نحوه برخورد با مسافرین خارجی

مسافر خارجی در صورت استفاده از سیم کارت خارجی نیاز به ثبت و رجیستری ندارد و در صورت استفاده از سیم کارت داخلی می تواند مدت محدود ۳۰ روز بدون رجیستری استفاده کند در غیر اینصورت می بایست ثبت شود.

نحوه برخورد با گوشی های ثبت شده با سیم‌کارت خارجی
مسافر خارجی در صورت استفاده از سیم کارت خارجی نیاز به ثبت و رجیستری ندارد و در صورت استفاده از سیم کارت داخلی می تواند مدت محدود 30 روز بدون رجیستری استفاده کند در غیر اینصورت می بایست ثبت شود.

نحوه برخورد با گوشی های ثبت نشده با سیم‌کارت داخلی
در صورتی که مسافر بخواهد از سیم‌کارت داخلی بر روی دستگاه ثبت‌نشده خود استفاده کند، ضمن دریافت پیامک هشدار مبنی بر موقتی بودن خدمات دریافتی، مراکزی که می‌تواند برای ثبت دستگاه خود و پرداخت هزینه‌های لازم به آنها مراجعه کند به وی اطلاع‌رسانی خواهد شد. مسافر برای بازه زمانی 30 روزه (وضعیت خاکستری) می‌تواند از خدمات اپراتوری استفاده کند و در صورت نیاز برای ثبت دستگاه، می‌تواند به دفاتر گمرک الکترونیک در مبادی ورودی کشور و یا دفاتر پیشخوان مراجعه کند.

نحوه برخورد با گوشی های ثبت شده و سیم کارت داخلی (ترکیب نامعتبر)
از آنجایی که این حالت دستگاه پیش‌تر ثبت شده است و فقط ترکیب سیم‌کارت و دستگاه نامعتبر است، ضمن دریافت پیامک هشدار مبنی بر موقتی بودن خدمات دریافتی، مراکزی که می‌تواند برای ثبت دستگاه خود به آن‌ها مراجعه کند به وی اطلاع‌رسانی خواهد شد. مسافر برای بازه زمانی 30 روزه (وضعیت خاکستری) می‌تواند از خدمات اپراتوری استفاده کند و برای ثبت دستگاه در صورت نیاز، می‌تواند به دفاتر گمرک الکترونیک در مبادی ورودی کشور و یا دفاتر پیشخوان مراجعه کند.

تعیین تکلیف گوشی‌های مسافری
طرح ثبت گوشی تلفن همراه به منظور مبارزه سیستمی با قاچاق تجهیزات با قابلیت نصب سیمکارت در کشور ایران اجرا شده است. بر همین اساس تنها تجهیزاتی می‌توانند از خدمات اپراتوری برخوردار شوند که شناسه 15 رقمی آنها در گمرک ثبت و حقوق و عوارض گمرکی برای آن تجهیز پرداخت شده باشد. در غیر اینصورت تجهیز تنها به مدت محدود 30 روز می‌تواند خدمات اپراتوری دریافت کند.

مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم کارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می‌کنند می‌توانند شناسه بین‌المللی 15 رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در سامانه الکترونیکی گمرک به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister ثبت کنند.
این سامانه الکترونیکی به منظور تسهیل در ثبت شناسه بین‌المللی گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم کارت همراه مسافرانی که وارد کشور می‌شوند ایجاد شده است و کاربران از طریق این سامانه می‌توانند در هنگام ثبت IMEI، عوارض و حقوق گمرکی این تجهیزات را نیز به صورت آنلاین پرداخت کنند.
به محض اینکه سیمکارت مسافر با شبکه اپراتوری ارتباط برقرار کند، پیامکی به وی ارسال می‌شود که ضمن اعلام وضعیت سیمکارت و تجهیز، آدرسی برای کسب اطلاعات بیشتر در آن نوشته شده است.
مسافر می‌تواند به دفاتر گمرک در مبادی ورودی کشور برای ثبت تجهیز خود مراجعه کند.
مسافرینی که قصد اقامت در ایران را دارند می‌توانند بر اساس دستورالعمل ذیل اقدام به ثبت تجهیز خود نمایند:

  • چنانچه مسافر قصد استفاده از سیمکارت غیر ایرانی دارد ملزم به پرداخت هزینه رومینگ است و برای هر مدتی که بخواهد می‌تواند از گوشی و سیمکات خود در ایران استفاده کند.
  • چنانچه مسافر از سیمکارت ایرانی استفاده کند و بخواهد برای مدت کمتر از 30 روز در ایران بماند، بدون نیاز به ثبت می‌تواند از گوشی خود در ایران استفاده کند.

توجه: زمان 30 روز بعد از اولین برقرای ارتباط سیمکارت با شبکه اپراتوری محاسبه می‌شود. بنابراین در صورت سفر مجدد بعد از گذشت این 30 روز، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید ثبت شود.

  • چنانچه مسافر قصد استفاده از سیمکات ایرانی دارد و همچنین مدت حضور وی بیش از 30 روز است یا بصورت متداول قصد ورود و خروج از کشور را دارد (مانند دانشجویان خارجی، مشاوران پروژه‌ها و ...)، برای دریافت خدمات اپراتوری، تجهیز باید در دفاتر گمرک واقع در مبادی ورودی کشور ثبت شود. حقوق و عوارض گمرکی بر اساس ارزش گوشی تلفن همراه مسافر تعیین می‌شود.ارزش‌گذاری گوشی توسط گمرک صورت می‌گیرد. طبق بررسی انجام شده هم اکنون مجموع میزان حقوق و عوارض گمرکی، 18% است.(6 درصد عوارض گمرکی و مابقی مالیات بر ارزش افزوده،...)

مجدداً متذکر می‌شود در فاز ابتدایی طرح که تنها مدل‌های معدودی را مشمول می شود ، چنانچه گوشی‌هایی که بصورت مسافری وارد کشور می‌شوند، جزو مدل‌های اعلام شده نباشند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد ولی چناچه مدل گوشی مسافری مشمول طرح شده باشد باید در شبکه ثبت شود.