یادداشت/روزنامه جهان اقتصاد

یک اقدام خوب و دو پرده!

اقتصاد پنهان-اول، پرده دوم! دوم، پرده اول!

اول، پرده دوم!
در جلسه شورای شهر تهران که به مناسبت صدمین روز آغاز به کار شهردار جدید، میزبان شهردار بود، شاهد افشاگری شهردار تهران از فساد گسترده مالی توسط تیم مدیریتی سابق شهرداری تهران در یک قرارداد پژوهشی بود! اقدامی که بقول سخنگوی قوه قضاییه (اصلا هم بی سابقه نیست و از این دست افشاگری ها توسط مدیران لاحق درباره مدیران سابق مسبوق به سابقه بوده) و در بسیاری موارد افشاگری‌ها کارکردی سیاسی و ژستی مخالف فساد داشته و پس از مدت کوتاهی هیچ کس حتی مدعی العموم هم پیگیری نکرده و به ظاهر فراموش شده و تنها اثر باقی مانده از آن، جای تیشه های مانده بر درخت امید و باور ملت و ترک هایی است بر سقف اعتماد مردم که رفته رفته به گسل های اجتماعی تبدیل شده که نشانه های آن بر اهل فن پوشیده نیست! اما بر خلاف نظر سخنگوی قوه قضائیه، گویا افشاگری اخیر شهردار جدید علیه تیم مدیریتی شهردار قدیم، هوای دیگری داشته و بلافاصله و اکنش خوب دادستان تهران را در پی داشت!
دادستان عمومی و انقلاب تهران در حاشیه همایش تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی و تامین امنیت عمومی درجمع خبرنگاران در مورد اظهارات اخیر شهردار تهران در جمع اعضای شورای شهر و اعلام برخی تخلفات شهردار پیشین از جمله انعقاد قرارداد میلیاردی پژوهشی و صرف آن پول در هزینه‌های انتخاباتی گفته: «در اینجا از مسؤولان گله دارم. اگر آنها به فسادی می‌رسند ابتدا باید به مراجع رسمی کشور بگویند. به اندازه کافی روان و افکار مردم را با اخباری که بدون اثبات در اختیار دیگران قرار می‌دهیم پریشان می‌کنیم. روز چهارشنبه در نامه‌ای به آقای نجفی از ایشان مستنداتش را خواستم». دادستان تهران با تأکید بر اینکه طرح و اعلام موارد فساد بدون دلیل و اثبات  در مرجع رسمی محل اشکال است، ادامه داد: «آقایان مسؤول از جمله شهردار تهران اگر دلایلی برای فساد در جایی دارند اول به دستگاه قضایی، بازرسی کل کشور و دادستانی اعلام کنند. برهمین اساس نیز همانطور که گفتم طی نامه‌ای به قید فوریت از ایشان خواسته‌ایم که این کار انجام شود». وی همچنین از مسؤولان خواست که مبادا از تریبون‌های رسمی فسادی را اعلام کنند که ثابت نشده باشد. این موضع دادستان تهران اقدامی خوب و ستودنیست اما...!
دوم، پرده اول!
چندی پیش  یعنی 27 آذرماه، برادر بزرگ دادستان تهران یعنی دادستان کل کشور در همایش پلیس مبارزه با قاچاق کالا برخی مسؤولان و فرزندانشان را متهم به دست داشتن در قاچاق کالا کرد که بازتاب وسیعی در فضای مجازی و شبکه های معاند و ضد انقلاب یافت و واکنش بسیاری از فعالان رسانه ای و مقامات کشوری را در پی داشت! نقطه اشتراک شبکه های ماهواره ای فساد مسئولان نظام بود که با شوق و ذوق قریب به یک هفته مکرر پخش کرده و با آب و تاب فروان به حواشی پیرامون آن پرداختند. در جبهه مقابل اکثر قریب به اتفاق رسانه های داخلی، فعالان دانشجویی و مقامات از جمله معاون اول و سخنگوی دولت، کتبا و شفاها، خواستار معرفی فرزندان و مسئولان دخیل در قاچاق کالا شده و از دادستان کل خواستند با توجه به اختیارات و وظایف دادستانی کل بدون اغماض با این موضوع برخورد نموده و گزارش آن را به مردم بدهند اما از آن روز تا کنون نه دادستان تهران نامه ای به دادستان کل نوشته و نه دادستان کل از برخورد با مسؤولان قاچاق کننده گزارشی ارائه کرده! بگذریم که گستره اتهام دادستان کل بدون روشن کردن مصادیق ادعای خود، همه مسئولان را شامل شده و در مقابل ادعای شهردار جدید نهایتا شهردار سابق را شامل میشود!

منبع: روزنامه جهان اقتصاد