آیین نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی ابلاغ شد

اقتصاد پنهان- مدیرکل امور مرزی وزارت کشور گفت : ۱۵ بازارچه در مناطق خشکی و چندین اسکله در مناطق دریایی فعالیت می کنند که هرگونه فعالیت در مناطق مرزی بغیر از آن غیرقانونی و غیر رسمی است.

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ­شهریار حیدری در نشست خبری با خبرنگاران درباره "آیین نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن لنج" افزود : در مناطق دریایی نیز مشکلاتی وجود داشت، از جمله اینکه کسی که می‌خواهد کالا وارد کند باید انگیزه‌ای داشته باشد و همچنین ملوان نیز از ورود کالا بهره‌مند شوند. لذا در قالب آئین‌نامه جدید شناورهایی که در داخل آب‌های کشور تردد می‌کنند از گازوئیل با نرخ داخلی می‌توانند استفاده کنند، در حالی که این شناورها که حدود 70 درصد شناورها را تشکیل می‌دهند در گذشته از گازوئیل با قیمت آزاد استفاده می‌کردند.
وی ادامه داد : همچنین در ورود کالا از طریق آبها 20 درصد تخفیف سود بازرگانی برای تجار لحاظ شده است.
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با اینکه این آئین‌نامه‌ها در نهم خرداد به تصویب هیات دولت رسیده است، افزود: این آئین‌نامه‌ها امروز توسط وزیر کشور به استانداران و دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شده است، لذا انتظار می‌رود دستگاه‌های ذیربط در اجرای این آئین‌نامه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه در آئین‌نامه‌های جدید صرفا بحث امتیازات در نظر گرفته نشده است گفت : اقدامات اقتصادی در مرزها توسط دستگاه‌های ذیربط نظارت خواهند شد و مقرر شده هر چه زودتر مناطق ویژه اقتصادی در مناطق مرزی عملیاتی شود که می‌توان تحقق این موارد را از مزیت‌های آئین‌نامه جدید خواند.
حیدری درباره بیمه کوله بران و تعیین تکلیف این موضوع در آئین‌نامه‌های جدید نیز افزود: کوله بری فعالیتی موقت است و یک فعالیت پایدار محسوب نمی‌شود و در حقیقت یک شغل ناپایدار است و امتیازات در نظر گرفته شده نیز برای مردم مرز نشین موقت است لذا بحث بیمه برای آنها منتفی است.
وی ادامه داد : اگر با ظرفیت‌های ایجاد شده در آئین‌نامه جدید بحث ایجاد اشتغال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق شود امکان در نظر گرفتن بیمه نیز برای مرزنشینان محقق می‌شود و امیدواریم سال‌های آینده با طی شدن مسیر پیش بینی شده چیزی به عنوان کوله بری وجود نداشته باشد.
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور گفت: در گذشته آماری از مناطق مرزنشین براورد شده بود که با تخفیف سود بازرگانی در نظر گرفته شده همخوانی نداشت، اما در آئین نامه جدید 45 درصد تخفیف سود بازرگانی در خشکی و دریا در نظر گرفته شده است که با جمعیت نیز همخوانی دارد.
وی افزود : برای مرزنشینانی که شرایط بهره‌مندی از این امتیازات را دارند و مشمول آئین‌نامه هستند این موارد در نظر گرفته می‌شود.
حیدری ادامه داد : البته مرزنشینانی مشمول این آئین‌نامه هستند که شغل خاصی نداشته باشند ، مرزنشین باشند و درآمد پایینی داشته باشند که همه این افراد در قالب یک سامانه تعیین شده و همچنین برای فهرست کالاهایی که قابل ورود به کشور هستند نیز در کارگروه مشترکی میان دستگاه‌های ذیربط تصمیم گیری انجام شده است.
وی گفت: در آئین‌نامه تاکید شده است که تمامی کالاها از مرز وارد می‌شود و در شهر نزدیک مرز در مغازه‌ها و اصناف مختلف توزیع می‌شود و به هیچ عنوان به صورت تجمیعی از شهرهای مرزی خارج نخواهند شد تا به این ترتیب شهرهای مرزی رونق بگیرند.
حیدری ادامه داد : لذا کالاها صرفا در حوزه‌های مرزی وارد می‌شوند و سایر شهروندان از سایر استان‌ها به بازارچه‌های شهرهای مرزی می‌آیند و به صورت موردی و نه تجمیعی نسبت به تهیه اقلام خود با تخفیف اقدام خواهند کرد.
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با تاکید بر اینکه بهترین مرزبانان خود مردمان مرزنشین هستند، افزود : ما در این آئین‌نامه‌ها تلاش خواهیم کرد امتیازات این فعالیت اقتصادی به مردم مرزنشین منطقه برگردد و سود ناشی از این کار در چرخه اقتصادی مردمان مرزنشین توزیع شود.
وی گفت: در کنار تصویب این آئین‌نامه مرزها و معابر غیررسمی که قبلا قاچاق در آنها صورت می‌گرفته توسط نیروهای نظامی و انتظامی و مرزبانان مسدود خواهد شد و هر نوع ورودی غیر از بازارچه‌های تعیین شده غیرقانونی است و با آن مقابله خواهد شد.
حیدری افزود : این آئین‌نامه‌ها اصلاح روندهای نادرست گذشته است، آئین‌نامه‌های جدید از نقاط قوت خوبی برخوردار است و راه توجیهی برای افرادی که قاچاق می‌کنند باقی نگذاشته است. در این آئین‌نامه‌ها معابر تعریف شده و 15 بازارچه در مناطق مرزی ایجاد و به صورت رسمی اعلام شده است ، لذا هر گونه فعالیت خارج از این بازارچه‌ها فعالیتی غیررسمی و غیرقانونی است.
وی درباره برخورد با برخی کولبران غیرقانونی ادامه داد : مرزبانان این کشور مسئول امنیت کشور هستند و مردم مرزنشین نیز با آنها همکاری می کنند ، هنگامی که در ساعات شب فردی از معابر غیررسمی در حال عبور است برای مرزبانان قابل تشخیص نیست که این فرد کولبر است یا قاچاقچی و معاند . مردم نیز از مرزبانان انتظار دارند که برای حفظ امنیت این کشور با چنین اقداماتی و ورودهای غیرقانونی به کشور مقابله کند .
حیدری با بیان اینکه هر گونه برخورد با برخی کولبران غیر قانونی در معابر غیر رسمی کشور اتفاق می‌افتد وگرنه در معابری که وزارت کشور تعیین کرده تا به حال هیچ گونه حادثه ای برای کولبران نداشتیم ضمن اینکه در آیین نامه جدید هر نوع فعالیت و ورود کالا تعریف شده است.
دو آیین نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های غیر رسمی موقت مرزی" و "آیین نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی با ظرفیت کمتر از 500 تن لنج" در خرداد ماه تصویب شد.