روحانی در شورای اداری آذربایجان‌شرقی:

طرح جدید ارزی، شفاف و در جهت مبارزه با فساد و قاچاق است

اقتصاد پنهان- رئیس جمهوری با بیان اینکه اینکه ثبات ارز برای ثبات بازار ضروری است، اظهار داشت: طرح جدید ارزی، شفاف و برای مبارزه با فساد و قاچاق است.

به گزارش اقتصاد پنهان، حجت‌الاسلام حسن روحانی دیشب در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: قبل از هر چیز باید از مردم آذربایجان‌شرقی به ویژه تبریز سپاسگذاری و تشکر کنم به خاطر میهمان‌نوازی خود که همواره نسبت به نظام و جمهوری اسلامی ایران، رهبری معظم و دولت با نگاه حمایت تلاش کردند، آذربایجان جایگاهی ویژه در میان ملت بزرگ ایران دارد.
وی افزود: همه مشکلاتی که از لحاظ اقتصادی و زیرساختی ذکر شد، به حق است و نشان می‌دهد ما توانمندی تحقق همه خواست‌ها و مطالبات مردم را نداریم، بودجه سالانه را ما پیشنهاد می‌کنیم ولی این نمایندگان هستند که تصویب می‌کنند، بنابراین اساس گله‌ها درست است.
روحانی ابراز داشت: باید ببینیم امکانات ما برای حل مشکلات تا چه حد است؛ مشکل ریشه‌ای به مسئله سرمایه‌گذاری برمی‌گردد؛ اگر ما منابع لازم را داشته باشیم، بسیاری از مشکلات اقتصادی قابل حل و فصل است؛ در بخش کشاورزی، خدمات، صنعت و زیرساخت و راه‌آهن مشکل ما کمبود سرمایه است.
رئیس جمهوری تصریح کرد: اساس بخش اقتصاد باید به مردم واگذار شود چرا که دولت توان ندارد، به همین دلیل تلاش و تاکید ما در دو سال اخیر این بود که پروژه‌های نیمه تمام را حتی به صورت مجانی به مردم واگذار کنیم؛ در دولت یازدهم از روز اول در سفرهای استانی به همه مسوولان اقتصادی گفتیم دنبال طرح و پروژه جدید نباشید و روی پروژه‌های نیمه‌کاره سرمایه‌گذاری کردیم.
وی با بیان اینکه شروع طرح‌های جدید به مصلحت کشور نیست و باید اولویت‌بندی کنیم، افزود: تحقق برخی از امور امکان‌پذیر نیست و ما نمی‌توانیم بگوییم چون فلان آزادراه برای استان اهمیت دارد پس بیمارستان‌ها یا مدارس را رها کنیم، باید برخی از نیازمندی‌ها رفع شوند.
روحانی اذعان داشت: مردم در تنگنا هستند و باید این جیب خالی را پر کنیم و برای این امر اساس کارها، سرمایه‌گذاری است.
وی توضیح داد: برای ورود بخش خصوصی به عرصه، اولین مسئله امنیت است، شما باید به سرمایه‌دار امنیت کافی بدهید، اگر سرمایه‌داری با ماشین مدل بالا وارد شهر ما شد، نباید موجبات رنجش خاطر او را فراهم آوریم و در چنین مسائلی دخالت کنیم، باید تجربه کشورهای پیشرفته را به کار گیریم.
روحانی با بیان اینکه ما باید بر مبنای اصولی مشخص، سرمایه‎گذار وارد صحنه کنیم، افزود: اگر می‎خواهیم سرمایه به کشور وارد شود، باید برخی از مسائل را حل کنیم که یکی از این مسائل قیمت ارز است، سرمایه‌داران می‌گویند ما نمی‌دانیم قیمت ارز سال دیگر چقدر است تا سرمایه‌گذاری کنیم.
روحانی تاکید کرد: اگر ارز ما بدون مهارشدگی باشد، سرمایه‌گذاری رخ نخواهد داد، ما باید خیلی چیزها را آماده کنیم و تا محیط کسب و کار درست نشود، پیشرفت نمی‎کنیم؛ ما باید فناوری نوین را وارد کنیم.
وی با بیان اینکه ثبات ارز برای ثبات بازار ضروری است، اظهار داشت: طرح جدید ارزی، شفاف و برای مبارزه با فساد و قاچاق است.
روحانی با بیان اینکه التهاب بازار ارز، لطمه به اطمینان عمومی بود، تصریح کرد: اولویت مدیریت ارز تامین نیازهای مردم است و بی‌تردید درآمد ارزی از نیازها بیشتر است.