در ۵ ماه سال جاری صورت گرفت

افزایش ۱۱۲ درصدی ارزش ریالی کالاهای قاچاق در کهگیلویه و بویراحمد

اقتصاد پنهان- جانشین دبیر و مسوول دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد از افزایش ۱۱۲ درصدی ارزش ریالی کالاهای قاچاق در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، «حسین بهمنی» درحاشیه کارگروه پیشگیری از وقوع جرم قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این طرح متناسب با شرایط جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی و عوامل محیطی استان و تفکیک وظایف دستگاه‌ها تهیه و پس از تصویب به دستگاه‌های اجرایی استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شده است.
جانشین دبیر و مسوول دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی استان موظف هستند هر 6 ماه یک‌بار گزارش اجرای طرح مذکور را به دبیرخانه کمیسیون اصلی برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان ارسال کنند.
وی در ادامه به علل قاچاق کالا و ارز در سطح جامعه پرداخت و اظهار کرد: خلأهای اقتصادی، وجود تقاضا در داخل کشور، سودآور بودن قاچاق برای قاچاقچیان، ضعف صنعت و تولید داخلی، پایین بودن سطح امنیت اقتصادی، ناهمسانی قیمت در داخل و خارج کشور و وجود تبلیغات گسترده کالاهای خارجی از عوامل قاچاق کالا و ارز است.
این مسوول در ادامه اختلال در الگوی مصرف جامعه و ایجاد تنش در رقابت بازارهای داخلی را از آثار و پیامدهای مخرب قاچاق کالا و ارز دانست و افزود: قاچاق کالا موجب کاهش فرصت‌های شغلی می‌شود.
بهمنی در ادامه به افزایش 112 درصدی ارزش ریالی کالاهای قاچاق در پنج ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: ارزش ریالی کالاهای مکشوفه در پنج ماه سال جاری 102 میلیارد ریال برآورد شده، در حالی که ارزش ریالی کالاهای قاچاق در مدت مشابه سال گذشته، 48 میلیارد ریال است.
جانشین دبیر و مسوول دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: تعداد پرونده‌های تشکیل شده 699 پرونده بوده که در همین خصوص 491 نفر دستگیر شدند.
وی عنوان کرد: لوازم صوتی، تصویری و الکتریکی، تجهیزات دریافت ماهواره، انواع سلاح، انواع دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس و لوازم یدکی خودرو از جمله مهمترین کالاهای مکشوفه در استان است، ضمن اینکه در همین رابطه 154 دستگاه خودرو نیز توقیف شد.
این مسوول تصریح کرد: بیش از 90 درصد گوشی‌های موجود در بازار استان به صورت قاچاق از استان‌های تهران و فارس در بازار استان به فروش می‌رسد که برای کاهش و جلوگیری از قاچاق کالا ایجاد پست‌های ایست و بازرسی موقت در سطح استان لازم و ضروری است.
بهمنی در خصوص راه‌اندازی ساختمان اموال تملیکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این سازمان به لحاظ ساختمان، انبار و امکانات مورد نیاز تجهیز شده و نیروی انسانی تنها مشکل موجود است که درخواست نیروی انسانی برای تصویب ارائه شده است.