مدیرکل گمرک استان اصفهان اعلام کرد:

کاهش ۴۶ درصدی قاچاق در اصفهان

اقتصاد پنهان- مدیر کل گمرک اصفهان گفت: در فروردین سال ۹۷ واحد قضایی گمرک اصفهان، ۷۹ فقره پرونده مظنون به قاچاق کالا و به ارزش ۲۰ میلیارد و ۷۳۸ میلیون ریال را رسیدگی کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر تعداد ۴ درصد افزایش و از حیث ارزش ۴۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از روابط عمومی گمرک استان اصفهان، اسداله احمدی ونهری اظهار داشت: در یک ماهه سال 1397 از استان اصفهان، 248 قلم کالا به وزن 356 هزار تن و به ارزش 121 میلیون و 891 هزار دلار کالا به مقصد 46 کشور جهان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 11 درصد و از حیث ارزش 25 درصد افزایش داشته است.
وی عمده‌ترین کالاهای صادراتی از استان اصفهان را، آهن‌آلات و فولاد به ارزش 34 میلیون دلار، محصولات پتروشیمی 28 میلیون دلار و فرش 7 میلیون دلار برشمرد و افزود: مهم‌ترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی استان اصفهان عراق با 24 میلیون دلار و 7 درصد، امارات متحده عربی با 20 میلیون دلار و 6 درصد، افغانستان با 16 میلیون دلار و 5 درصد و تایلند با 13 میلیون دلار و 4 درصد سهم از کل صادرات استان را دارند.
مدیرکل گمرک اصفهان اذعان داشت: 2 هزار و 687 تن کالا به ارزش 13 میلیون و 389 هزار دلار به گمرک اصفهان وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 60 درصد و از حیث ارزش 43 درصد کاهش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و با راه‌اندازی و استفاده از سامانه‌های امور گمرکی و پنجره تجارت فرامرزی شاهد افزایش 3 برابری درآمد گمرکات استان اصفهان هستیم.
وی در خصوص مهم‌ترین کالاهای وارداتی گمرک اصفهان طی یک ماهه سال 1397 گفت: ماشین آلات مکانیکی با 32 درصد، محصولات سرامیکی 7 درصد، ماشین‌آلات برقی با 7 درصد بوده است از جمله این واردات بوده است.
مدیرکل گمرک اصفهان در ادامه اذعان داشت: عمده‌ترین کشورهای صادر کننده به مقصد گمرک اصفهان ایتالیا با 33 درصد، چین با 11 درصد، ترکیه با 11 درصد، آلمان با 8 درصد و دانمارک 7 درصد از کل واردات به مقصد گمرک اصفهان را به خود اختصاص داده‌اند.