بهره‌برداری از سامانه بومی تصویربرداری اشعه ایکس سیار

اقتصاد پنهان- با حضور معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و جانشین وزیر دفاع و از سامانه بومی تصویربرداری اشعه ایکس سیار رونمایی و بهره‌برداری شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، امروز (چهارشنبه) مراسم رونمایی از سامانه بومی تصویربرداری اشعه ایکس سیار در آزادراه تهران ـ ساوه برگزار شد.
در این مراسم از دستگاه کمک‌بازرسی سیار اشعه ایکس که ساخته‌شده به دست مهندسان و طراحان توانمند ایرانی است رونمایی شد.
براساس این گزارش طرح نظارت بر فرآیند حمل زیرسامانه شناسایی کالای قاچاق از اوایل سال 1392 در دستورکار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت.
این طرح شامل 4 فاز اصلی پیشگیری، شناسایی، بازرسی و اقدام می‌شود. پیشگیری قاچاق کالا با توسعه زیرسامانه‌های سامانه جامع حمل و نقل و اتصال آن به سامانه جامع تجارت به صورت مناسبی پیش رفته است که این سامانه با رونمایی از سامانه جامع حمل و نقل در اسفند امسال تکمیل خواهد شد.

فاز شناسایی نیز با توسعه سامانه‌های هوشمند اکنون به بلوغ خود رسیده و ستاد قادر است، با دسترسی به سامانه‌های اطلاعاتی متعدد، پردازش داده‌ها و تدوین سناریوهای قاچاق به صورت هوشمند موارد ظن قاچاق را شناسایی کند.
فاز بعدی طرح با استفاده از سامانه‌های کمک بازرس، جهت تکمیل اطلاعات از سال 96 شروع شد؛ مشاوران و کارشناسان ستاد پس از مطالعه تکنولوژی‌ها، تجهیزات،‌ تولیدکنندگان و توانمندی‌های فناوری در این حوزه نسبت به قراردادهای ساخت تجهیز با شرکت‌ها و سازمان‌های دانش‌بنیان داخلی اقدام کردند.
از جمله اهداف و دستاوردهای اصلی طرح در فاز بازرسی کنترل هوشمند، بازرسی و کنترل غیرمانع، توسعه شبکه کنترلی، اطلاعات مطمئن و عاری از حفره‌های امنیتی و قابلیت‌های کارکردی سامانه‌های کمک بازرسی است.
این سامانه با حضور قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع و عبدالله هندیانی معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز رونمایی شد.