مدیرکل حقوقی و بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

پیش نویس نهایی طرح کدینگ کالا تدوین و به دولت ارایه شد

اقتصاد پنهان- مدیرکل حقوقی و بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری، از تدوین و ارایه پیش نویس نهایی طرح کدینگ کالا( شناسه کالا و شناسه رهگیری) به دولت خبر داد و گفت: پس از بررسی نهایی از سوی دولت، این طرح بزودی ابلاغ می شود.

به گزارش اقتصاد پنهان، «سید علی معصومی» درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح کدینگ کالا را جایگزین مناسبی برای طرح شبنم دانست و افزود: خوشبختانه پیش نویس نهایی طرح کدینگ کالا براساس آئین نامه ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اقدامات کارشناسی این ستاد با وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران تدوین و به دولت ارایه شده است.
وی اظهار داشت: طبق ماده 13 قانون؛ به منظور شناسایی و رهگیری کالاهای خارجی که با انجام تشریفات قانونی وارد کشور می شود و تشخیص آنها از کالاهای قاچاق یا فاقد مجوزهای لازم از قبیل کالای جعلی، تقلبی، غیربهداشتی و غیراستاندارد، ترخیص کالای تجاری منوط به ارائه گواهی های دریافت (شناسه کالا، شناسه رهگیری)، ثبت گواهی ها و شماره شناسه های فوق توسط گمرک است.
وی تصریح کرد: براساس قانون، توزیع و فروش کالاهای وارداتی در سطح بازار خرده فروشی نیز منوط به نصب این دو شناسه است در غیر این صورت کالاهای مذکور قاچاق محسوب می شوند.
وی اضافه کرد: طبق تبصره یک این قانون؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری دستگاه های تخصصی مرتبط، برای شناسایی و رهگیری کالا از بدو ورود تا سطح عرضه سامانه های با بهره گیری از فناوریهای نوین از جمله رمزینه دو یا چند بعدی، ایجاد و امکان بهره گیری دستگاه های مرتبط را از سامانه مزبور فراهم کند.
وی به تبصره 2 این قانون اشاره کرد و گفت: توزیع و فروش کالاهایی که با استفاده از هرگونه معافیت قانونی از قبیل ملوانی و تعاونی مرزنشینی به کشور وارد شده در هر نقطه از کشور منوط به نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری می باشد.
وی ادامه داد: براساس تبصره سه این قانون، آیین نامه اجرائی این ماده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد و دستگاه های اجرائی عضو آن با لحاظ زمانبندی، اولویت کالایی و روش نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری بر روی کالا و نحوه تخصیص نیازهای فنی هر دستگاه، ظرف سه ماه تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.