بررسی روند تکامل و اقدامات مقابله ای چین با فرایند قاچاق

اقتصاد پنهان- در سال ۱۹۹۸، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین طی اجلاسی مشترک با شورای دولتی این کشور، نخستین گام عمده در راستای تشکیل یک واحد مبارزه با قاچاق را برداشت و با معرفی و شناسایی قاچاق به‌عنوان «معضل و تهدیدی ملی»، اراده‌های متکثر دستگاه های اجرایی در فرآیند مبارزه را وحدت بخشیده و درخواست مبارزه جدی و فعالانه در این زمینه را ارایه کرد.

به گزارش اقتصاد پنهان، ریشه فرآیند مبارزه با قاچاق به‌خصوص قاچاق ورودی به چین را می‌توان به قرن 19 و ممنوعیت واردات تریاک ازسوی این کشور و به‌تبع آن ورود تریاک به چین ازطریق پرداخت رشوه و فساد مأموران حکومتی ازسوی انگلیسی‌ها نسبت داد.

بدین ترتیب، می‌توان گفت که قاچاق در شکل‌های اولیه خود ازطرف مقامات چینی به‌عنوان چالشی برای حاکمیت ملی این کشور و همچنین مانعی برای دولت‌سازی درک و فهم می‌شد.
لازم به ذکر است که باتوجه به تلاش حزب کمونیست برای مشروعیت‌سازی، این برداشت و تلقی از قاچاق به‌عنوان تهدیدی علیه «حاکمیت»، همچنان در میان مقامات چینی، برجستگی خاص دارد.

در واقع، می‌توان گفت که به‌دلیل همین درک تهدید است که چینی‌ها در وهله اول نیاز به ایجاد و تشکیل یک واحد مبارزه با قاچاق را تشخیص داده و همچنین در سال‌های اخیر و به‌خصوص در زمان ریاست جمهوری‌ شی جین پینگ، مبارزه با فساد را در شکل عام خود و قاچاق را در شکل خاص به‌شدت دنبال می‌ کنند.

دستگیری و محاکمه برخی از سران حزب کمونیست و اخراج آنان از حزب به اتهام فساد نیز در همین رابطه قابل تحلیل است.

معاونت فرهنگی وپژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش راهبردی با موضوع« بررسی روند تکامل و اقدامات مقابله ای چین با فرایند قاچاق» در این  گزارش تلاش دارد با بررسی چگونگی تکامل روند مبارزه با قاچاق در چین که به شکل رسمی از سال 1998 آغاز شده است و همچنین بیان برخی از اقدامات مقابله ای این کشور، امکان استفاده از تجارب دیگر کشورها و همچنین معرفت‌افزایی نسبت به مساله قاچاق در محیط بین‌المللی را به وسع خود نشان دهد.

نویسنده : محمد زارع

• متن کامل گزارش راهبردی در اداره کل پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجود بوده و در صورت نیاز، از طریق مکاتبه با این اداره کل قابل دسترسی است.