مدیرکل پیشگیری از قاچاق کالا و ارز عنوان کرد؛

لزوم اطلاع‌رسانی واحدهای صنفی برای پیشگیری از قاچاق اسباب‌بازی

اقتصاد پنهان- مدیرکل پیش‌گیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اطلاع‌رسانی به واحدهای صنفی، راه‌کار مدونی برای جلوگیری از فروش اسباب‌بازی‌های ممنوعه یا قاچاق در کشور است.

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، امیرمحمد پرهام‌فر مدیرکل پیشگیری مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حاشیه بازدید از نمایشگاه اسباب‌بازی‌های ممنوعه، تنوع محصولات و تولیدکنندگان صنعت اسباب‌بازی را قابل توجه دانست و افزود: تنوع محصولات و واحدهای تولیدیِ نوپا در این نمایشگاه قابل توجه بود. اسباب‌بازی‌های متحرک مثل ماشین‌ها و جورچین‌ها در مقایسه با نمونه‌های خارجی قابل تفکیک نبود و از نظر کیفیت، تنوع شکل و رنگ می‌شود به آن‌ها مفصل پرداخت.
وی درباره‌ی دیدگاه خود در حوزه‌ی صنعت اسباب‌بازی گفت: صنعت تولید اسباب‌بازی نیاز به حمایت جدی دارد؛ در شرایطی که در تامین ارز برای واردات دچار مشکل هستیم، فرصتی است تا به سمت تولید برویم. در این شرایط مواد اولیه می‌تواند از طریق ارز مناسب تامین شود.
پرهام‌فر قاچاق کالا را یکی از چالش‌های این حوزه برشمرد و عنوان کرد: در این شرایط واحدهای صنفی باید نسبت به کالاهای قاچاق و ممنوعه داشته باشند و از راهکار برخورد جلوگیری کنیم.
وی که از بخش جنبی جشنواره یعنی «نمایشگاه ممنوعه» دیدار می‌کرد، گفت: نمایشگاه اسباب‌بازی‌های ممنوعه را دیدم، بیش‌تر این‌ اسباب‌بازی‌ها هم‌اینک در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند. برای واحد صنفی ممکن است امکان تشخیص سخت باشد. که چرا این اسباب‌بازی‌ها مضراتی دارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم این مصادیق و آگاهی‌ها به صورت اطلاع‌رسانی منسجم و مدونی در بیاید که اگر یک نشان و علامت یا یک خصوصیت، اسباب‌بازی را ممنوعه می‌کند، معیارهای این عرضه و ورود کاملا مشخص باشد.
مدیرکل پیش‌گیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با خطرات قاچاق در این حوزه گفت: ما می‌خواهیم مبارزه با قاچاق و سالم‌سازی اقتصاد بدون هزینه باشد. در عرصه کالاهایی مثل اسباب‌بازی این خطر وجود دارد و اسباب‌بازی مثل دارو نیست که وزارت بهداشت فهرستی را منتشر کند.
پرهام‌فر در مورد وضعیت فعلی قاچاق اسباب‌بازی تصریح کرد: سهم بازار از تولید و واردات قانونی تقریبا پنجاه درصد است. اگر میزان حجم واردات رسمی را با نسبت تقاضا و نیاز واقعی بازار بسنجیم و در کنار تولیدات در نظر بگیریم، واردات رسمی و تولید 50درصد است و روبروی آن قاچاق 50 درصد است.
وی با بیان اینکه امسال 6/5 درصد در حوزه اسباب‌بازی افزایش کشفیات داشتیم، گفت: کنترل سطح عرضه و بازرسی‌ها در سطح عرضه تهران بیشتر شده است.
پرهام‌فر ادامه داد: به نظر می‌رسد در حوزه اسباب‌بازی باید تمرکز بیشتری روی اطلاع‌رسانی بشود. اگر واحد صنفی بداند کالای قاچاق چیست هیچ‌وقت اقدام به خرید نمی‌کند و اگر اطلاع‌رسانی درست شود، واحد صنفی دنبالش نمی‌رود.