچار آسیب شود و نکته مهم آن که آثار سوء قاچاق کالا در حوزه های اجتماعی نیز قابل مشاهده می باشد.
لذا استفاده از مبانی اقتصاد مقاومتی(پدافند اقتصادی) و ترغیب و تشویق مردم به خرید کالای ایرانی و پافشاری بر استفاده از کالای داخلی ضروری به نظر می رسد.
از طرفی چرخ صنایع تولیدی بدست ملت خواهد چرخید! تندی، کندی توقف  و...همه در گروه اراده و تصمیم جامعه است چرخ های کارخانه ها آنگاه به گردش در می آیند که صادرات افزایش، واردات کاهش، قاچاق کالا مهار شود، تولیدات داخلی متقاضی داشته باشد و مصرف کنندگان با همه کاستی های احتمالی مصرف کالای داخلی را بر خارجی ترجیح دهند در این صورت است که قاچاق کالا دیگر معنایی ندارد و اصولا اگر متقاضی برای کالای قاچاق نباشد عرضه ای نخواهد!   اکنون دیگر حجت تمام! رهبر فرزانه انقلاب با تشخیص درست نیاز واقعی امروز جامعه دولت و ملت را به همکاری و هم زبانی صمیمی تر از گذشته فراخواندند.

 

 

اخبار مرتبط