نحوه استعلام وضعیت گوشی

با توجه به پیچیدگی‌های تجارت این گروه کالایی، بهترین گلوگاه برای جلوگیری از فعال شدن دستگاه‌های غیرقانونی در شبکه، لحظه‌ای است که دستگاه درخواست دریافت خدمات از شبکه می‌کند.

شبکه اپراتوری در گام اول شناسه دستگاه (IMEI) رابا استفاده از پایگاه داده‌ای که از قبل تمامی شناسه دستگاه (های)(IMEI) وارداتی و تولیدی در آن ثبت شده، از حیث قانونی بودن دستگاه بررسی کرده و در گام دوم در صورتی که، مالک دستگاه درخواست دریافت خدمات شبکه را داشته باشد، به ایشان خدمات را ارائه می‌کند و در غیر اینصورت دستگاه حق استفاده از خدمات شبکه را ندارد و در اصطلاح فعال نمی‌شود. بنا بر این در فاز اول طرح ثبت تلفن همراه ( رجیستری ) مهمترین اقدام استعلام وضعیت گوشی می باشد.

ثبت ‌نام
دراین فرایند هرشخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند درسامانه همتا ثبت نام نماید. برای این منظور می‌بایست اطلاعات هویتی خود را به سامانه ارائه نماید. سامانه اطلاعات را از ثبت‌احوال/ ثبت شرکت‌ها استعلام می‌نماید و در صورت صحت از کاربر یک شماره تلفن همراه دریافت می‌نماید. تلفن همراه به همراه کد ملی از سامانه شاهکار استعلام و در صورت صحت یک پیامکOTP به شماره ارسال می‌شود و تأیید شماره انجام می‌شود. در پایان از کاربر خواسته می‌شودیک رمز برای کاربری خود انتخاب نماید.
استعلام گوشی
امکان استعلام یک گوشی از طریق ارسال شماره IMEI در زمان خرید با شماره گیری #7777* امکانپذیراست.
در این صورت سامانه وضعیت سابقه فعال شدن گوشی، داشتن کد فعال‌سازی رابه کاربر برمیگرداند.

فرآیندهای طرح رجیستری در سامانه همتا :
ثبت نام (ایجاد حساب کاربری)
فعال‌سازی دستگاه دارای سیم‌کارت
تعریف/تغییر رمز کارتابل
استعلام وضعیت شناسه دستگاه (IMEI)
مشاهده موجودی کالا
تولید کدفعال‌سازی (ACTIVATION CODE)

1. ثبت نام
هر شخص حقیقی یا حقوقی پس از ورود به درگاه تحت وب سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir، بر روی گزینه «کاربر جدید (ثبت‌نام)» کلیک کرده، سپس شماره تلفن همراهی که قصد ایجاد حساب کاربری برای آن را دارد در فرم ورود شماره تلفن همراه وارد می‌کند.
سامانه بعد از درج شماره تلفن همراه توسط فرد، برای وی، به همان شماره‌ای که در مرحله قبل وارد کرده، یک پیامک حاوی رمز یک‌بار مصرف جهت صحت‌سنجی و ارتقای امنیت ارسال می‌کند. فرد می‌بایست این کد را در فرم ورود رمز وارد کرده و سپس بر روی دکمه "ادامه" کلیک کند.سپس، صفحه جدیدی با عنوان «حساب کاربری» باز می‌شود. فرد در این صفحه می‌بایست اطلاعات هویتی خود شامل، شماره ملی،شماره تلفن همراه نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، جنسیت، و نوع کاربر (حقیقی/حقوقی) را ثبت و بر روی دکمه "تأیید اطلاعات" کلیک کند.سامانه اطلاعات را از ثبت‌احوال/ ثبت شرکت‌ها استعلام می‌نماید و در صورت صحت از کاربر یک شماره تلفن همراه دریافت می‌نماید. تلفن همراه به همراه شماره ملی از سامانه شاهکار استعلام و در صورت صحت یک پیامکOTP به شماره ارسال می‌شود و تأیید شماره انجام می‌شود.
در پایان کاربر می‌بایست برای خود «کلمه عبور» تعیین کند

2. فعال سازی دستگاه دارای سیم کارت
هر شخص می‌تواند از طریق سامانه همتا با واردکردن شماره دستگاه (IMEI)، کد فعال‌سازی وشماره تلفن همراه،گوشی خودراثبت کند. برای این منظور کاربر سامانه همتا می‌تواند با استفاده از درگاه تحت وب سامانه همتا اقدام به فعال‌سازی گوشی نماید.
کاربر پس از ورود به درگاه تحت وب سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir، بر روی گزینه «فعال‌سازی تلفن همراه» کلیک کرده، سپس پنجره جدیدی تحت عنوان فعال‌سازی تلفن همراه باز می‌شود که کاربر پس از ورود اطلاعات (شماره تلفن همراه، شناسه دستگاه(IMEI) تجهیز وکد فعالسازی آن دستگاه) در آن پنجره، جهت فعال‌سازی دستگاه موردنظر، بر روی گزینه "ثبت" کلیک می‌کند.

