مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

۹۵ درصد کالاهای بهداشتی قاچاق غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته است

اقتصاد پنهان- مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بیش از ۹۵ درصد کالاهای بهداشتی قاچاق غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته است.

به گزارش اقتصاد پنهان، عبدالمجید نگارش نژاد، امروز دوشنبه در همایش تجلیل از آثار دانش آموزان در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در کانون طه برگزار شده بود، اظهار کرد: بیش از 95 درصد کالاهای بهداشتی قاچاق موجود در کشور غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته است و مصرف آن‌ها مشکلات زیادی از جمله بیماری‌ها را به دنبال دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه طیف بیشتر مصرف کنندگان کالاهای بهداشتی، آرایشی و پوشاک بانوان هستند، آگاهی رسانی در این زمینه بسیار ضرورت دارد.
نگارش نژاد ادامه داد: امروز بحث بیوتروریسم بسیار جدی است و قاچاق کالا یکی از حربه های بیوتروریسم است که با ورود کالاهای خوراکی و بهداشتی غیر استاندارد سلامت جامعه را به خطر می اندازد.
مدیر کل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: همه مسئولان در سخنان خود از معایب قاچاق کالا می گویند اما اشاره ای به راهکارهای برون رفت از آن ندارند.
وی افزود: گلستان به عنوان یک استان مقصد در واردات کالای قاچاق نیازمند ارائه طرح‌ها و برنامه های جدیدی از جمله برگزاری چنین همایش‌هایی است تا از میزان ورود کالا به بازار استان کاسته شود.
نگارش نژاد ادامه داد: به جای هزینه امر مبارزه با قاچاق کالا باید آن را تبدیل به گفتمان کرد و تنها از راه گفتمان و آگاهی رسانی امکان غلبه بر این معضل وجود دارد.
وی گفت: در حال حاضر 30 سامانه الکترونیک برای مقابله با ورود کالای قاچاق در کشور نصب شده است که کاهش قاچاق تلفن همراه یکی از دستاوردهای آن است.
نگارش نژاد در پایان سخنان خود پیشنهاد داد تا گلستان به عنوان یکی از استان‌های اول کشور در برگزاری چنین همایش‌هایی، پایلوت اجرای این طرح در کشور معرفی شود.
در پایان مراسم امروز از دانش آموزانی که به این همایش آثار ارسال کرده بودند، تقدیر شد.

منبع: مهر