مدیرکل حقوق بین الملل ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز:

برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دست بررسی است

اقتصاد پنهان- مدیرکل حقوق بین الملل ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاقچیان هر روز روش های تازه و حیله جدیدی را به کار می برند ، گفت : برنامه جامع مبارزه با این پدیده ،در دولت در دست بررسی است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد پنهان، «سید علی معصومی» گفت :‌ با اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تماس هستیم تا برنامه ای قاطع ، ‌بازدارنده و اثربخش ؛ تهیه و اجرایی شود.
وی افزود : باید همه عوامل موثر در این فرایند به فهم و زبان مشترک برسند تا بتوانیم سیاست های سالم سازی اقتصاد و شفاف سازی شبکه توزیع و بازار را به خوبی اجرایی کنیم.
معصومی افزود : هر تصمیمی که گرفته می شود باید همه ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد تا روند اجرایی آن مختل نشود.
وی گفت : فعالان قاچاق کالا و ارز روش های خود را روز به روز تغییر می دهند و فعالیت های آنها پیچیده می شود بنابراین باید با تکیه بر اسناد بالادستی ، نقشه راه مشخصی را ترسیم کنیم.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : ‌کنترل سیستماتیک  و شبکه ای در این زمینه مد نظر است و باید بتوان عملکرد تجاری افراد حقیقی و حقوقی را با سامانه های متعدد ردیابی کرد و در سطح عرضه هم نباید اجازه دهیم این کالاها عرضه شود.
معصومی گفت: بالا بودن تعرفه ها به تدریج خاصیت خود را از دست می دهد و همزبان با حمایت تعرفه ای از تولید به تاثیر ان در مبارزه با قاچاق کالا  هم فکر کنیم.

‌**ضرورت اصلاح قوانین
وی افزود : ‌اصلاح قوانین و مقررات خیلی مهم است و باید همه تلاش ها با همگرایی کامل ا نجام شود و شرایط اقتصادی کشور هم ثبات لازم را داشته باشد.
مدیر کل حقوق بین الملل ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز گفت : ‌خوشبختانه تعرفه های ورداتی از14 به 10 طبقه کاهش یافته است که به کنترل پدیده قاچاق کمک می کند.
معصومی گفت: ‌باید ساختارهای اقتصادی کشور هم رقابتی باشد و هر جا که رانت واردات یا ارز وجود دارد چالش ها نیز ادامه خواهد داشت ، بنابراین باید نظام تجارت خارجی و همچنین مدیریت بازار داخلی در شرایط شفاف و رقابتی ومتناسب با اصول علم اقتصاد ساماندهی شود.