3. تعریف رمز کارتابل و تغییر آن
تعریف رمز یکی از مراحل ثبت‌نام می‌باشد که فرد پس از اظهار اطلاعات هویتی و تأیید آن، برای خود تحت عنوان «کلمه عبور»، در سامانه همتا رمز تعریف می‌کند.
اگر کاربری فقط امکان ورود با شماره تلفن را در بدو ورود داشته باشد، پس از مدتی شخص باید با کد ملی و رمز وارد شود بدین معنی که شخص در ورودهای بعدی ملزم به وارد کردن کد ملی است.
هم‌چنین فرد می‌تواند در زمان فراموشی رمز، از طریقOTP رمز خود را بازیابی کند. امکان بازیابی رمز از روش‌های دیگر مثل ایمیل یا سؤال، می‌تواند توسط فرد تعریف شود.
کاربر، برای تغییر رمز کارتابل ، ابتدا بر روی گزینه «حساب کاربری»، کلیک و در پنجره باز شده، بر روی دکمه "تغییر کلمه عبور" کلیک می‌کند و بعد ازوارد کردن رمز عبور قبل در فرم "رمز قبل"، رمز جدید را در فرم ورود "رمز جدید" وارد و سپس بر روی دکمه "ثبت" کلیک می‌کند.

4. استعلام وضعیت شناسه دستگاه
استعلام به منظور بررسی آخرین وضعیت گوشی می باشد بدین معنی که آیا گوشی قانونی است یا خیر؟ و یا تاکنون در شبکه فعال شده یا خیر؟

5. مشاهده موجودی کالا
موجودی کالا بیانگر تجهیزات موجود در کارتابل و سیم کارت ها ی زوج شده با آن است.

6. تولید کد فعال سازی
فرآیند های تولید و بازتولید کد فعالسازی از طریق سامانه های ذکر شده و همچنین اپلیکیشن همتا انجام می پذیرد.

فرآیندهای طرح رجیستری در سامانه همتا از طریق درگاه کددستوری (USSD) وتلفن گویا (IVR)
فرآیندهای ضروری جهت اطمینان از ثبت شدن تجهیزات سیم کارت خور مشمول طرح عبارتند از:
فعال‌سازی تجهیز دارای سیم‌کارت
استعلام اصالت
مشاهده موجودی کالا
تولید کدفعال‌سازی (ACTIVATION CODE)

فعال‌سازی دستگاه دارای سیم‌کارت
کاربر پس از ورود به درگاه،کد فعال‌سازی (مخصوص شناسه دستگاه(IMEI) موردنظر) دستگاه را ارسال/شماره‌گیری می‌کند. بعد از این اقدامات سامانه همتا پیامی برای فرد ارسال می‌کند
مبنی بر این که آیا قصد فعال‌سازی دستگاه با همین شماره‌ای که با آن تماس گرفته‌اید را دارید؟ اگر فرد قصد همین کار را داشته باشد می‌بایست عدد مربوط به گزینه "تأیید" را ارسال/شماره‌گیری نماید و در غیراینصورت، یعنی زمانی که فعال کردن دستگاه برای شماره تلفن همراه دیگری را دارد، پس از دریافت پیام مذکور عدد مربوط به گزینه "شماره تلفن همراه جدید" را ارسال/شماره‌گیری و شماره تلفن همراه جدید را ارسال/شماره‌گیری می‌کند.
بعد از گذراندن مراحل فوق، پیامی از طرف سامانه همتا مبنی بر تأیید عملیات فعال‌سازی برای زوج ارسال می شود (شناسه گوشی X و شماره تلفن (Yکه در صورت تمایل به فعال‌سازی، فرد می‌بایست عدد مربوط به گزینه "تأیید فعال‌سازی" را ارسال/شماره‌گیری نماید.

استعلام وضعیت شناسه دستگاه
استعلام اصالت شناسه دستگاه(IMEI) به‌منظور بررسی قانونی بودن، مشخصات فنی دستگاه، اطلاعات مدل، برند، شرکت گارانتی‌کننده و ... است.کاربر پس از ورود به درگاه کددستوری (USSD)/ تلفن گویا (IVR) سامانه همتا، جهت استعلام اصالت دستگاه موردنظر به ترتیب، عدد مربوط به گزینه «استعلام» و شناسه شناسه دستگاه(IMEI)موردنظررا ارسال/شماره‌گیری می‌کند. بعد از این اقدامات سامانه همتا پیامی برای فرد در پاسخ به استعلام اصالت دستگاه ارسال می‌کند.

همچنین از طریق نصب و استفاده از اپلیکیشن های "سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی"، "دولت همراه" و "آپ" نیز قابلیت استعلام وضعیت گوشی وجود دارد.

بدیهی است سایر مراحل مطابق مراحل ذکر شده فوق انجام خواهد شد.