وزیر کشور:

با قاچاق کالا در مرزهای غربی کشور تا ۸۰ درصد مقابله شده است

اقتصاد پنهان- وزیر کشور گفت: یکی از اهداف تک نرخی شدن ارز مقابله با قاچاق کالا بود به خاطر همین سیاست و همچنین سیاست کنترلی دقیق قاچاق کالا در مرزهای غربی کشور تا ۸۰ درصد مقابله شده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، وزیر کشور با اشاره به گردش مالی قاچاق کالا و مواد مخدر و تاثیر آن بر بازار ارز گفت: یکی از تقاضا‌ها در بازار ارز مربوط به مواد مخدر و قاچاق کالا است، وقتی ماده مخدر وارد کشور می‌شود از ارز استفاده می‌شود و سپس تبدیل به ریال می‌شود.
رحمانی فضلی ادامه داد: همچنین این ریال مجدد تبدیل به ارز برای وارد کردن کالا خواهد شد که این روند بر روند نوسانات بازار ارز موثر است. یکی از دلایل تعیین نرخ ارز از طریق بانک مرکزی و مراکز آن نیز به همین دلیل بوده است تا به تقاضا‌های کاذب به طور مناسب پاسخ داده شود.
وزیر کشور همچنین در مورد سازوکار حل مشکل کولبران اظهار کرد: کوله‌بری یک شبکه بزرگ است. در زمان تحریم اجازه داده شد، برخی کالاها از مناطق مرزی وارد کشور شود که این کار ادامه یافت و به شبکه بزرگ تجاری تبدیل شد. در این موضوع 90 درصد کالاها از داخل خاک عراق وارد کشورمان می‌شود یعنی کالاها به عنوان کالای ترانزیتی به عراق وارد می‌شود و سپس این کالاها از طریق کولبران به کشور برمی‌گردد چون کالاهای ترانزیتی حقوق گمرکی خیلی کمی دارند. برخی از این کالاها در شهرهای مرزی و برخی کالاها هم در تهران و شهرهای بزرگ به فروش می‌رسد بنابراین یک شبکه‌ای از تاجر، کولبر، سیستم حمل‌و‌نقل، خرده‌فروش، دلال و مسافران ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه ما جلوی این کار را گرفتیم ادامه داد: به دلیل سیاست‌های کنترلی دقیق ایران و عراق، با قاچاق کالا تا 80 درصد مقابله شده است؛ که البته روی وضعیت معیشتی مردم تاثیراتی داشته، اما با دستورالعملی که در دولت تصویب شده ساماندهی خواهد شد.