جلسه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه استان سمنان برگزار شد:

اقدامات پیشگیرانه در مبارزه با قاچاق در اولویت است

اقتصاد پنهان- اولین جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در سال ۹۷ با حضور اعضا در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، در ابتدای جلسه یحیایی رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت به ارائه برنامه کارگروه در سال جدید با توجه به دستورالعملهای ابلاغی پرداخته و برگزاری کارگاه آموزشی و توجیهی برای اصناف و عموم مردم را در سال جدید از اقدامات مهم برشمرد.
یحیایی اولویت‌های کالایی سال جدید درخصوص مبارزه با قاچاق را به ترتیب کالاهای دخانی، پوشاک، سلامت محور، لوازم خانگی، میوه و محصولات کشاورزی، لوازم یدکی و محصولات خودرو، رایانه و قطعات، اسباب بازی و بازی های رایانه‌ای برشمرد.
در ادامه هاشمی جانشین دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان با مقدم دانستن پیشگیری در زمینه مبارزه به قاچاق نسبت به سایر اقدامات، گفت: اگر اقدامات پیشگیرانه فعالان در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز موثر واقع شود و تاثیر گذار باشد نیاز به اقدامات مقابله ای در این زمینه بسیار کاهش می یابد.
هاشمی جهت دستیابی به این موضوع خواستار مردمی کردن مبارزه با قاچاق توسط ابزارهای مختلف اطلاع رسانی و آموزشی و استفاده از ظرفیت‌های تشکل های مردم نهاد شد.
در ادامه دستگاه های عضو به ارائه برنامه‌های خود در سال جدید پرداختند و در خصوص برگزاری جلسات کارگروه در سایر شهرستان‌ها، برگزاری منظم و دوره ای گشت‌های مشترک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اقشار مختلف اعم از اصناف، مردم و دانش آموزان، برگزاری جلسات مشترک با سایر کارگروه های تخصصی کمیسیون استان جهت ایجاد هم افزایی و بررسی مسائل مشترک، انجام بازرسی از واحدهای عرضه کالا با توجه به اولویت بندی اعلام شده تصمیم‌گیری شد.