یکی از دستاورد‌های بزرگ دولت، هوشمندسازی دستگاه‌های مبارزه با قاچاق است

اقتصاد پنهان-رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی از دستاورد‌های بزرگ دولت طی چند سال گذشته، هوشمند کردن دستگاه‌های مبارزه با قاچاق بوده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: جبهه قاچاق در جنگ اقتصادی مصداق واقعی ستون پنجم دشمن است و همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها باید در این زمینه نهایت همکاری را با این ستاد داشته باشند.
مویدی خرم‌آبادی با اشاره به تغییر شرایط اقتصادی در ایران و جهان اظهار کرد: با وجود اینکه طی ماه‌های گذشته با مشکلات اقتصادی در کشور مواجه بوده ایم، اما نباید با سیاهنمایی، بزرگنمایی مشکلات و بیان مکرر آن‌ها به روحیه مردم آسیب زد.
وی با بیان اینکه در حوزه قاچاق، کشور ما دچار آسیب‌ است، ادامه داد: در دهه‌های گذشته در این خصوص رویکرد پیشگیری وجود نداشته و حتی تا سال 92 قانون مبارزه با قاچاق مصوب نشده بود، اما در 4 سال گذشته اقدامات شگرفی در این رابطه انجام گرفته است.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: یکی از دستاورد‌های بزرگ دولت طی چند سال گذشته، هوشمند کردن دستگاه‌های مبارزه با قاچاق بوده است. ما تلاش می‌کنیم تا با اقدامات پیشگیرانه در مبادی رسمی قاچاق را به صفر برسانیم.
مویدی با بیان اینکه آئین‌نامه مبارزه با قاچاق به صورت کولبری تصویب شده و به اجرا رسیده است، افزود: در مراحل مختلف دیگر هم باید قوانین و دستورالعمل‌ها به درستی وضع و اجرا شود.
وی تصریح کرد: ایران کشوری است در مسیر توسعه و گذار از مرحله سنتی به پیشرفته و بر این اساس عوامل متعددی در ورود کالای قاچاق به کشور نقش دارند، به همین دلیل کسانی که در قانون‌گذاری نقش دارند باید دقت بیشتری در وضع قوانین مبارزه با قاچاق داشته باشند.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک پلیس تخصصی است که بر روی دانه درشت‌ها و بخش‌های سازمان یافته کار می‌کند، گفت: نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه قضایی همکاری مناسبی در زمینه کشف و پیگیری پرونده‌های قاچاق داشته‌اند.
وی اظهار کرد: امسال که سال حمایت از کالای ایرانی است برنامه‌های ویژه ‌ای ارائه داده‌ایم و سازمان های مربوطه در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز ملزم به اجرای آن خواهند بود.
مویدی در خصوص وضعیت انبارها افزود: با راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند وضعیت انبارها نیز مطلوب خواهد شد و تا پایان سال درصد زیادی از این کار محقق خواهد شد، همچنین با اجرای سایر سامانه‌ها، قاچاق به شرایط متعارف خواهد رسید.
مویدی خرم آبادی رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 97 را تمرکز بر پیشگیری و کاهش تقاضای قاچاق عنوان و خاطرنشان کرد: اولویت بعدی مقابله موثر و بازدارنده و کاهش آسیب های قاچاق در جامعه است. ضمن اینکه امر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز در بندهای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش‌بینی شده است. کشورهایی که در بحث مبارزه با قاچاق کالا موفق بوده اند در بخش های آموزش و ترویج تفکر مبارزه با قاچاق موفقیت بیشتری داشته اند.