همایش نقش اصناف در حمایت از کالای ایرانی برگزار شد

اقتصاد پنهان- به همت اتاق اصناف مرکز استان و دبیرخانه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان، همایش نقش اصناف در حمایت ازکالای ایرانی باحضور مسئولین‌استانی، اعضای اتحادیه‌های صنفی مرکز استان در محل سالن اجتماعات اداره کل امور مالیاتی استان سمنان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، اسلامی راد دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در این همایش با اشاره به شعار سال خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در چند ساله اخیر تاکید زیادی بر مسئله اقتصاد و حمایت از تولیدات داخلی داشته اند.
اسلامی راد با بیان اینکه هیچ بخشی به اندازه اصناف با فضای سطح عرضه آشنایی ندارد افزود: اصناف می‌توانند مروج خوبی برای حمایت از کالای ایرانی باشند چرا که مصرف کننده فروشنده را به عنوان متخصص قبول دارد و تبلیغ وی برای خرید کالای ایرانی بسیار موثر خواهد بود.
وی قاچاق کالا را یک زنجیره از واردکننده، توزیع کننده و خریدار عنوان و تصریح کرد: اگر عرضه کننده و خریداری برای کالای قاچاق نباشد، قاچاقی نیز وجود نخواهد داشت.
اسلامی راد با اشاره به این آمار که 70 درصد از واحدهای صنفی مجاز سراسر کشور از عرضه کالای قاچاق مبرا هستند، بیان داشت: به جرات می توان گفت در استان سمنان بالای 90 درصد اصناف به عرضه کالای قاچاق نمی پردازند.
وی تقویت بازرسی اتاق‌های اصناف و کنترل سطح بازار، استفاده از همه ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی، تبلیغاتی و آموزشی اتحادیه‌های صنفی و اتاق‌های اصناف به منظور فرهنگ‌سازی عدم عرضه کالای قاچاق و ارجحیت عرضه کالاهای تولید داخل، همکاری و هماهنگی در خصوص ساماندهی واحدهای صنفی غیرمجاز ، تشویق و ترغیب واحدهای صنفی در راستای عرضه کالاهای ایرانی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان، تلاش برای ارتقاء فرهنگ عمومی مصرف با ملحوظ نظر قرار دادن سبک زندگی ایرانی- اسلامی را از جمله انتظارات از اصناف و اتحادیه های صنفی استان عنوان کرد.
در ادامه صیادجو رئیس اتاق اصناف مرکز استان سمنان بیان داشت: طی آسیب شناسی انجام شده و اقدام پژوهشی صورت گرفته در سال گذشته با کمک دبیرخانه کمیسیون استان، جامعه آماری 400 نفره اعم از مصرف کننده و فروشنده رصد و نتایج خوبی بدست آمد.
وی درخصوص نتایج حاصله از این پژوهش عنوان داشت: اولویت اول مصرف کنندگان کیفیت و اولویتهای بعدی به ترتیب قیمت، بسته بندی و ظرافت و خدمات پس از فروش بوده و اولویت فروشندگان به ترتیب ملیت، کیفیت، قیمت، حاشیه سود و خدمات پس از فروش می باشد.
صیادجو با بیان اینکه مردم در حمایت از کالای ایرانی تعصب دارند افزود: اصناف نیز تمایل دارند با عرضه کالاهای ایرانی به صنعت کشور و استان و ایجاد اشتغال کمک شایانی نمایند.
در ادامه زرگر رئیس شعبه ویژه تعزیرات حکومتی سمنان ضمن بیان خصوصیات و نشانه های کالاهای قاچاق به تشریح موارد قانونی مرتبط با عرضه کالاهای قاچاق پرداختند.
وی در پایان بیان داشت در شهرستان سمنان واحد صنفی متخلف در حوزه مبارزه با قاچاق کالا وجود نداشته است.
شایان ذکر است این همایش در راستای افزایش مشارکت عمومی و طرح مردمی کردن مبارزه با قاچاق و حمایت از تولیدات داخلی برگزار شده است و این همایش با انجام کارهای فرهنگی و تبلیغی با مضمون حمایت از کالای ایرانی و تقبیح کالای قاچاق بهمراه توزیع بروشور و لوح فشرده همراه بوده است.