معرفی رسمی شهرستان فیروزه به عنوان شهر عاری از کالای قاچاق

اقتصاد پنهان- مراسم اعلام رسمی فیروزه به عنوان شهری عاری از کالای قاچاق در استان خراسان رضوی با حضور دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و شهرستان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی به چند دستاورد مهم اشاره و نقش ایران را به عنوان قدرت برتر و بازیگر اصلی در خاورمیانه اعلام کرد و اظهار داشت: خوشبختانه با اقدامات و برنامه ریزی های عالمانه صورت گرفته شاهد کاهش کالای قاچاق در کشور و استان خراسان رضوی بوده ایم.
وی با بیان اینکه ملت ایران از امنیت کامل و قدرت زیادی در منطقه برخودار است و این قدرت به تمام دنیا ثابت شده است، افزود: ما کشوری هستیم که از جهات مختلف با ابرقدرت ها مشکل داریم و نمی توانیم زیربار ذلت برویم و آنها تولید و صادرات ما را تحریم کرده اند.
دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر توانمندی های داخلی است و ایران نسبت به توانایی های خود می تواند در برابر تحریم ها مقاومت کند.
وی اظهار کرد: در سال 92 واردات کالای قاچاق رو به افزایش بوده و به میزان 25 میلیارد دلار رسید که در دولت یازدهم خوشبختانه شاهد روند کاهش کالای قاچاق در استان و کشور بوده ایم.
افشاری ابراز کرد: در سال 95 ، یک میلیون و 25 هزار شغل به دلیل قاچاق کالا در کشور از بین رفته است و ما هرچقدر از میزان قاچاق کالا کم کنیم به همان میزان شغل ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: خوشبختانه روند کاهش کالای قاچاق  در استان پیش بینی شده است. طرح شهر عاری از کالای قاچاق، طرح جامعی است و شهرستان فیروزه می تواند به عنوان پایلوت معرفی شود.
دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی ضمن تقدیر از برنامه ریزی و تلاش فرماندار، اعضای کمسیون، تشکلها و واحدهای صنفی و مردم شهرستان در اجرای این طرح گفت: قاچاق کالا در شهرستان فیروزه به کمترین میزان خود رسیده است، که نیازمند اقدامات کنترلی بیشتر و پایش مستمر بازار و سطح عرضه و فرهنگ سازی در راستای اتکا به تولید داخلی و توجه به کالاهای ایرانی می باشد .
محمد حسین صالحی فرماندار و رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان فیروزه نیز در این همایش اظهار داشت: طی 5 سال دولت تدبیر و امید شاهد رشد شاخص‌ها در این شهرستان بودیم و بهتر است به‌جای شهرستان محروم این شهرستان را درحال‌توسعه معرفی کنیم.
محمدحسین صالحی بابیان اینکه در حوزه برق‌رسانی در این شهرستان به شاخص صددرصد رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: امسال 15 پروژه گازرسانی داشتیم که 85 درصد شاخص گازرسانی محقق شده است و تا پایان سال 97 به شاخص 100 درصد خواهیم رسید.
فرماندار فیروزه ادامه داد: با توجه به اینکه این شهر به‌عنوان شهر عاری از کالای قاچاق معرفی شد به این معناست که ما وضعیت مطلوبی داریم که می‌تواند به ما کمک کند.
در ادامه این مراسم رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرماندهی انتظامی خراسان رضوی اظهار داشت: قاچاق تنها ضربه به اقتصاد کشور وارد نمی‌کند بلکه در ضریب امنیت کشور هم تأثیرگذار است.
بهرام خسروی ادامه داد: با تعطیلی واحدهای تولیدی ما شاهد افزایش سرقت و افزایش جرم هستیم.
وی بابیان اینکه اولویت اول ما مبارزه با کالای ممنوعه است، افزود: اولویت مبارزه با کالاهای قاچاقی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد نظیر لوازم‌آرایشی در اولویت‌های بعدی ما قرار دارد.
خسروی افزود: بحث بعدی شناسایی و انهدام باندها است که با توجه به اینکه شهرستان فیروزه به‌عنوان شهرستان پایلوت انتخاب می‌شود، بررسی ها نشانگر این است که ما در این شهرستان انبار دپوی کالای قاچاق نداریم.