رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بازدید از بازارچه سومار عنوان کرد:

کاهش چشمگیر قاچاق در مرز سومار با تسهیل صادرات

اقتصاد پنهان- رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امروز به منظور بررسی مسائل و مشکلات بخش صادرات از بازارچه سومار در استان کرمانشاه بازدید کرد.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امروز به منظور بررسی مسائل بازارچه سومار و مشکلات بخش صادرات در بازارچه سومار از این بازارچه بازدید کرد و در نشست کاری باحضور مسئولین سیاسی، امنیتی و اقتصادی استان کرمانشاه حاضر شد.
وی در حاشیه بازدید خود با اشاره به اینکه مرز سومار جزو مرز‌های فعال کشور در بخش صادرات محسوب می‌شود، گفت: با وجود قدمت کوتاه سه ساله بازارچه سومار شاهد پیشرفت بسیار خوبی بوده ایم و میزان صادرات در این مرز چشمگیر است.
مویدی با بیان اینکه قطعا به لحاظ نوپا بودن مشکلاتی هم در  این زمینه وجود دارد، ابراز امیدواری نمود با همراهی مسئولین و همچنین بخش اقتصادی در آینده نزدیک شاهد پویایی بیشتر این مرز باشیم.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: تلاش‌های انجام گرفته در مرز سومار آثار خوبی را بدنبال داشته و نشان می‌دهد قابلیت و ظرفیت بسیار خوبی در این مسیر وجود دارد و چنانچه بخش‌های جانبی تکمیل گردد فرصت‌های بسیار خوبی فراروری نظام در این مرز قرار خواهد گرفت.
مویدی خرم‌آبادی ادامه داد: درصدد جلوگیری از قاچاق معکوس در بعضی از مرز‌های کشور هستیم و در مسیر صادرات تامین نیاز داخلی در اولویت اول ماست که با تلاش‌های صورت گرفته خوشبختانه موضوع قاچاق برخی کالا‌هایی که ممنوعیت صادرات دارند به کمترین حد خود رسیده است.
محمودیان فرماندار شهرستان گیلانغرب هم با بیان اینکه بازارچه سومار از سال 94 ایجاد و راه اندازی شده است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون طی مدت 8 ماه گذشته 822 هزار تن کالا در 76 قلم به ارزش 800 میلیون دلار توسط 44 هزار کامیون از طریق بازارچه سومار به کشور عراق صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از حیث ارزش 60 و از نظر وزن 50 درصد افزایش صادرات داشته ایم و در نتیجه این امر مرز سومار با 48 درصد صادرات کل استان کرمانشاه رتبه نخست را در بین تمام بازارچه‌های مرزی استان کسب نموده است.
شایان ذکر است مرز سومار نزدیک ترین مرز کشورمان به بغداد محسوب می شود که کمترین فاصله را به کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد.
بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد. همچنین این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست و بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب67 کیلومتر است.
گفتنی است بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.