تاملی بر روند افزایشی قاچاق سیگار در ترکیه

اقتصاد پنهان- بر اساس آمرهای رسمی درحالیکه حجم قاچاق سیگار در ترکیه در سال ۲۰۱۰ تقریبا ۱۶.۳ درصد بوده است،این آمار در سال ۲۰۱۴ به ۲۰.۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد پنهان، کارشناسان و تحلیگران ترکیه معتقدند، افزایش نرخ مالیات¬های سیگار و محصولات دخانی در این کشور باعث آن شده است تا تقریبا یک چهارم از سیگارهای موجود در این کشور قاچاق باشد. این کارشناسان معتقدند چنین وضعیتی می تواند آسیبی جدی به فعالیت های اقتصادی این کشور وارد کرده و همچنین بهداشت و سلامتی افراد جامعه را در معرض خطر قرار دهد. آمارهای ارائه شده نیز نشان می¬دهد که نرخ قاچاق محصولات دخانی در این کشور روندی افزایش به خود دیده است. آمارهای ارائه شده حکایت از آن دارد که حجم قاچاق سیگار این کشور از سال 2010 تا 2014 روندی افزایش داشته است که این امر باعث ایجاد و گسترش نگرانی های جدیی در ترکیه نیز شده است. درحالیکه حجم قاچاق سیگار این کشور در سال 2010 تقریبا 16.3 درصد بوده است،این آمار در سال 2014 به 20.3 درصد افزایش داشته است.
کارشناسان مالیاتی ترکیه نیز در این رابطه اشاره داشته اند که افزایش نرخ مالیات سیگار در ترکیه به¬معنای آن است که قیمت متوسط یک بسته سیگار در ترکیه تقریبا دو برابر  قیمت آن در کشورهایی مانند سوریه، ایران و عراق به عنوان همسایگان ترکیه است.  بندوی پالان دوکن رییس کنفدراسیون اصناف و کسبه ترکیه موسوم به (TESK) در گفت و گو با نیز در این رابطه مدعی شده است که افزایش شدید مالیاتها و عوارض دریافتی از سیگار یکی از عوامل مهم گرایش به قاچاق این کالاها است. وی همچنین معتقد است که سیگار قاچاق عموما از از طریق ایران و عراق وارد ترکیه می شود. مسوول یک شرکت تولید کننده سیگار در ترکیه نیز در گفت وگو با شبکه خبری'ان.تی.وی' در خصوص بازگشت سیگارهای صادراتی ترکیه به ایران به بازار این کشور گفت: قاچاق سیگار در ترکیه همانند سایر بخش ها، تولید کننده داخلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.   وی همچنینمعتقد است، بهای سیگارهایی که از ایران وارد ترکیه می شوند، به رغم اینکه مالیاتهای لازم برای عرضه به بازار ایران به آنها تعلق گرفته، بازهم نسبت به قیمتهای جاری در ترکیه پایین است و این مشوقی برای قاچاقچیان شده است. سیگارهایی که در ایران در حدود 1.5 دلار ( 3.5 لیرترک) فروخته می شوند، در ترکیه به 10 لیرترک به دست مصرف کننده می رسد، بنابر این قاچاق این کالا سود سرشاری به قاچاقچیان می رساند.