تشکیل کمپین " باد سبز " در چین به منظور مقابله با قاچاق محصولات کشاورزی

اقتصاد پنهان- در سال ۱۹۹۸کمیته مرکزی حزب کمونیست چین طی اجلاسی مشترک با شورای دولتی این کشور اولین گام عمده در راستای تشکیل یک واحد مبارزه با قاچاق را برداشت و با معرفی و شناسایی قاچاق به عنوان "معضلی ملی"، اراده های متکثر دستگاه های اجرایی در فرآیند مبارزه با قاچاق را وحدت بخشیده و درخواست مبارزه جدی و فعالانه در این زمینه را کرد.

به گزارش اقتصاد پنهان، تلاشهای این کشور به منظور مقابله با قاچاق تا کنون نیز ادامه داشته و به نظر می رسد که به نتایج خوبی نیز دست پیدا کرده است.

در این میان به نظر می رسد که امروزه مبارزه این کشور با قاچاق محصولات کشاورزی به منظور حفظ و تامین امنیت غذایی این کشور پر جمعیت از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

در همین راستا یکی از اقدامات این کشور استفاده از مشارکت مردمی و نهادهای مردم نهاد است که می توان آن را در قالب تشکیل کمپین ملی موسوم به " باد سبز " به منظور مقابله با قاچاق محصولات کشاورزی مشاهده کرد.

این کشور همچنین به منظور تشویق شهروندان به گزارش دادن قاچاق، نظام پرداخت پاداش را برای افرادی که اطلاعاتشان منجر به کشف موفق کالاهای قاچاق شود،در نظر گرفته است. به نظر می رسد که میزان این پاداش ها در رابطه با کالاهای مختلف متفاوت باشد.

به عنوان مثال، برای کالایی مانند شکر، پاداشی از یک هزار یوان (159 دلار ) تا 500 هزار یوان (79 هزارو 365دلار ) نیز در محافل رسانه ای چین گزارش شده است.

همچنین این رسانه ها بیان داشته اند که میزان این پاداش ها در رابطه با پرونده های ویژه قاچاق از افزایش بیشتری برخوردار خواهد بود.