رییس کمیسیون برنامه ریزی،هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارزاستان کرمان؛

لزوم جلوگیری از قاچاق سوخت در کرمان/ یکی از اهداف هدفمندی جلوگیری از خروج انرژی از کشور بود

استاندار کرمان با انتقاد از روند قاچاق سوخت گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا ثروتهای ملی به سادگی قاچاق نشود.

به گزارش اقتصاد پنهان، «علیرضا رزم حسینی» در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالای کرمان اظهارداشت: متاسفانه با وجود تمام تلاشهای صورت گرفته همچنان شاهد ورود برخی کالاها از طریق قاچاق به کشور هستیم که به زیر ساختهای تولید داخلی ضربه می زند.
وی تصریح کرد: در واقع تا زمانی که کالاهای بی کیفیت به صورت قاچاق و با قیمت ارزان وارد کشور می شود تولید داخلی نمی تواند در فضایی رقابتی به فعالیت بپردازند.
وی یکی از پدیده های قاچاق در استان کرمان را قاچاق سوخت دانست و افزود: این نوع قاچاق متاسفانه بخشی از ثروتهای داخلی را از بین می برد و سود آن را به جیب قاچاقچیان سرازیر می کند که باید جلوی این گونه قاچاق با جدیت گرفته شود.

**لزوم طراحی طرح جامع مبارزه با قاچاق در کرمان
وی گفت: یکی از اهداف قانون هدفمندی یارانه ها این بود که قیمتها به گونه ای شود که دیگر این صرفه برای قاچاقچیان وجود نداشته است و باید در همین مسیر حرکت کنیم.
استاندار کرمان همچنین به قاچاق دام نیز اشاره کرد و گفت: صنعت دامپروری یکی از صنایع پایه ای اقتصاد کشور است و حمایت از این صنعت باید با جدیدت انجام شود و ضمن تولید محصولات مورد نیاز بازار داخلی بتوانیم زمینه را برای توسعه این صنعت را به گونه ای فراهم کنیم که قاچاقچیان سودی برای انتقال دام به داخل کشور نداشته باشند.
وی گفت: باید طرح جامعی برای پیشگیری از قاچاق در زمینه های مختلف در استان کرمان تهیه و ارائه و اجرا شود.
رزم حسینی خواستار همکاری تمام دستگاههای مرتبط برای مبارزه با قاچاق کالا شد و افزود: باید دلیل و زمینه های بروز قاچاق شناسایی و در نهایت با این عوامل برخورد شود.
 

***کالاهای قاچاق مکشوفه باید به سازمان اموال تملیکی سپرده شود
در ادامه این جلسه رییس سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی استان کرمان با بیان اینکه درگذشته کالاهای قاچاق به گمرک تحویل داده می‌شد،گفت: براساس قانون جدید کالاهای قاچاق مکشوفه باید به سازمان اموال تملیکی سپرده شود.
«علی شکاری» اظهار کرد: سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
وی با اشاره به اینکه این سازمان در استان دو کار عمده جمع‌آوری و نگهداری و فروش اموال منقول و غیرمنقول را برعهده دارد، تصریح کرد: اموال منقول کالای قاچاق کشف شده نیروی انتظامی است.
رییس سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی استان کرمان بیان کرد: غیرمنقول اموالی است که توسط دادگاه به تملک دولت در می‌آید فروخته و پول واصله به حساب خزانه واریز می‌شود.
شکاری تصریح کرد: 19 سال از تشکیل این سازمان در استان می گذرد اما هنوز یک فضای اداری و انبار مستقل ندارد.
وی بیان کرد: در قانون قبل کالاها به گمرک داده می‌شد اما در قانون جدید کالاهای کشف شده به اموال تملیکی داده می‌شود و در زمینه فضا و انبار مشکل داریم.
رییس سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی استان کرمان خاطرنشان کرد: کالای کشف شده در شهرستان‌های سیرجان، بم و رفسنجان قبلاً به گمرک داده می‌شد اما در حال حاضر مشکلات زیادی در این زمینه گریبان‌گیر اموال تملیکی در استان کرمان است.

اخبار مرتبط