رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد:

تدوین ۱۰ برنامه ویژه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- مویدی خرم آبادی از تدوین ۱۰ برنامه فوق العاده برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد و گفت: سازمان های ذی ربط ملزم به اجرای این برنامه ها خواهند بود.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صبح امروز ( 16 تیرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: دشمن امروز از طریق قاچاق و قاچاقچی سعی می‌کند، از طریق ستون پنجم به اقتصاد ما لطمه بزند، اما آنچه در مقابله با این مسایل موثر است، تلاش برای آگاهی بخشیدن به مردم در جهت  ترویج کالاهای تولید داخلی و انزجار از مصرف کالاهای قاچاق است.
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال 97 رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمرکز بر پیشگیری و کاهش تقاضا و مقابله موثر و بازدارنده و کاهش آسیب های مبارزه است.
مویدی اظهار کرد: کشورهای موفق در مبارزه با قاچاق کشورهایی بوده اند که با برنامه های خود میل به قاچاق و قاچاقچی گری را کم کرده اند.
مویدی خرم آبادی اظهار کرد: در سال جاری که سال حمایت از کالای ایرانی است، 10 برنامه فوق العاده در نظر گرفته‌ایم و سازمان های مربوط در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز ملزم به اجرای آن خواهند بود.
وی افزود: یکی از این برنامه ها استقرار و بهره برداری از سامانه های هوشمند با تمرکز به زیر سیستم هایی است که در این زمینه طراحی شده است که به عنوان مثال می توان به طرح رجیستری اشاره کرد. اگر حاکمیت الکترونیک اتفاق بیافتد شاهد اتفاق های خوبی در زمینه کاهش قاچاق و پیشگیری از آن خواهیم بود.
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: البته عده ای در فرهنگ سیستماتیک متضرر خواهند شد، چه بسا که این افراد در بدنه دولت و سازمانی باشند. ما این افراد را میبینیم و شاهد این مقاومت آنها هستیم، به این سازمان ها گوش زدهایی مبنی بر اینکه این عمل‌ آنها ضرری به خود و نظام می رساند خواهیم داد و اگر خود را با این سامانه ها وفق ندهند با آنها برخورد خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه دولت در سه یا چهار سال گذشته توجه ویژه به امر حاکمیت الکترونیک و فعال کردن سامانه ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته است، گفت: میلیاردها تومان در این بخش ها هزینه شده است و تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.
وی گفت: تکمیل ویژه سامانه‌ها یکی از دستورات ویژه ریاست جمهوری به ستاد است که در صورت وقوع این امر دستاوردهای بزرگی رخ خواهد داد.
مویدی با اشاره به اینکه در 3 ماه گذشته 400 پرونده قاچاق ارز به ارزش نزدیک به 250 میلیون دلار بوده ایم که توسط همکاران ما در ناجا و واجا در حال پیگیری است، افزود: در مجموع حدود 2 میلیون دلار از این موارد به دست آمده است و از این 400 پرونده حدود 15 پرونده مهم وجود دارد که توسط ناجا و و واجا به صورت خاص با آنها برخورد می‌شود.